Уточнення вимог до протоколу НСРД сприятиме реалізації права на захист | НААУ

Уточнення вимог до протоколу НСРД сприятиме реалізації права на захист

Законодавство
12:06 Вт 05.11.24 2308 Переглядів
Версія для друку

До протоколу негласної слідчої (розшукової) дії пропонується вносити відомості про перебіг її проведення та застосовані технічні засоби. Це дасть змогу стороні захисту та суду визначати порушення на стадії досудового розслідування та вживати заходи реагування.

У Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу проаналізували проект Закону №12065 від 24.09.2024 «Про внесення змін до статті 252 Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення положень про фіксацію проведення негласних слідчих (розшукових) дій».

Сьогодні відповідно до КПК за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії складається протокол. Відомості про осіб, які проводили негласні слідчі (розшукові) дії або були залучені до їх проведення, у разі здійснення щодо них заходів безпеки можуть зазначатися із забезпеченням конфіденційності даних про таких осіб у порядку, визначеному законодавством. Проведення негласних слідчих (розшукових) дій може фіксуватися за допомогою технічних та інших засобів.

Але, відзначають автори законодавчої ініціативи, на практиці наявні випадки, коли оперативним підрозділом спочатку нелегально отримується інформація, що може бути в подальшому використана в інтересах кримінального судочинства, а вже після цього реєструється кримінальне провадження та направляється до суду клопотання про надання дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії.

За таких умов, переконані нардепи, ухвала слідчого судді стає лише способом легалізації інформації, що одержана нелегально. І з метою запобігання такій практиці пропонується уточнити статтю 252 КПК, передбачивши, що до протоколу мають уноситися відомості про порядок (перебіг) проведення НСРД, застосовані технічні засоби.

Такі доповнення врегулюють питання, що виникають під час дослідження доказів на стадії судового розгляду кримінального провадження, та унеможливлять у майбутньому спроби співробітників правоохоронних органів щодо незаконного збору та фіксації відомостей, які можуть використовуватися в кримінальному провадженні, відзначили у комітеті НААУ.

Також зміни матимуть позитивний результат у контексті забезпечення права на справедливий суд та реалізацію права на захист. Оскільки юридична визначеність питання фіксації фактів та обставин, які можуть використовуватися в тих чи інших кримінальних провадженнях правоохоронними органами, дасть змогу стороні захисту та суду визначати процесуальні порушення на стадії досудового розслідування та вживати усі можливі процесуальні заходи реагування.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Привітання

Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.

14:41 Вт 03.12.24 176
Підвищення податків: як вижити бізнесу?

Дискусія

Підвищення податків: як вижити бізнесу?

1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?

13:38 Вт 03.12.24 248
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Законодавство

Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…

Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

17:29 Пн 02.12.24 1446
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Навчання

Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.

14:56 Пн 02.12.24 1566
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року

18:01 Пт 29.11.24 132
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у Держгеокадастрі

Дискусія

Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…

Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?

12:32 Пт 29.11.24 6218
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному

Навчання

Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному

Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?

11:17 Ср 27.11.24 9374
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова Комітету НААУ

Дискусія

«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…

Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?

15:07 Вт 26.11.24 10027

Вестник:№ 11 листопад 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл