Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину

Законодавство
16:46 Чт 05.12.24 6649 Переглядів
Версія для друку

Аби підтримати стабільну роботу підприємств оборонної галузі в умовах воєнного стану, у Верховній Раді пропонують звільнити виконавців державних контрактів від штрафних санкцій за порушення строків зобовʼязання.

Відповідний проект Закону №12202 «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо захисту вітчизняного оборонно-промислового комплексу» був зареєстрований у Верховній Раді 13 листопада.

Запропоновані зміни передбачають тимчасове звільнення виконавців державних контрактів з оборонних закупівель від обов’язку сплати штрафу у розмірі семи відсотків, встановленого абз. 3 ч. 2 ст. 231 ГК, за порушення строків виконання зобов’язання понад 30 днів.

Автори ініціативи виходили з того, що таке звільнення необхідне для зниження фінансового навантаження на оборонні підприємства, які виконують критично важливі завдання для зміцнення обороноздатності держави. А обмеження застосування штрафних санкцій дозволить зосередити ресурси на забезпеченні виконання контрактних зобов’язань та зменшить ризик затримок у постачанні оборонної продукції, особливо в умовах високих витрат і непередбачуваних обставин воєнного часу.

У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань господарського права та процесу звернули увагу, що чинна норма ГК передбачає фіксований розмір штрафних санкцій, «якщо інше не передбачено законом чи договором». Тобто, штраф у 7% не є імперативно визначеною величиною. Його розмір може обиратися сторонами за домовленістю і може бути більшим або меншим. І лише у тому випадку, коли у договорі (контракті) розмір штрафу визначено не буде, він становитиме 7% відповідно до ч. 2 ст. 231 ГК.

Таким чином, роблять висновок у НААУ, редакція проекту враховує лише один із можливих варіантів розміру штрафу. А тому проблематика не вирішується у повному обʼємі. Крім того поза увагою залишилося питання позовної давності.

Беручи до увагу мету законопроекту (звільнення виконавців державного контракту (договору) з оборонних закупівель від штрафу за порушення строків виконання зобовʼязання за таким контрактом (договором) на час воєнного стану і піврічний період після нього), адвокати запропонували викласти норму проекту у такій редакції:

«Виконавці державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель звільняються від відповідальності у формі штрафу, передбаченого абзацом третім частини другої статті 231 Господарського кодексу України, за порушення строку виконання зобов’язання за таким державним контрактом (договором), що відбулися протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців з моменту його припинення або скасування, і незалежно від розміру такого штрафу, визначеного законом або відповідним державним контрактом (договором)».

З пропозиціями Комітету НААУ з питань господарського права та процесу до проекту Закону №12202 можна ознайомитися за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

Анонс

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

16:38 Пн 14.07.25 163
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за ігнорування запитів

Законодавство

У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…

Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

12:48 Пн 14.07.25 209
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 563
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 564
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 538
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 476
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 801
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 487

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл