Деякі ТЦК стали «територіями без адвокатури», - Лідія Ізовітова
Якщо позиція адвоката не подобається стороні обвинувачення, вона вдається до тиску, в тому числі через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Фізичний тиск, звинувачення у державній зраді, мобілізація, - все це може бути реакцією влади на активний захист.
Про проблеми діяльності адвокатів в умовах воєнного стану говорила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час виступу на Міжнародній правозахисній конференції «Десятиліття 2014-2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію».
Зокрема, вона нагадала, що одночасно із уведенням воєнного стану (Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022) було запроваджено можливість обмеження низки конституційних прав людини. Але ці обмеження не торкнулися права на професійну правничу допомогу, права підозрюваного, обвинуваченого на захист (ст. 59, 63 Конституції). І забезпечення реалізації цих прав покладено на адвокатуру (ст. 131-2 Конституції).
Водночас, існує практика недопуску адвокатів до громадян у ТЦК або блокування їх роботи. Зокрема, очільниця НААУ повідомила про факти численних випадків затримання адвокатів, вручення повісток під час виконання професійних обов'язків, а також залякування. Вона навела нещодавній приклад, коли столичного адвоката, який надавав правничу допомогу клієнту у ТЦК, не випускали з приміщення, почали морально тиснути. Ситуацію вдалося виправити після втручання ради адвокатів та поліції.
За словами Л.Ізовітової, деякі ТЦК уважають себе «територіями без адвокатури», адже туди навіть не виїжджають поліцейські і слідчо-оперативні групи.
Випадки порушення прав адвокатів з боку службових осіб ТЦК набули системного характеру. Адвокатів часто зустрічають врученням повістки для уточнення облікових даних або проходження ВЛК, що по суті є прихованим способом перешкоджання професійній діяльності.
Також схоже, що «послугами» ТЦК іноді користується сторона обвинувачення. Адже представники військових структур приходять на обшуки чи до залів судових засідань і там вручають повістки адвокатам.
Окрему проблему становить захист військовослужбовців у тих справах, де необхідний доступ до інформації, що становить державну таємницю, у зв’язку з чим адвокатам відмовляють як у наданні допуску так і в наданні доступу.
Голова НААУ, РАУ звернула також увагу, що адвокати, які сумлінно виконують свої професійні обов’язки, сьогодні зазнають осуду, несправедливої критики, ненависті й цькування. Бо в суспільстві сформоване очікування, що воєнні та інші неприйнятні злочинці не заслуговують на захист та правничу допомогу. Вважають, що патріотично налаштований адвокат не повинен захищати таких людей, інакше він стає таким самим.
Національна асоціації адвокатів України протягом багатьох років захищає своїх членів, коли вони стають об'єктами ототожнення з їхніми клієнтами у публікаціях, під час політичних дебатів та дискусій, - відзначила Л.Ізовітова. Позиція Національної асоціації адвокатів України, попри всі обставини, залишається непохитною: верховенство права має дотримуватись.
Участь конференції, яка була присвячена Дню прав людини, взяли представники державних органів, міжнародних організацій, правозахисники та омбудсмани з усього світу. Українських адвокатів на заході представляли секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков, голова Комітету НААУ з питань адвокатської практики Богдан Кушнір та керівник секретаріату НААУ Вадим Красник.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.