"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як гендерні стереотипи впливають на роботу адвоката?

У рамках утілення гендерної політики в адвокатурі, планується розробити анкету та провести опитування щодо впливу гендерних стереотипів на роботу адвоката. Зокрема, кого саме (жінку чи чоловіка) обирають клієнти залежно від категорії справи та як суди та правоохоронні органи ставляться до адвоката залежно від статі?
Таке завдання поставив собі Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань гендерної політики під час останнього засідання.
Зібрана на основі опитування інформація буде узагальнена, після чого адвокатам запропонують практичні рекомендації з цього питання.
Серед інших озвучених планів комітету - залучення міжнародних організацій, які працюють з питаннями гендерної політики, а також правова освіта (розроблення рекомендацій, програм, навчань; співпраця з національними громадськими організаціями, ВНЗ та ін., що займаються питаннями гендерної політики та правової освіти).
«Питання гендерної рівності періодично піднімали як на державному рівні, так і в соціумі. Як правило, ініціювали обговорення проблем наші європейські партнери. Найбільша активність у напрямі нормативного врегулювання спостерігалася після підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, - зауважив голова Комітету з питань гендерної політики Анатолій Тельман. - Утім, у суспільстві на різних рівнях і в різних соціальних групах залишається чимало проблем і не розвʼязаних питань, які набули особливих форм після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Саме вивченням цих проблем ми і будемо займатися найближчим часом».
Також Комітет сповістив про кадрові зміни. Заступником голови було призначено Юрія Григоренка, а секретарем - Валерію Долгоєр.
«Стратегічне планування гендерної політики є важливим аспектом в досягненні цінностей рівності між жінками та чоловіками. Побудова якісної стратегії потребує досвіду та експертних напрацювань, зокрема збору та обробки даних, постановки пріоритетів та оцінки ефективності вже розроблених стратегій, - відзначив Ю.Григоренко. - Європейський Союз, зокрема Комісія щодо гендерної рівності та моніторингу її прогресу, вже мають певний досвід у цьому напрямі. Його аналіз може допомогти й адвокатурі України вдосконалити підходи та практики з розробки стратегій».
Пославшись на відкриті джерела, адвокат звернув увагу на існування мінімум 31 гендеру. Тож гендерна політика, на його погляд, має враховувати відносини, які вже існують. Адже у світі в цілому і в Україні зокрема є велика кількість людей, які мають гендерну ідентичність, що відрізняється від статі, приписаної їм при народженні. «Згідно із практикою Європейського суду з прав людини гендерна ідентичність особи – це одна з найбільш інтимних сфер приватного життя особи. І ЄСПЛ недвозначно встановив для європейських держав позитивне зобов'язання забезпечити юридичне визнання гендеру. Проте, коли йдеться про практичну реалізацію цього зобов'язання, необхідно ретельно оцінювати процедури щодо їх сумісності з правами людини», - підсумував заступник голови Комітету.
В.Долгоєр наголосила на важливості розвитку географії діяльності комітету. «Своїм завданням бачу розвиток гендерно орієнтованого урядування та підвищення рівня правової освіти серед громадян у регіонах України», - пояснила вона.
У звʼязку із цим Комітет з питань гендерної політики оголосив конкурс до складу регіональних представників. Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики, можуть долучитися до профільного комітету, надіславши резюме та мотиваційний лист на електронну пошту члена команди координатора комітетів НААУ Олени Давидюк: o.davydiuk@unba.org.ua.
Нагадаємо, у лютому 2023 року на сайті НААУ було запущено рубрику «Власний досвід у професії». Проект стартував у співпраці Молодіжного Комітету НААУ - UNBA NextGen, Комітету з питань гендерної політики, а також Програми з розвитку жіночого лідерства в адвокатурі та стимулювання дівчат і жінок до вибору адвокатської професії. Член Ради Комітету Тетяна Рабко запропонувала до підготовки публікацій залучати і чоловіків, представників Молодіжного Комітету НААУ - UNBA NextGen та Комітету з питань гендерної політики, а також представників з регіонів. «Публікації можуть зацікавити молодих юристів, які планують обрати професію адвоката, - переконана Т.Рабко. - Крім того, проект створює позитивний імідж адвокатури та може надихнути колег на нові ідеї, коли вони ознайомляться з успішними історіями своїх колег».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС
Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

Самоврядування
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…
Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законодавство
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…
Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

Cудова практика
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…
Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

Дискусія
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…
17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

Гарантії діяльності
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

Дискусія
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…
Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

Гарантії діяльності
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…
19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.