"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ордер є дійсним і без номеру справи - Верховний Суд

Чинне законодавство не містить вимоги про те, що в ордері на надання правничої допомоги повинно бути зазначено номер кримінального провадження, в якому адвокат має повноваження на надання допомоги, і процесуальний статус клієнта.
Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду. Відповідну постанову від 19.11.2024 у справі № 757/37682/23-к суд уключив до чергового огляду актуальної судової практики.
Апеляційний суд повернув апеляційну скаргу у кримінальному провадженні як таку, що подана особою, яка не має права подавати апеляційну скаргу. Обґрунтовуючи своє рішення суд вказав, що скарга подана захисником, який належним чином не підтвердив своїх повноважень. Адже ордер, долучений ним до апеляційної скарги, не містив посилання на те, у якому саме кримінальному провадженні адвокат має повноваження на надання правничої допомоги, і на процесуальний статус особи, якій надається відповідна допомога. Це начебто позбавило суд можливості пересвідчитися, що апеляційну скаргу подано дійсно уповноваженою на те особою.
Оскільки адвокат уважав, що апеляція безпідставно ухвалила таке рішення, він подав касаційну скаргу. І ККС став на бік захисника, відзначивши, що висновок нижчого суду спростовується матеріалами провадження.
Колегія суддів нагадала, що згідно з ч. 2 ст. 26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським обʼєднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Положення про ордер на надання правничої допомоги, затверджене рішенням РАУ від 12.04.2019 № 41, не містять вимоги щодо необхідності зазначення в ордері номера кримінального провадження, в якому адвокат має повноваження на надання правничої допомоги, і процесуального статусу особи, якій надається відповідна допомога.
Як убачалося з матеріалів провадження, апеляційну скаргу на вирок місцевого суду щодо засудженого було подано адвокатом, повноваження якого підтверджувалися копією свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордером на надання правничої допомоги засудженому. Отже, дійшли висновку високі судді, адвокатом підтверджено свої повноваження на участь у кримінальному провадженні відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу. А апеляційний суд, ухвалюючи рішення про повернення апеляційної скарги захисника, не врахував вимог процесуального закону та дійшов передчасного висновку про наявність підстав для її повернення.
З цих міркувань ухвалу апеляційного суду було скасовано і призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання
Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

Дискусія
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…
Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

Взаємодія
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ
Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

Взаємодія
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…
Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

Гарантії діяльності
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…
Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Гарантії діяльності
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…
Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

Анонс
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…
Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

Гарантії діяльності
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи
Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).