"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ордер є дійсним і без номеру справи - Верховний Суд

Чинне законодавство не містить вимоги про те, що в ордері на надання правничої допомоги повинно бути зазначено номер кримінального провадження, в якому адвокат має повноваження на надання допомоги, і процесуальний статус клієнта.
Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду. Відповідну постанову від 19.11.2024 у справі № 757/37682/23-к суд уключив до чергового огляду актуальної судової практики.
Апеляційний суд повернув апеляційну скаргу у кримінальному провадженні як таку, що подана особою, яка не має права подавати апеляційну скаргу. Обґрунтовуючи своє рішення суд вказав, що скарга подана захисником, який належним чином не підтвердив своїх повноважень. Адже ордер, долучений ним до апеляційної скарги, не містив посилання на те, у якому саме кримінальному провадженні адвокат має повноваження на надання правничої допомоги, і на процесуальний статус особи, якій надається відповідна допомога. Це начебто позбавило суд можливості пересвідчитися, що апеляційну скаргу подано дійсно уповноваженою на те особою.
Оскільки адвокат уважав, що апеляція безпідставно ухвалила таке рішення, він подав касаційну скаргу. І ККС став на бік захисника, відзначивши, що висновок нижчого суду спростовується матеріалами провадження.
Колегія суддів нагадала, що згідно з ч. 2 ст. 26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським обʼєднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Положення про ордер на надання правничої допомоги, затверджене рішенням РАУ від 12.04.2019 № 41, не містять вимоги щодо необхідності зазначення в ордері номера кримінального провадження, в якому адвокат має повноваження на надання правничої допомоги, і процесуального статусу особи, якій надається відповідна допомога.
Як убачалося з матеріалів провадження, апеляційну скаргу на вирок місцевого суду щодо засудженого було подано адвокатом, повноваження якого підтверджувалися копією свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордером на надання правничої допомоги засудженому. Отже, дійшли висновку високі судді, адвокатом підтверджено свої повноваження на участь у кримінальному провадженні відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу. А апеляційний суд, ухвалюючи рішення про повернення апеляційної скарги захисника, не врахував вимог процесуального закону та дійшов передчасного висновку про наявність підстав для її повернення.
З цих міркувань ухвалу апеляційного суду було скасовано і призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.