Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування недоречні, - Комітет НААУ
Поняття «інспекційне відвідування» як захід державного контролю відсутнє у міжнародно-правових актах з питань, які стосуються за додержання безпеки та захисту здоров’я працівників.
На це звернули увагу в Комітеті НААУ з питань трудового права у зауваженнях і пропозиціях до проекту Закону №10147 від 13.10.2023 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який нещодавно був прийнятий Верховною Радою за основу.
Документ було розроблено з метою формування нової національної системи запобігання професійним ризикам шляхом впровадження на законодавчому рівні ризикоорієнтованого підходу у сфері організації безпеки та здоров’я працівників. Ключова проблема, яку передбачається розв’язати, – застарілість та неефективність існуючого способу державного регулювання.
Серед іншого, визначаючи заходи забезпечення застосування законодавства (ст. 32 проекту) пропонується наділити державних інспекторів праці правом проводити інспекційні відвідування. При цьому інспектор, ґрунтуючись на повному, всебічному та обʼєктивному вивченні всіх обставин, виявлених у ході відвідування, за власним переконанням пропонуватиме застосовувати штрафні санкції або ж надаватиме роботодавцю поради чи рекомендації.
Крім відсутності інспекційного відвідування як форми контролю у міжнародно-правових актах, у НААУ звернули увагу на те, що законопроектом не передбачаються необхідні в цьому випадку зміни до Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Останній визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду, повноваження органів, їх посадових осіб, а також права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Що стосується пропонованих повноважень інспекторів, то ці положення не містять юридичної змістовності, носять оціночний, дискреційний характер, відсутні законодавчо визначені критерії, якими інспектор зобов’язаний керуватися.
Нагадаємо, інспекційні відвідування були впроваджені Урядом України у 2019 року як заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Такі відвідування проводилися інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823.
Але законність ухвалення такої постанови була оскаржена до суду і Окружний адміністративний суд м.Києва визнав її протиправною та нечинною (рішення від 28.04.2021 у справі № 640/17424/19). Серед іншого, суд звертав увагу на те, що Порядком, затвердженими оскаржуваною постановою було безпідставно поширено норми міжнародних конвенцій на відносини, які такими конвенціями не регулюються. Не розмежовано коло суб`єктів господарювання (на яких розповсюджуватиметься порядок контролю, з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості і торгівлі та Конвенцією Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві № 129) та коло суб`єктів господарювання, під час перевірки яких не застосовуватимуться такі особливості, а перевірки здійснюватимуться відповідно до вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому Кодекс законів про працю не визначає особливостей здійснення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю. Таку позицію повністю підтримав Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 14.09.2021. Касаційний адміністративний суд ВС (постанова від 09.11.2022) залишив скарги Кабміну та Державної служби України з питань праці без задоволення.
Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту Закону №10147 можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.