Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС

БПД
11:42 Вт 07.01.25 1936 Переглядів
Версія для друку

Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.

Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у справі № 748/1972/19. Постанова від 21.11.2024 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Оскаржуючи вирок у касаційній інстанції, засуджений просив скасувати судові рішення на підставі істотних порушень вимог кримінального процесуального закону. Зокрема, місцевий суд не розглянув його заяви про відмову від захисника за призначенням, який не надавав йому належної правничої допомоги.

Високі судді дійшли висновку, що ці доводи не ґрунтуються на законодавчих вимогах і матеріалах справи.

Частиною 3 ст. 42 КПК передбачено, що підозрюваний, обвинувачений має право, на:

  • відмову від захисника в будь-який момент кримінального провадження;
  • отримання правничої допомоги захисника за рахунок держави у випадках, передбачених КПК або Законом про безоплатну правничу допомогу, в тому числі у звʼязку з відсутністю коштів для оплати такої допомоги.

За приписами ст. 54 КПК підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його. Водночас, відмова від захисника не приймається у випадку, якщо його участь є обовʼязковою. У такому випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений відмовляється від захисника і не залучає іншого захисника, захисник повинен бути залучений для здійснення захисту за призначенням.

Отже, на всіх стадіях кримінального провадження закон забезпечує особу, яка підозрюється, обвинувачується або засуджена у вчиненні кримінального правопорушення, можливістю мати захисника як обраного нею, так і призначеного їй. Забезпечена така особа й можливістю відмовитися від захисника або замінити його відповідно до вимог процесуального закону.

При цьому право особи на заміну захисника є похідним від права вільного вибору захисника своїх прав, яке особа реалізує самостійно, укладаючи договір з обраним нею захисником. Це право не поширюється на зміст права на безоплатну вторинну правничу допомогу, де особа не обирає собі захисника, а отримує захист, гарантований державою та за державні кошти.

Адже безоплатна вторинна правова допомога - це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу до правосуддя (ст. 13 Закону про БПД). І під час реалізації цієї гарантії особа позбавлена можливості вільно обирати собі захисника. Останній призначається за постановою слідчого (прокурора) або ухвалою судді чи суду. Тому особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.

Також у Верховному Суді послалися на практику Європейського суду з прав людини, згідно з якою особа має право обрати собі адвоката в разі, якщо є можливість оплатити його послуги. Особа, якій надається безоплатна юридична допомога, не має права обирати захисника. У випадках, коли безоплатно призначений захисник явно не виконує своїх обовʼязків, органи влади мають позитивне зобовʼязання замінити його.

Згідно з матеріалами провадження, захисника було залучено ще зі стадії досудового розслідування. Він же брав участь у судовому провадженні. Обвинувачений заявив про відмову від цього захисника після закінчення зʼясування обставин та перевірки їх доказами і надання стороні захисту часу для підготовки до судових дебатів. Заява була обгрунтована тим, що захисник не виконує обовʼязків, не надає йому належної правничої допомоги, не погодив з ним лінії захисту та не вчинив жодних дій для зʼясування обставин, які спростовують обвинувачення і виключають його кримінальну відповідальність. Обвинувачений уважав за необхідне відмовитися від захисника, але не хотів залучати захисника за договором. Він не заперечував щодо залучення для нього іншого захисника за призначенням.  Суд першої інстанції вислухав думку захисника. Той до цього часу не мав жодних зауважень чи нарікань з боку підзахисного, тому вважав, що твердження обвинуваченого є безпідставними.  Упевнившись, що обвинувачений не має наміру самостійно залучити іншого захисника за договором, суд відмовив у задоволенні клопотання.

Апеляційний суд, не встановивши в матеріалах справи обставин, які б указували на неналежне виконання адвокатом обовʼязків захисника, не вбачав підстав вважати, що було порушено право обвинуваченого на відмову від захисника.

Касаційна інстанція погодилася, що процесуальна поведінка адвоката безсумнівно давала судам підстави для висновку про те, що заява обвинуваченого про неналежне виконання ним своїх обовʼязків захисника є надуманою. Тому відмова від захисника за призначенням, участь якого є обовʼязковою, з вимогою залучити іншого захисника за рахунок держави ґрунтувалася лише на особистих мотивах обвинуваченого, не повʼязаних з неналежним забезпеченням його захисту. Тому в цьому конкретному випадку немає підстав вважати порушеним його право на захист унаслідок неприйняття судом такої відмови від захисника.

Доводи засудженого зводяться лише до незгоди з рішенням суду, який не прийняв його відмови від захисника за призначенням, участь якого є обовʼязковою. Водночас обʼєктивних даних про неналежне виконання професійних обовʼязків адвокатом, зокрема під час судового розгляду в суді першої інстанції, що могло призвести до істотного обмеження чи порушення прав засудженого, не встановлено. А відповідно і немає підстав вважати, що було порушено права особи на захист, справедливий судовий розгляд або існували перешкоди для реалізації ним інших передбачених законом прав.

У Верховному Суді нагадали, що ефективність захисту не є тотожним досягненню за результатами судового розгляду бажаного для обвинуваченого результату, а полягає в наданні йому належних і достатніх можливостей з використанням власних процесуальних прав та кваліфікованої юридичної допомоги, яка в передбачених законом випадках є обовʼязковою, захищатися від обвинувачення в передбачений законом спосіб. Подальша незгода обвинуваченого з позицією і тактикою захисту не свідчить про його неефективність.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Навчання

Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

16:08 Пт 25.04.25 579
У НААУ проведуть тиждень трудового права

Анонс

У НААУ проведуть тиждень трудового права

З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

15:26 Пт 25.04.25 295
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує – комітет НААУ

Законодавство

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…

Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

17:49 Чт 24.04.25 539
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності обговорять за круглим столом

Анонс

Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…

2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

15:23 Чт 24.04.25 568
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 2188
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 659
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 553
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 868

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл