Факт батьківства установлюватимуть в окремому провадженні - НААУ оцінила проект
Статтю 315 (Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення) ЦПК пропонується доповнити нормою щодо встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу в порядку окремого провадження.
Відповідну ініціативу містить проект Закону №11530 від 28.08.2024 «Про внесення змін до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту батьківства».
Відповідно до ст. 130 Сімейного кодексу у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 СК. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу проаналізували судову практику за 2023 - 2024 роки і встановили, що судами України було ухвалено близько шести тисяч рішень, де однією з вимог було саме встановлення факту батьківства. Зазвичай такі спори розглядається в порядку позовного провадження. Позивачі просили встановити факт батьківства і одночасно вирішити майнові вимоги, які є наслідком встановлення факту. Наприклад, отримання спадщини, пенсії, виплат, а також внесення до актових записів даних про батьківство біологічного батька чи матері. При цьому питання встановлення батьківства суди розглядали як у формі окремого провадження, так і в рамках позовного провадження.
При вивченні матеріалів заяви про встановлення факту батьківства суд наділений правом встановити наявність або відсутність спору про право і внаслідок його відсутності прийняти рішення в рамках окремого провадження.
Тож у НААУ вважають, що законопроект №11530 має право на існування і фактично унормує те, що з практичної точки зору існує давно – можливість встановлення факту батьківства в порядку окремого провадження.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.
БПД
Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС
Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.
Cудова практика
Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики
У II півріччі 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері цивільного права та процесу, які формують судову практику з низки питань спадкового, житлового, речового та зобов'язального права.
Анонс
В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу
Упередження, стереотипи, дискримінація… Чи стикаються українські адвокати з проблемами гендерної рівності у своїй практиці та як реагувати на такі ситуації?