Куди ведуть нові напрями житлової політики України? | НААУ

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Законодавство
17:52 Ср 05.02.25 319 Переглядів
Версія для друку

Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.

Комітет Національної асоціації з питань будівельного права зробив такий висновок за підсумками правового аналізу проекту.

Його було розроблено у Мінінфраструктури з метою встановлення нових засад та напрямів, які визначатимуть житлову політику України. Адже чинна редакція Житлового кодексу була введена у дію у 1984 році. І незважаючи на численні зміни, вже не відповідає соціально-економічному та політичному устрою держави, включаючи перехід України до ринкової економіки.

Адвокати зокрема звернули увагу, що проект включає 39 статей і при цьому містить бланкетні норми у ст.ст. 1, 2, 3, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28,36, 37. Отже, майже третина норм пропонованого законопроекту регулюється іншими законами, що ставить під сумнів доцільність його прийняття в такій редакції.

Стаття 15 проекту покладає на Кабінет Міністрів України затвердження низки актів, а саме:

  • порядку ведення Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи;
  • порядку заміни житла;
  • порядку виключення житла з житлового фонду;
  • порядку реалізації фінансово-кредитних механізмів підтримки будівництва (придбання) житла за рахунок коштів державного бюджету;
  • порядку надання соціального житла;
  • переліку  категорій осіб, яким може бути надано житло з державного житлового фонду та житлового фонду територіальних громад;
  • порядку визнання підприємств, установ та організацій операторами доступного житла.

Отже, для реалізації майбутньої Державної стратегії житлової політики України та на виконання цього закону, у разі його прийняття, необхідно буде приймати низку підзаконних актів. Але ж механізми реалізації конституційного права на житло мають бути передбачені законами!

Також законодавчою ініціативою пропонується створити Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему (ст. 31). До неї мають бути включені відомості щодо місця проживання, сімейного, фінансового та майнового стану власників житла. У комітеті НААУ зауважили, що це положення порушує ст. 32 Конституції, яка гарантує, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. При цьому згадана норма проекту визначає широке коло користувачів системи, які отримають доступ до персональних даних та конфіденційної інформації власників житла.

При цьому така система фактично лише дублюватиме інформацію з інших державних реєстрів, зокрема державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, реєстру актів цивільного стану громадян та інших.

Зважаючи на ці та інші зауваження (повністю їх можна переглянути за посиланням) у комітеті НААУ зробили висновок про недосконалість проекту, яки потребує ґрунтовного доопрацювання, узгодження його з нормами Конституції та іншими законодавчими актами.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Законодавство

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.

17:52 Ср 05.02.25 320
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного комітету НААУ

БПД

Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…

У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.

17:18 Ср 05.02.25 423
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 2510
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 2046
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 3557
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8373
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9473
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7749

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл