«Національний кешбек» в обмін на чутливі дані: що не так з урядовою програмою
Уряд України запустив програму "Національний кешбек", яка обіцяє повертати українцям 10% від вартості придбаних вітчизняних товарів. Це має стимулювати попит на продукцію місцевих виробників і зміцнити національну економіку. Але чи все так безхмарно?
Як працює нова програма і які питання повʼязані з участю в ній, - про це говорили в студії «Суспільного» з головою Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрієм Шабельніковим.
2 вересня стартувало бета-тестування «Національного кешбеку», яке триватиме близько місяця. І Уряд усіляко заохочує українців брати участь у цій програмі.
Механізм кешбеку досить простий. Споживачу необхідно приєднатися до програми через свій банк та прив’язати банківську картку. Покупки українських товарів фіксуються, а 10 % від їхньої вартості повертаються на цю картку. Щоправда, максимальна сума кешбеку становить 3000 гривень на місяць.
Компанії-виробники реєструються на порталі «Дія» та передають інформацію про штрихкоди своїх товарів, а продавці (магазини і торгові мережі) інтегрують систему кешбеку зі своїми платіжними терміналами також через «Дію».
Кошти, отримані в якості кешбеку, можна витратити на різноманітні потреби: оплату комунальних послуг, купівлю ліків, квитків на транспорт, поповнення мобільного телефону тощо. Також передбачена можливість переказати кошти на підтримку ЗСУ або придбати військові облігації.
Докладніше про «Національний кешбек» можна почитати на Урядовому порталі.
Відомо, що Уряд виділив на цю програму 3 млрд. гривень до кінця 2024 року. В Мінекономіки заявляють, що вона спрямована на фінансову підтримку українців та виробників, адже повинна спричинити зростання попиту на українські товари, а відтак — створення нових робочих місць.
Втім, без ложки дьогтю тут не обійтися, адже програма «Національний кешбек» має низку не зовсім приємних особливостей.
А.Шабельніков зокрема зазначив, що для участі в програмі доведеться надавати значний обсяг чутливих даних, які можуть бути використані не за призначенням. Зокрема, податкова служба отримує доступ до детальної інформації про всі операції за банківською карткою учасника програми. Це, на думку адвоката, відкриває можливості для неправомірного втручання в приватне життя громадян та переслідування за фінансову діяльність.
Також програма може створити нерівні умови для ведення бізнесу, переконаний представник НААУ. Великі компанії, які мають більше ресурсів, легше адаптуються до нових вимог, тоді як малий бізнес може поставати перед додатковими труднощами.
Крім того, існують сумніви щодо того, наскільки ефективною буде програма кешбеку. Ймовірно вона призведе до перерозподілу споживчих витрат, а не до збільшення загального обсягу продажів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
За кордоном
Як українському адвокату за кордоном платити податки
Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?
Навчання
Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів
Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.