Як військовослужбовцю виїхати за кордон під час воєнного стану | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Як військовослужбовцю виїхати за кордон під час воєнного стану

Захист військових
11:24 Ср 02.10.24 28548 Переглядів
Версія для друку

Після повномасштабного вторгнення багато чоловіків пішли до лав ЗСУ захищати Батьківщину, а їхні сімʼї - виїхали у безпечне місце за межі України. Чи може військовослужбовець провідати свою дружину і дітей за кордоном під час воєнного стану?

Відповідно до ст. 8-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці мають право на виїзд за кордон. Утім, для цього потрібно отримати дозволи від командування та пройти певну процедуру.

Згідно з пунктом 2-15 Правил перетинання державного кордону громадянами України (постанова Кабміну від 27.01.95 № 57) пропуск військовослужбовців через державний кордон здійснюється уповноваженими особами Держприкордонслужби на підставі прийнятих міністром оборони, керівником іншого утвореного відповідно до закону військового формування, керівником правоохоронного органу спеціального призначення, керівником розвідувального органу рішень щодо виконання завдань у сфері безпеки і оборони.

Це означає, що керівникам військових формувань надано право давати дозвіл на виїзд за межі України.

Військовослужбовець може отримати до 30 днів основної відпустки кожен рік. Відпустка надається частинами протягом календарного року, за умови що основна безперервна її частина становитиме не менш ніж 15 календарних днів. До 18 травня 2024 року була чинною норма, що частина відпустки може становити не більш ніж 15 днів. Тобто тепер основна частина відпустки може бути більшою.

Для того щоб військовослужбовець отримав дозвіл на перетин державного кордону України під час відпустки, йому потрібно подати рапорт на відпустку на ім’я командира військової частини через свого безпосереднього командира. У рапорті мають бути вказані: дати виїзду та повернення, місто та адреса перебування, а також тип транспорту та пункт пропуску, через який буде здійснюватися перетин кордону.

Разом з рапортом слід надати документи, які підтверджують мету поїздки. Такими документами є свідоцтва про шлюб та народження дітей, а також посвідки про тимчасовий захист членів родини, які перебувають за кордоном. Якщо дружина та діти отримали тимчасовий прихисток за кордоном, потрібно надати підтвердження цього факту. Тобто законною підставою на виїзд є зустріч із родиною, яка тимчасово виїхала з України.

Після цього рапорт з доданими документами та резолюцією безпосереднього командира передається до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини. На підставі цих документів командир військової частини приймає рішення щодо відпустки та дозволу на виїзд військовослужбовця за кордон. Таке рішення ухвалюється в індивідуальному порядку.

У  разі схвалення відпустки командиром має бути оформлений наказ, який надає право на виїзд. Крім цього, дозвіл на виїзд має бути вказаний у відпускному квитку.

Також важливо взяти витяг із наказу про відпустку із зазначенням можливості перетину державного кордону України. Не забуваємо скористатися відпускним квитком, у якому вказані термін відпустки та дозвіл на виїзд.

Для того щоб прикордонна служба випустила військовослужбовця з України, необхідно буде надати такі документи:

  • дійсний закордонний паспорт;
  • документ, що посвідчує особу військового (військовий квиток, посвідчення офіцера тощо);
  • витяг з наказу відповідної уповноваженої особи, що прийняла рішення про надання відпустки та права на виїзд;
  • відпускний квиток, в якому мають бути вказані місце перебування військовослужбовця під час відпустки та дозвіл на перетин державного кордону України.

Причинами відмови у перетині кордону можуть стати наявність заборон на виїзд (зокрема судових рішень або несплачених штрафів чи аліментів), а також незазначення дозволу на виїзд за кордон у відпускному квитку та наказі.

***

Матеріал рубрики «Захист військових» підготовлений Світланою Грушко, членом Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує – комітет НААУ

Законодавство

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…

Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

17:49 Чт 24.04.25 188
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності обговорять за круглим столом

Анонс

Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…

2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

15:23 Чт 24.04.25 249
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 1199
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 399
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 408
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 815
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 951
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 883

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл