"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх учасників - НААУ

Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.
На це звернули увагу в Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу за підсумками аналізу проекту Закону № 12139 від 21.10.2024 «Про внесення змін до статті 392 Кримінального процесуального кодексу України щодо апеляційного оскарження ухвал слідчого судді».
Документ спрямований на удосконалення положень КПК у частині можливості апеляційного оскарження ухвал про зобов’язання слідчого чи прокурора закрити кримінальне провадження через сплив строку досудового розслідування. Для цього такі ухвали пропонується влючити до переліку судових рішень, які міститься у ст. 392 КПК.
У НААУ звернули увагу на висновок Великої Палати Верховного Суду у справі № 237/1459/17 (постанова від 23.05.2018) про те, що у разі постановлення слідчим суддею ухвали, що не передбачена кримінальними процесуальними нормами, до яких відсилає положення ч. 3 ст. 309 КПК, суд апеляційної інстанції не вправі відмовити у перевірці її законності, посилаючись на приписи ч. 4 ст. 399 КПК. Право на апеляційне оскарження такого судового рішення підлягає забезпеченню на підставі п. 17 ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 24 КПК, які його гарантують.
Нерідко судами апеляційної інстанції ігнорується право апеляційного оскарження з метою захисту своїх прав та інтересів, особливо це стосується стадії досудового розслідування, коли слідчий зловживає правом на отримання тих чи інших ухвал. У той час, коли особа, у відношенні якої виконується ухвала слідчого судді, позбавлена права апеляційного (повторного) перегляду її законності. В свою чергу це може породжувати дисбаланс прав учасників (сторін) кримінального процесу та не відповідає принципу пропорційності між правами та обов’язками органу досудового розслідування та зацікавленої сторони. На кристь такої позиції також свідчить постанова ВП ВС у справі № 243/6674/17-к, постанови Об’єднаної палати ККС ВС у справах № 569/17036/18, № 649/3986/19.
Тож попри необхідність деталізації конструкції норми Кримінального процесуального кодексу, яка визначає групу судових рішень, що можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.
Тож пропоновані зміни до статті не вирішують проблему перегляду судових рішень, де, на думку скаржника, не було дотримано судом першої інстанції принципу законності та гарантій його прав та свобод. Оскільки, є низка ухвал, які не підлягають апеляційному оскарженню, що не узгоджується зі сталою практикою ВС. Так, наприклад, ухвала про скасування арешту на майно в порядку КПК не підлягає апеляційному оскарженню.
З урахуванням викладеного, профільний комітет НААУ пропонує доповнити ч.1 ст. 392 новим пунктом, який визначатиме групу ухвал, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, а саме: «ухвали слідчого судді, які стосуються прав, свобод та інтересів будь-якої сторони кримінального процесу на стадії досудового розслідування або іншої особи, відносно якої прийнята ухвала та стосується її прав та законних інтересів».
Така редакція, на думку НААУ, виключить неоднакове розуміння положень цієї статті та забезпечить рівне право апеляційного перегляду рішень судів першої інстанції.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару
Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

Навчання
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok
Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

Навчання
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат
Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

Анонс
У НААУ проведуть тиждень трудового права
З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.