Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину
Аби підтримати стабільну роботу підприємств оборонної галузі в умовах воєнного стану, у Верховній Раді пропонують звільнити виконавців державних контрактів від штрафних санкцій за порушення строків зобовʼязання.
Відповідний проект Закону №12202 «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо захисту вітчизняного оборонно-промислового комплексу» був зареєстрований у Верховній Раді 13 листопада.
Запропоновані зміни передбачають тимчасове звільнення виконавців державних контрактів з оборонних закупівель від обов’язку сплати штрафу у розмірі семи відсотків, встановленого абз. 3 ч. 2 ст. 231 ГК, за порушення строків виконання зобов’язання понад 30 днів.
Автори ініціативи виходили з того, що таке звільнення необхідне для зниження фінансового навантаження на оборонні підприємства, які виконують критично важливі завдання для зміцнення обороноздатності держави. А обмеження застосування штрафних санкцій дозволить зосередити ресурси на забезпеченні виконання контрактних зобов’язань та зменшить ризик затримок у постачанні оборонної продукції, особливо в умовах високих витрат і непередбачуваних обставин воєнного часу.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань господарського права та процесу звернули увагу, що чинна норма ГК передбачає фіксований розмір штрафних санкцій, «якщо інше не передбачено законом чи договором». Тобто, штраф у 7% не є імперативно визначеною величиною. Його розмір може обиратися сторонами за домовленістю і може бути більшим або меншим. І лише у тому випадку, коли у договорі (контракті) розмір штрафу визначено не буде, він становитиме 7% відповідно до ч. 2 ст. 231 ГК.
Таким чином, роблять висновок у НААУ, редакція проекту враховує лише один із можливих варіантів розміру штрафу. А тому проблематика не вирішується у повному обʼємі. Крім того поза увагою залишилося питання позовної давності.
Беручи до увагу мету законопроекту (звільнення виконавців державного контракту (договору) з оборонних закупівель від штрафу за порушення строків виконання зобовʼязання за таким контрактом (договором) на час воєнного стану і піврічний період після нього), адвокати запропонували викласти норму проекту у такій редакції:
«Виконавці державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель звільняються від відповідальності у формі штрафу, передбаченого абзацом третім частини другої статті 231 Господарського кодексу України, за порушення строку виконання зобов’язання за таким державним контрактом (договором), що відбулися протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців з моменту його припинення або скасування, і незалежно від розміру такого штрафу, визначеного законом або відповідним державним контрактом (договором)».
З пропозиціями Комітету НААУ з питань господарського права та процесу до проекту Закону №12202 можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.
БПД
Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС
Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.
Cудова практика
Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики
У II півріччі 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері цивільного права та процесу, які формують судову практику з низки питань спадкового, житлового, речового та зобов'язального права.
Анонс
В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу
Упередження, стереотипи, дискримінація… Чи стикаються українські адвокати з проблемами гендерної рівності у своїй практиці та як реагувати на такі ситуації?