Чеське сімейне право для українців: що варто знати
Основною відмінністю правового підходу до розгляду сімейних справ у Чеській Республіці є комплексне вирішення питань, що виникають під час шлюборозлучних процесів. Перед ухваленням рішення про розірвання шлюбу суд визначає порядок опіки та участі батьків у вихованні спільної дитини, поділу майна колишнього з подружжя, аліментних зобов’язань.
За підтримки представника Національної асоціації адвокатів України в Чеській Республіці Олени Максименко проведено вебінар «Загальний огляд чеського сімейного права». Лектором виступила член Чеської адвокатської палати, магістр права Павла Вацкова, яка має значний досвід у веденні судових справ за участю громадян України.
Адвокат висвітлила базові питання галузі, а саме:
- стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини;
- порядок встановлення опіки колишнього подружжя над спільною неповнолітньою дитиною;
- розірвання шлюбу;
- поділ майна колишнього подружжя.
П.Вацкова відзначила, що досить поширеною є практика укладення угод із затвердженням їх надалі судом.
Що стосується ролі дитини у судовому провадженні, то вона окреслена в рішенні Конституційного суду Чеської Республіки № І US 3304/12-2. Призначення представника не звільняє суд від обов’язку залучити дитину до розгляду справи, якщо тільки це не буде суперечити її найкращим інтересам. Суд повинен, зокрема, дозволити дитині брати участь у розгляді справи та висловлювати свою думку із цих питань. Необхідно не допускати ситуацій, коли дитина розглядається лише як об’єкт, рішення до якого приймають інші особи. Участь дитини в судовому провадженні завжди супроводжується представником, призначеним судом. Перед ухваленням рішення, яке торкається інтересів неповнолітньої дитини, суд надає такій дитині усю необхідну інформацію для можливості формування нею власної думки.
Також лекторкою було наведено рекомендаційний розмір аліментів на утримання дитини залежно від її віку:
- від 0 до 5 років – 11 – 15 % від доходу платника;
- від 6 до 9 років - 13 – 17 %;
- від 10 до 14 років – 15 – 19 %;
- від 15 до 17 років – 16 – 22 %;
- від 18 років – 19 – 25 %.
При цьому несплата аліментних зобов’язань більше ніж один календарний місяць тягне за собою кримінальну відповідальність.
Щодо спільного майна колишнього подружжя, то правовий підхід є подібним до українського: діє презумпція рівності часток колишнього подружжя, якщо сторонами не доведено інше.
Шлюб із міжнародним елементом було розглянуто П.Вацковою на типових для Чеської Республіки прикладах:
- батьки та дитина - іноземці, які проживають у Чеській Республіці;
- один з батьків – іноземець, але родина проживає в Чеській Республіці;
- кожен з батьків проживає у різних країнах.
Адвокат радить, що в цих випадках адвокату передусім необхідно визначитися із матеріальним правом, яким регулюються правовідносини. Розгляд спорів громадян України, які виникають у Чеській Республіці, мусить спиратися на Договір між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу в цивільних справах, ратифікований Законом № 2927-ІІІ від 10.01.2002. Чеськими судами застосовується матеріальне право Чеської Республіки і посилання на норми двостороннього Договору є обов’язком адвоката.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.