Тінь розсіюється після справжнього дослідження, - Л.Ізовітова про «звіт» щодо адвокатури
Тіньовий звіт коаліції громадських організацій про стан справ в Україні та звіт Єврокомісії, які містять розділи про адвокатуру, були підготовлені без участі НААУ – єдиної в Україні професійної організації адвокатів. Тому існує сумнів у об’єктивності та достовірності поданої інформації.
Таку думку висловила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє», яка днями проходила в Одесі.
Вона нагадала, що Єврокомісія нещодавно опублікувала щорічні звіти стосовно держав-кандидатів. Документ, присвячений Україні, зачіпав у тому числі інститут адвокатури. Зокрема у ньому йдеться про те, що в країні начебто не відбулася реформа адвокатури, а законодавство не приведено у відповідність до Конституції, європейських стандартів та кращих практик.
Таку позицію можна повʼязати із тим, що напередодні так звана коаліція громадських організацій підготувала тіньовий звіт, який було презентовано делегації ЄС в Україні та представникам Єврокомісії.
І хоча тіньовий звіт та як наслідок звіт Єврокомісії включають розділи про адвокатуру, вони були підготовлені без участі НААУ. «Фактично в основі такого важливого документу Єврокомісії лежить звіт, висновки якого відділені від джерела дослідження. Як ми розуміємо, за «тінь» ніхто не несе відповідальності. Вона зникає при світлі. У нашому випадку тінь звіту розсіюється, якщо зробити справжнє дослідження, - зазначила очільниця НААУ. - Цей документ вже піддався критиці з боку судової влади як такий, що містить упереджені, а іноді відверто некомпетентні оцінки та висновки».
Раніше детальний аналіз тіньового звіту зробила Рада адвокатів України та дійшла висновку, що сам характер тіньового звіту свідчить про те, що він був підготовлений з метою, що суперечить інтересам інституту адвокатури, а також суперечить інтересам держави Україна як шляху до вступу до Євросоюзу.
По суті питань, які стали предметом звітів, Л.Ізовітова поінформувала, що 17-19 вересня цього року в Брюсселі відбулася друга двостороння зустріч Україна-ЄС в рамках огляду невідповідності українського законодавства законодавству ЄС. Порядок денний включав доповіді у трьох блоках – це судова система, антикорупційна політика і фундаментальні права. Представники НААУ також були присутні на перемовинах щодо вступу до ЄС у складі української делегації. І напередодні цієї зустрічі НААУ подала детальний висновок про відповідність українського законодавства про адвокатуру європейським стандартам, а саме:
- Директиві Ради Європейського Економічного Співтовариства 77/249/ЄЕС від 22 березня 1977 р. щодо сприяння ефективному здійсненню адвокатами свободи надання послуг;
- Директиві 98/5/ЄC Європейського Парламенту та Ради від 16.02.98 року щодо сприяння постійному здійсненню професії правника в іншій державі-члені, ніж держави отримання професійної кваліфікації;
- Рекомендації № R(2000)21 Комітету Міністрів державам-членам про свободу професійної діяльності адвокатів, ухваленій Комітетом міністрів Ради Європи на 727 засіданні заступників Міністрів 25 жовтня 2000 року.
Вступ до Організації економічного співробітництва та розвитку також є спільним викликом для всіх національних інституцій, від яких залежить європейське майбутнє нашої держави. НААУ також робить свій внесок в реалізації програми вступу. У серпні 2024 року НААУ провела спільну зустріч з представниками ОЕСР, учасники якої обговорили поточний стан адвокатури в Україні та проблеми, спричинені воєнним станом.
В Раді Європи завершується робота над Європейською конвенцією про захист адвокатської професії. Це перший у світовій історії документ, який установить ті самі стандарти (уніфікованих стандартів до сьогодні немає), про які багато говорять, але яких досі немає на міжнародному рівні. Текст конвенції вже готовий і має бути ухвалений на початку наступного року. Його розробкою займався Комітет експертів, віце-президентом якого був обраний представник від України і заступник НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. Очевидно це говорить про те, що українська адвокатура, яка зазнала суттєвих змін після реформи 2012 року і адаптувала європейські підходи, вже напрацювала авторитет і сьогодні бере активну участь у формуванні стандартів професії на європейському рівні. Досвід України, напрацювання наших фахівців ураховуються і використовуються інституціями в інтересах адвокатів усієї Європи.
Сьогодні адвокатура в Україні має законодавчо закріплений статус самоврядного інституту, і НААУ, як єдина професійна організація, має повноваження представляти адвокатів на міжнародному та національному рівнях, має бути захищеною. Тож будь-яке реформування адвокатури має відбуватися за участі її представників, - резюмувала голова НААУ, РАУ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Привітання
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів
Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.
Дискусія
Підвищення податків: як вижити бізнесу?
1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?
Дискусія
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…
Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?