"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як військовослужбовцю виїхати за кордон під час воєнного стану

Після повномасштабного вторгнення багато чоловіків пішли до лав ЗСУ захищати Батьківщину, а їхні сімʼї - виїхали у безпечне місце за межі України. Чи може військовослужбовець провідати свою дружину і дітей за кордоном під час воєнного стану?
Відповідно до ст. 8-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці мають право на виїзд за кордон. Утім, для цього потрібно отримати дозволи від командування та пройти певну процедуру.
Згідно з пунктом 2-15 Правил перетинання державного кордону громадянами України (постанова Кабміну від 27.01.95 № 57) пропуск військовослужбовців через державний кордон здійснюється уповноваженими особами Держприкордонслужби на підставі прийнятих міністром оборони, керівником іншого утвореного відповідно до закону військового формування, керівником правоохоронного органу спеціального призначення, керівником розвідувального органу рішень щодо виконання завдань у сфері безпеки і оборони.
Це означає, що керівникам військових формувань надано право давати дозвіл на виїзд за межі України.
Військовослужбовець може отримати до 30 днів основної відпустки кожен рік. Відпустка надається частинами протягом календарного року, за умови що основна безперервна її частина становитиме не менш ніж 15 календарних днів. До 18 травня 2024 року була чинною норма, що частина відпустки може становити не більш ніж 15 днів. Тобто тепер основна частина відпустки може бути більшою.
Для того щоб військовослужбовець отримав дозвіл на перетин державного кордону України під час відпустки, йому потрібно подати рапорт на відпустку на ім’я командира військової частини через свого безпосереднього командира. У рапорті мають бути вказані: дати виїзду та повернення, місто та адреса перебування, а також тип транспорту та пункт пропуску, через який буде здійснюватися перетин кордону.
Разом з рапортом слід надати документи, які підтверджують мету поїздки. Такими документами є свідоцтва про шлюб та народження дітей, а також посвідки про тимчасовий захист членів родини, які перебувають за кордоном. Якщо дружина та діти отримали тимчасовий прихисток за кордоном, потрібно надати підтвердження цього факту. Тобто законною підставою на виїзд є зустріч із родиною, яка тимчасово виїхала з України.
Після цього рапорт з доданими документами та резолюцією безпосереднього командира передається до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини. На підставі цих документів командир військової частини приймає рішення щодо відпустки та дозволу на виїзд військовослужбовця за кордон. Таке рішення ухвалюється в індивідуальному порядку.
У разі схвалення відпустки командиром має бути оформлений наказ, який надає право на виїзд. Крім цього, дозвіл на виїзд має бути вказаний у відпускному квитку.
Також важливо взяти витяг із наказу про відпустку із зазначенням можливості перетину державного кордону України. Не забуваємо скористатися відпускним квитком, у якому вказані термін відпустки та дозвіл на виїзд.
Для того щоб прикордонна служба випустила військовослужбовця з України, необхідно буде надати такі документи:
- дійсний закордонний паспорт;
- документ, що посвідчує особу військового (військовий квиток, посвідчення офіцера тощо);
- витяг з наказу відповідної уповноваженої особи, що прийняла рішення про надання відпустки та права на виїзд;
- відпускний квиток, в якому мають бути вказані місце перебування військовослужбовця під час відпустки та дозвіл на перетин державного кордону України.
Причинами відмови у перетині кордону можуть стати наявність заборон на виїзд (зокрема судових рішень або несплачених штрафів чи аліментів), а також незазначення дозволу на виїзд за кордон у відпускному квитку та наказі.
***
Матеріал рубрики «Захист військових» підготовлений Світланою Грушко, членом Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.