Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування недоречні, - Комітет НААУ | НААУ

Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування недоречні, - Комітет НААУ

Законодавство
15:11 Пт 13.09.24 7256 Переглядів
Версія для друку

Поняття «інспекційне відвідування» як захід державного контролю відсутнє у міжнародно-правових актах з питань, які стосуються за додержання безпеки та захисту здоров’я працівників.

На це звернули увагу в Комітеті НААУ з питань трудового права у зауваженнях і пропозиціях до проекту Закону №10147 від 13.10.2023 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який нещодавно був прийнятий Верховною Радою за основу.

Документ було розроблено з метою формування нової національної системи запобігання професійним ризикам шляхом впровадження на законодавчому рівні ризикоорієнтованого підходу у сфері організації безпеки та здоров’я працівників. Ключова проблема, яку передбачається розв’язати, – застарілість та неефективність існуючого способу державного регулювання.

Серед іншого, визначаючи заходи забезпечення застосування законодавства (ст. 32 проекту) пропонується наділити державних інспекторів праці правом проводити інспекційні відвідування. При цьому інспектор, ґрунтуючись на повному, всебічному та обʼєктивному вивченні всіх обставин, виявлених у ході відвідування, за власним переконанням пропонуватиме застосовувати штрафні санкції або ж надаватиме роботодавцю поради чи рекомендації.

Крім відсутності інспекційного відвідування як форми контролю у міжнародно-правових актах, у НААУ звернули увагу на те, що законопроектом не передбачаються необхідні в цьому випадку зміни до Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Останній визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду, повноваження органів, їх посадових осіб, а також права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Що стосується пропонованих повноважень інспекторів, то ці положення не містять юридичної змістовності, носять оціночний, дискреційний характер, відсутні законодавчо визначені критерії, якими інспектор зобов’язаний керуватися.

Нагадаємо, інспекційні відвідування були впроваджені Урядом України у 2019 року як заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Такі відвідування проводилися інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823.

Але законність ухвалення такої постанови була оскаржена до суду і Окружний адміністративний суд м.Києва визнав її протиправною та нечинною (рішення від 28.04.2021 у справі № 640/17424/19). Серед іншого, суд звертав увагу на те, що Порядком, затвердженими оскаржуваною постановою було безпідставно поширено норми міжнародних конвенцій на відносини, які такими конвенціями не регулюються. Не розмежовано коло суб`єктів господарювання (на яких розповсюджуватиметься порядок контролю, з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості і торгівлі та Конвенцією Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві № 129) та коло суб`єктів господарювання, під час перевірки яких не застосовуватимуться такі особливості, а перевірки здійснюватимуться відповідно до вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому Кодекс законів про працю не визначає особливостей здійснення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю. Таку позицію повністю підтримав Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 14.09.2021. Касаційний адміністративний суд ВС (постанова від 09.11.2022) залишив скарги Кабміну та Державної служби України з питань праці без задоволення.

Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту Закону №10147 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми увʼязнених у суді дослідили на круглому столі

Тема участі ув’язнених в судових засіданнях, хоча нині широко не обговорюється, проте є болючою для правозахисників. Застосування режиму відеоконференції, перебування поза межами приміщення суду, знаходження увʼязненого у кайданках у скляному боксі - проблеми, що відомі багатьом адвокатам.

12:37 Вт 08.10.24 752

Привітання

Вітаємо з Днем юриста!

Шановні колеги!

10:04 Вт 08.10.24 2828

Різне

Оголошення про оскарження рішення Ради адвокатів України № 63 від…

.

16:00 Пн 07.10.24 715

Доступ до професії

Змагання із сімейного права серед студентів-юристів провела ELSA

Днями у Києві завершилися ІI Національні судові змагання з сімейного права (II National Family Law Moot Court Competition). Участь у них узяли студенти за спеціальностями «Право», «Міжнародне право», «Правоохоронна діяльність», а також молоді юристи.

12:31 Пн 07.10.24 2099

За кордоном

Конвенція Тромсе як основа цифрового урядування та штучного…

Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів разом з міжнародними стандартами відкритих даних створюють правову основу для накопичення офіційної інформації у машиночитаних форматах для цілей електронного урядування та розвитку штучного інтелекту.

11:14 Пн 07.10.24 2247

За кордоном

Регулювання ШІ в Україні: що вже зроблено

В рамках трирічної Дорожньої карти з регулювання штучного інтелекту в Україні Міністерство цифрової трансформації України презентувало Білу книгу, яка передбачає конкретні інструменти для бізнесу щодо використання ШІ.

15:17 Пт 04.10.24 5944

Захист військових

Підвищений посадовий оклад: хто отримує

Крім щомісячних основних видів грошового забезпечення військовослужбовця, якими є посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, також існують й додаткові. Одним із них є підвищений посадовий оклад.

12:19 Пт 04.10.24 5974

Сумна звістка

Пішла з життя голова РА Запорізької обл. Людмила Новосьолова

На 85-му році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Запорізької області Людмили Новосьолової.

12:02 Чт 03.10.24 7506

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл