Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката?

БПД
17:06 Вт 28.01.25 5750 Переглядів
Версія для друку

«Захисник надає пріоритет кримінальним провадженням, у яких здійснює захист неповнолітніх за дорученням центру, зокрема, шляхом вжиття відповідних дій щодо перенесення участі в інших кримінальних провадженнях».

Таку норму серед інших новел Міністерство юстиції пропонує закріпити у Стандартах якості надання БВПД у кримінальному процесі та у Стандартах якості надання БВПД у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі. Проекти наказів розробник направив Національній асоціації адвокатів України для висловлення зауважень і пропозицій.

Комітет НААУ з питань безоплатної правничої допомоги відзначив, що з такою редакцією положення не можна погодитись, оскільки воно втручається в сферу самостійного визначення захисником позиції, котра, серед іншого стосується і темпорального режиму розгляду справи.

З однієї сторони, Кримінальний процесуальний кодекс та Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», котрі є основними нормативними актами в цій сфері, не містять подібних чи аналогічних норм. З іншої - обовʼязок надавати пріоритет певним провадженням містить в собі посягання на гарантії адвокатської діяльності. Адже відповідно до ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності та втручання у правову позицію адвоката.

Також стандарт безпосередньо суперечить рішенню Ради адвокатів України від 13.12.2019 № 169 «Про надання роз’яснення щодо пріоритетності принципів діяльності адвоката при наданні професійної правової (правничої) допомоги», в якому підкреслюється, що вирішальним є виключне право адвоката на власний розсуд визначати пріоритетність різних процедур, призначених на один час, виходячи з факторів, які в кожній конкретній ситуації можуть мати поважний чи визначальний характер.

Пропонована норма не враховує усієї можливої різноманітності життєвих ситуацій, зокрема, випадків, коли наявна конкуренція між різними інтересами: судових засідань чи слідчих дій, час проведення яких було заздалегідь погоджено із адвокатом; судових засідань чи слідчих дій щодо особи, котра перебуває під вартою; судових засідань чи слідчих дій в яких бере участь значна кількість осіб тощо. Не варто забувати і про потенціал зловживань з боку суддів, котрі в такому випадку будуть призначати судові засідання в справах щодо неповнолітніх, не погоджуючи час їх проведення із захисником та вимагати перенесення інших кримінальних справ на підставі запропонованого стандарту.

Особливості кримінального провадження щодо неповнолітніх вичерпно врегульовано кримінальним процесуальним законодавством. Зокрема, статтею 28 КПК визначено, що такі провадження розглядаються в першу чергу. Крім того, неявка адвоката без поважних причин в судове засідання або безпідставне перенесення судового засідання є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності в будь-якому випадку.

У Комітеті НААУ звертають увагу на те, що стандарт спрямований не на встановлення додаткових гарантій для неповнолітніх (тим більше, що швидкий розгляд справи не завжди відповідає інтересам неповнолітнього обвинуваченого), а на створення додаткових обов’язків для адвоката на шкоду іншим справам. Таке необґрунтоване втручання в систему кримінальних процесуальних відносин неприпустиме, адже загрожує виникненням конфліктів між адвокатами, суддями, клієнтами тощо.

Тож відповідні положення у стандартах, на думку НААУ, доцільно було б викласти у такій редакції: «Захисник сприяє дотриманню розумних строків розгляду кримінальних проваджень, у яких здійснює захист неповнолітніх за дорученням центру».

Усі зауваження і пропозиції до проектів змін можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 204
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 307
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 585
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 390
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 388
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 446
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 393
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 742

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл