Куди ведуть нові напрями житлової політики України? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Законодавство
17:52 Ср 05.02.25 8908 Переглядів
Версія для друку

Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.

Комітет Національної асоціації з питань будівельного права зробив такий висновок за підсумками правового аналізу проекту.

Його було розроблено у Мінінфраструктури з метою встановлення нових засад та напрямів, які визначатимуть житлову політику України. Адже чинна редакція Житлового кодексу була введена у дію у 1984 році. І незважаючи на численні зміни, вже не відповідає соціально-економічному та політичному устрою держави, включаючи перехід України до ринкової економіки.

Адвокати зокрема звернули увагу, що проект включає 39 статей і при цьому містить бланкетні норми у ст.ст. 1, 2, 3, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28,36, 37. Отже, майже третина норм пропонованого законопроекту регулюється іншими законами, що ставить під сумнів доцільність його прийняття в такій редакції.

Стаття 15 проекту покладає на Кабінет Міністрів України затвердження низки актів, а саме:

  • порядку ведення Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи;
  • порядку заміни житла;
  • порядку виключення житла з житлового фонду;
  • порядку реалізації фінансово-кредитних механізмів підтримки будівництва (придбання) житла за рахунок коштів державного бюджету;
  • порядку надання соціального житла;
  • переліку  категорій осіб, яким може бути надано житло з державного житлового фонду та житлового фонду територіальних громад;
  • порядку визнання підприємств, установ та організацій операторами доступного житла.

Отже, для реалізації майбутньої Державної стратегії житлової політики України та на виконання цього закону, у разі його прийняття, необхідно буде приймати низку підзаконних актів. Але ж механізми реалізації конституційного права на житло мають бути передбачені законами!

Також законодавчою ініціативою пропонується створити Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему (ст. 31). До неї мають бути включені відомості щодо місця проживання, сімейного, фінансового та майнового стану власників житла. У комітеті НААУ зауважили, що це положення порушує ст. 32 Конституції, яка гарантує, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. При цьому згадана норма проекту визначає широке коло користувачів системи, які отримають доступ до персональних даних та конфіденційної інформації власників житла.

При цьому така система фактично лише дублюватиме інформацію з інших державних реєстрів, зокрема державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, реєстру актів цивільного стану громадян та інших.

Зважаючи на ці та інші зауваження (повністю їх можна переглянути за посиланням) у комітеті НААУ зробили висновок про недосконалість проекту, яки потребує ґрунтовного доопрацювання, узгодження його з нормами Конституції та іншими законодавчими актами.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Cудова практика

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

16:12 Пн 17.03.25 1363
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни, - думка експерта

Дискусія

Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…

Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

11:54 Пн 17.03.25 1473
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Взаємодія

Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

12:13 Пт 14.03.25 6084
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної академії

Взаємодія

РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…

Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

11:08 Пт 14.03.25 7339
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій

Гарантії діяльності

Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…

Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

17:09 Чт 13.03.25 7649
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст українською)

Гарантії діяльності

Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…

Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

15:12 Чт 13.03.25 7625
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я розкажуть на вебінарі

Анонс

Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…

Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

12:31 Чт 13.03.25 6146
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Гарантії діяльності

Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).

11:47 Чт 13.03.25 4002

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл