"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Якими є достатні докази, - Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув у справі № 380/13261/23. Постанова від 04.12.2024 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Підприємство виграло у податкової спір про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Додатковим рішенням суд стягнув з відповідача витрати на професійну правничу допомогу. Апеляція підтримала позицію суду першої інстанції.
Не погодившись з цим, податковий орган звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою. Зокрема, відповідач уважав необґрунтованим і додаткове рішення, оскільки на його думку не було дотримано критерію реальності витрат.
Адже сума, заявлена до відшкодування витрат на правничу допомогу не була підтверджена документально до прийняття додаткового рішення, оскільки жодних документів, які підтверджують факт оплати гонорару позивачем до суду не надавалося.
Але згідно з матеріалами справи позивачем до заяви про ухвалення додаткового рішення було додано копії документів, в тому числі, додатковий договір, додатки до нього, акт наданих послуг, детальний опис послуг, виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат для надання правничої допомоги, два платіжні доручення.
Зі змісту договору вбачалося, що правова допомога надається адвокатом на платній основі. За надання допомоги клієнт зобовʼязаний сплатити гонорар. При цьому достатнім підтвердженням факту надання правничої допомоги і обовʼязком клієнта оплатити її є складення між сторонами акта про надані послуги.
Суд касаційної інстанції зазначив, що з рішень судів попередніх інстанцій вбачається, що позивачем було додано відповідні платіжні доручення до прийняття додаткового рішення. І відповідачем жодним чином не спростовано ці обставини, наведені судами.
Зважаючи на ці та інші обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.
Нагадаємо, за загальним правилом статті 134 Кодексу адміністративного судочинства витрати, повʼязані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

Дискусія
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу
Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

Дискусія
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?
Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.