Тінь розсіюється після справжнього дослідження, - Л.Ізовітова про «звіт» щодо адвокатури | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Тінь розсіюється після справжнього дослідження, - Л.Ізовітова про «звіт» щодо адвокатури

Євроінтеграція
18:33 Пн 11.11.24 10203 Переглядів
Версія для друку

Тіньовий звіт коаліції громадських організацій про стан справ в Україні та звіт Єврокомісії, які містять розділи про адвокатуру, були підготовлені без участі НААУ – єдиної в Україні професійної організації адвокатів. Тому існує сумнів у об’єктивності та достовірності поданої інформації.

Таку думку висловила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє», яка днями проходила в Одесі.

Вона нагадала, що Єврокомісія нещодавно опублікувала щорічні звіти стосовно держав-кандидатів. Документ, присвячений Україні, зачіпав у тому числі інститут адвокатури. Зокрема у ньому йдеться про те, що в країні начебто не відбулася реформа адвокатури, а законодавство не приведено у відповідність до Конституції, європейських стандартів та кращих практик.

Таку позицію можна повʼязати із тим, що напередодні так звана коаліція громадських організацій підготувала тіньовий звіт, який було презентовано делегації ЄС в Україні та представникам Єврокомісії.

І хоча тіньовий звіт та як наслідок звіт Єврокомісії включають розділи про адвокатуру, вони були підготовлені без участі НААУ. «Фактично в основі такого важливого документу Єврокомісії лежить звіт, висновки якого відділені від джерела дослідження. Як ми розуміємо, за «тінь» ніхто не несе відповідальності. Вона зникає при світлі. У нашому випадку тінь звіту розсіюється, якщо зробити справжнє дослідження, - зазначила очільниця НААУ. - Цей документ вже піддався критиці з боку судової влади як такий, що містить упереджені, а іноді відверто некомпетентні оцінки та висновки».

Раніше детальний аналіз тіньового звіту зробила Рада адвокатів України та дійшла висновку, що сам характер тіньового звіту свідчить про те, що він був підготовлений з метою, що суперечить інтересам інституту адвокатури, а також суперечить інтересам держави Україна як шляху до вступу до Євросоюзу.

По суті питань, які стали предметом звітів, Л.Ізовітова поінформувала, що 17-19 вересня цього року в Брюсселі відбулася друга двостороння зустріч Україна-ЄС в рамках огляду невідповідності українського законодавства законодавству ЄС. Порядок денний включав доповіді у трьох блоках – це судова система, антикорупційна політика і фундаментальні права. Представники НААУ також були присутні на перемовинах щодо вступу до ЄС у складі української делегації. І напередодні цієї зустрічі НААУ подала детальний висновок про відповідність українського законодавства про адвокатуру європейським стандартам, а саме:

  • Директиві Ради Європейського Економічного Співтовариства 77/249/ЄЕС від 22 березня 1977 р. щодо сприяння ефективному здійсненню адвокатами свободи надання послуг;
  • Директиві 98/5/ЄC Європейського Парламенту та Ради від 16.02.98 року щодо сприяння постійному здійсненню професії правника в іншій державі-члені, ніж держави отримання професійної кваліфікації;
  • Рекомендації № R(2000)21 Комітету Міністрів державам-членам про свободу професійної діяльності адвокатів, ухваленій Комітетом міністрів Ради Європи на 727 засіданні заступників Міністрів 25 жовтня 2000 року.

Вступ до Організації економічного співробітництва та розвитку також є спільним викликом для всіх національних інституцій, від яких залежить європейське майбутнє нашої держави. НААУ також робить свій внесок в реалізації програми вступу. У серпні 2024 року НААУ провела спільну зустріч з представниками ОЕСР, учасники якої обговорили поточний стан адвокатури в Україні та проблеми, спричинені воєнним станом.

В Раді Європи завершується робота над Європейською конвенцією про захист адвокатської професії. Це перший у світовій історії документ, який установить ті самі стандарти (уніфікованих стандартів до сьогодні немає), про які багато говорять, але яких досі немає на міжнародному рівні. Текст конвенції вже готовий і має бути ухвалений на початку наступного року. Його розробкою займався Комітет експертів, віце-президентом якого був обраний представник від України і заступник НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. Очевидно це говорить про те, що українська адвокатура, яка зазнала суттєвих змін після реформи 2012 року і адаптувала європейські підходи, вже напрацювала авторитет і сьогодні бере активну участь у формуванні стандартів професії на європейському рівні. Досвід України, напрацювання наших фахівців ураховуються і використовуються інституціями в інтересах адвокатів усієї Європи.

Сьогодні адвокатура в Україні має законодавчо закріплений статус самоврядного інституту, і НААУ, як єдина професійна організація, має повноваження представляти адвокатів на міжнародному та національному рівнях, має бути захищеною. Тож будь-яке реформування адвокатури має відбуватися за участі її представників, - резюмувала голова НААУ, РАУ.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 392
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у дайджесті

Cудова практика

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…

Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

16:47 Пт 02.05.25 554
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок ВС

Cудова практика

Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…

Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

15:32 Пт 02.05.25 1057
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Дискусія

Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

10:39 Пт 02.05.25 371
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Cудова практика

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

17:47 Чт 01.05.25 735
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів проаналізувала Лідія Ізовітова

Дискусія

Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…

У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

14:56 Чт 01.05.25 695
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Навчання

У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

14:23 Чт 01.05.25 373
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

11:52 Чт 01.05.25 479

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл