Доступ до інформації та адвокатська таємниця: «трискладовий тест» пояснили в Омбудсмана | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Доступ до інформації та адвокатська таємниця: «трискладовий тест» пояснили в Омбудсмана

Навчання
13:14 Чт 15.08.24 10364 Переглядів
Версія для друку

Відповідно до закону, кожен має право на доступ до публічної інформації. Водночас, доступ до конфіденційної, таємної та службової інформації за сукупності певних умов (їх усього три) може бути обмежений.

14 серпня представники Офісу Уповноваженого ВР з прав людини провели для секретаріату Національної асоціації адвокатів України та кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури тренінг на тему «Застосування трискладового тесту у діяльності органів адвокатського самоврядування під час доступу до публічної інформації».

Заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій підкреслив важливість дотримання гарантій права на доступ до публічної інформації та звернув особливу увагу на специфіку, пов’язану з адвокатською діяльністю. «Коли ми говоримо про доступ до інформації і про те, яка саме інформація повинна бути надана або оприлюднена, важливо враховувати так званий трискладовий тест, – зауважив він. – Ми пам’ятаємо, що часто володіємо інформацією, яка містить адвокатську таємницю. Такі дані можуть бути приховані при оприлюдненні документів, щоб уникнути можливості розкриття їхньої суті».

Відповідно до ст. 22 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, а також питання, з яких клієнт (особа, якій відмовлено в укладенні договору про надання правничої допомоги) звертався до адвоката, адвокатського бюро, адвокатського об’єднання, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності. Особи, винні в доступі сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошенні, несуть відповідальність згідно із законом.

Спікер тренінгу - працівник Департаменту моніторингу додержання інформаційних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Олександр Юрченко нагадав, що ст.6 Закону «Про доступ до публічної інформації» визначає три види інформації, яка може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом: конфіденційна, таємна і службова інформація.

За його словами, таємна інформація стосується не тільки державної таємниці. Існує доволі широкий перелік (близько тридцяти видів) інших таємниць, пов'язаних, зокрема, зі здійсненням особами їхньої професійної діяльності. Сюди ж відноситься в тому числі адвокатська таємниця.

Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дає визначення адвокатській таємниці, але не регулює питання доступу до публічної інформації і порядку обмеження. Тому, на думку О.Юрченка, коли запитується інформація, яка може становити адвокатську таємницю, обов'язково слід застосовувати трискладовий тест.

Його зміст закріплений у ч. 2 ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації». Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Також представник Офісу Омбудсмана звернув увагу на те, що зі змісту адвокатської таємниці випливає, що до неї відноситься інформація або документи, отримані від третіх осіб і які містять відомості про них. А такі відомості можуть поширюватися з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних.

«Тут йдеться вже не про таємну інформацію, а саме про конфіденційну, про персональні дані. Якщо ми відкриємо Закон «Про захист персональних даних», зокрема статтю 16, то там зазначено, що порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які перебувають у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом «Про доступ до публічної інформації». Тобто із Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у нас іде посилання на Закон «Про захист персональних даних», а звідти в свою чергу йде посилання на Закон «Про доступ до публічної інформації». Тобто, якщо запитуються персональні дані третіх осіб, які у вас є у розпорядженні, які можна віднести до адвокатської таємниці, то тут обмеження здійснюватиметься на підставі трискладового тесту, за «посередництвом» Закону «Про захист персональних даних», - зазначив О.Юрченко.

Практичні аспекти застосування трискладового тесту він радить звіряти із постановою Пленуму Вищого адміністративного суду від 29.09.2016 №10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Новий Трудовий кодекс: адвокати назвали сильні сторони і ризики проекту

Дискусія

Новий Трудовий кодекс: адвокати назвали сильні сторони і ризики…

Проект Трудового кодексу містить низку прогресивних положень, спрямованих на модернізацію трудового законодавства: цифровізація процедур, розширення форм зайнятості, підвищення прозорості оплати праці. Водночас, деякі системні питання потребують доопрацювання.

10:58 Вт 24.03.26 251
Реформа без даних і адвокатури: що показав старт у Мін’юсті

Дорожня карта

Реформа без даних і адвокатури: що показав старт у Мін’юсті

У Мін’юсті відбулося перше засідання робочої групи з реформування адвокатури. Але замість фахової підготовки законодавчих змін ми побачили саме те, про що напередодні в Києві говорив директор Armada Network Дейл Армстронг: не реформу, а боротьбу за контроль над порядком денним через вузьке коло “стейкхолдерів”, які самі формують для себе ехо‑систему впливу.

11:31 Пн 23.03.26 797
Помер голова КДКА Черкаської області Володимир Хлистуненко

Сумна звістка

Помер голова КДКА Черкаської області Володимир Хлистуненко

З глибоким сумом і скорботою повідомляємо про непоправну втрату – смерть голови КДКА Черкаської області, досвідченого адвоката і авторитетного представника правничої спільноти Володимира Хлистуненка.

10:27 Пн 23.03.26 863
Відсутність e-mail не є підставою для повернення скарги на адвоката

Cудова практика

Відсутність e-mail не є підставою для повернення скарги на адвоката

Відсутність у особи електронної адреси сама по собі не може бути підставою для повернення КДКА скарги на поведінку адвоката, якщо скаржник прямо зазначив, що не має e-mail. Але це не стосується адвокатів — вони зобов’язаний мати електронний кабінет у ЄСІТС.

9:53 Пн 23.03.26 269
Адвокатура, євроінтеграція і межі втручання: американський звіт презентували у Києві

Дорожня карта

Адвокатура, євроінтеграція і межі втручання: американський звіт…

Після презентації в Брюсселі звіт «Українська адвокатура в контексті верховенства права та євроінтеграції» дістався Києва. Він засвідчив існування критичних проблем як у розумінні самої природи самоврядної професії, так і в появі навколо української адвокатури «ринку тіньової звітності».

12:17 Пт 20.03.26 709
ЕКОПФО та ВЛК: де система дає збій

Дискусія

ЕКОПФО та ВЛК: де система дає збій

Нова система оцінювання повсякденного функціонування особи і практика проходження ВЛК вже породили чимало питань — від нечітких процедур до складнощів з оскарженням рішень. Їх дослідили адвокати під час круглого столу «Проблемні питання ЕКОПФО та ВЛК», який організували Комітет НААУ з питань захисту прав осіб з інвалідністю та ВГО «Правозахисна спілка інвалідів».

12:04 Чт 19.03.26 872
Доступ до професії адвоката: підгрупа визначила вектор змін

Дорожня карта

Доступ до професії адвоката: підгрупа визначила вектор змін

У понеділок, 16 березня, відбулося засідання підгрупи «Доступ до професії та підготовка адвоката. Організаційні форми адвокатської діяльності» Робочої групи з виконання Дорожньої карти з питань верховенства права.

17:24 Ср 18.03.26 937
У Каїрі зʼявилася представниця НААУ

Призначення

У Каїрі зʼявилася представниця НААУ

Адвокатку Ірену Марію Острозьку-Санґушко призначено представником Національної асоціації адвокатів України в Арабській Республіці Єгипет, у місті Каїр. Відповідне розпорядження № 80 від 10.03.2026 підписала голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

14:28 Ср 18.03.26 830

Вестник:№1-2 січень-лютий 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл