Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування недоречні, - Комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування недоречні, - Комітет НААУ

Законодавство
15:11 Пт 13.09.24 7814 Переглядів
Версія для друку

Поняття «інспекційне відвідування» як захід державного контролю відсутнє у міжнародно-правових актах з питань, які стосуються за додержання безпеки та захисту здоров’я працівників.

На це звернули увагу в Комітеті НААУ з питань трудового права у зауваженнях і пропозиціях до проекту Закону №10147 від 13.10.2023 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який нещодавно був прийнятий Верховною Радою за основу.

Документ було розроблено з метою формування нової національної системи запобігання професійним ризикам шляхом впровадження на законодавчому рівні ризикоорієнтованого підходу у сфері організації безпеки та здоров’я працівників. Ключова проблема, яку передбачається розв’язати, – застарілість та неефективність існуючого способу державного регулювання.

Серед іншого, визначаючи заходи забезпечення застосування законодавства (ст. 32 проекту) пропонується наділити державних інспекторів праці правом проводити інспекційні відвідування. При цьому інспектор, ґрунтуючись на повному, всебічному та обʼєктивному вивченні всіх обставин, виявлених у ході відвідування, за власним переконанням пропонуватиме застосовувати штрафні санкції або ж надаватиме роботодавцю поради чи рекомендації.

Крім відсутності інспекційного відвідування як форми контролю у міжнародно-правових актах, у НААУ звернули увагу на те, що законопроектом не передбачаються необхідні в цьому випадку зміни до Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Останній визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду, повноваження органів, їх посадових осіб, а також права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Що стосується пропонованих повноважень інспекторів, то ці положення не містять юридичної змістовності, носять оціночний, дискреційний характер, відсутні законодавчо визначені критерії, якими інспектор зобов’язаний керуватися.

Нагадаємо, інспекційні відвідування були впроваджені Урядом України у 2019 року як заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Такі відвідування проводилися інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823.

Але законність ухвалення такої постанови була оскаржена до суду і Окружний адміністративний суд м.Києва визнав її протиправною та нечинною (рішення від 28.04.2021 у справі № 640/17424/19). Серед іншого, суд звертав увагу на те, що Порядком, затвердженими оскаржуваною постановою було безпідставно поширено норми міжнародних конвенцій на відносини, які такими конвенціями не регулюються. Не розмежовано коло суб`єктів господарювання (на яких розповсюджуватиметься порядок контролю, з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості і торгівлі та Конвенцією Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві № 129) та коло суб`єктів господарювання, під час перевірки яких не застосовуватимуться такі особливості, а перевірки здійснюватимуться відповідно до вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому Кодекс законів про працю не визначає особливостей здійснення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю. Таку позицію повністю підтримав Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 14.09.2021. Касаційний адміністративний суд ВС (постанова від 09.11.2022) залишив скарги Кабміну та Державної служби України з питань праці без задоволення.

Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту Закону №10147 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Гарантії діяльності

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

15:24 Вт 08.07.25 396
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

Регіони

Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

13:40 Вт 08.07.25 285
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

14:49 Пн 07.07.25 262
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Гарантії діяльності

В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

11:43 Пн 07.07.25 762
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що з цим робити

Дискусія

Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…

Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

15:18 Пт 04.07.25 573
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова колізія – думка

Дискусія

Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…

Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

11:54 Пт 04.07.25 796
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав чинності

Законодавство

Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…

Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

9:41 Пт 04.07.25 1024
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

Анонс

Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».

15:49 Чт 03.07.25 417

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл