Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину
Аби підтримати стабільну роботу підприємств оборонної галузі в умовах воєнного стану, у Верховній Раді пропонують звільнити виконавців державних контрактів від штрафних санкцій за порушення строків зобовʼязання.
Відповідний проект Закону №12202 «Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо захисту вітчизняного оборонно-промислового комплексу» був зареєстрований у Верховній Раді 13 листопада.
Запропоновані зміни передбачають тимчасове звільнення виконавців державних контрактів з оборонних закупівель від обов’язку сплати штрафу у розмірі семи відсотків, встановленого абз. 3 ч. 2 ст. 231 ГК, за порушення строків виконання зобов’язання понад 30 днів.
Автори ініціативи виходили з того, що таке звільнення необхідне для зниження фінансового навантаження на оборонні підприємства, які виконують критично важливі завдання для зміцнення обороноздатності держави. А обмеження застосування штрафних санкцій дозволить зосередити ресурси на забезпеченні виконання контрактних зобов’язань та зменшить ризик затримок у постачанні оборонної продукції, особливо в умовах високих витрат і непередбачуваних обставин воєнного часу.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань господарського права та процесу звернули увагу, що чинна норма ГК передбачає фіксований розмір штрафних санкцій, «якщо інше не передбачено законом чи договором». Тобто, штраф у 7% не є імперативно визначеною величиною. Його розмір може обиратися сторонами за домовленістю і може бути більшим або меншим. І лише у тому випадку, коли у договорі (контракті) розмір штрафу визначено не буде, він становитиме 7% відповідно до ч. 2 ст. 231 ГК.
Таким чином, роблять висновок у НААУ, редакція проекту враховує лише один із можливих варіантів розміру штрафу. А тому проблематика не вирішується у повному обʼємі. Крім того поза увагою залишилося питання позовної давності.
Беручи до увагу мету законопроекту (звільнення виконавців державного контракту (договору) з оборонних закупівель від штрафу за порушення строків виконання зобовʼязання за таким контрактом (договором) на час воєнного стану і піврічний період після нього), адвокати запропонували викласти норму проекту у такій редакції:
«Виконавці державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель звільняються від відповідальності у формі штрафу, передбаченого абзацом третім частини другої статті 231 Господарського кодексу України, за порушення строку виконання зобов’язання за таким державним контрактом (договором), що відбулися протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців з моменту його припинення або скасування, і незалежно від розміру такого штрафу, визначеного законом або відповідним державним контрактом (договором)».
З пропозиціями Комітету НААУ з питань господарського права та процесу до проекту Закону №12202 можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.