Аспекти належної організації судового засідання у кримінальному процесі обговорять за круглим столом
Судові рішення мають бути обґрунтованими та законними, а процес їх ухвалення - прозорим і зрозумілим для всіх учасників судочинства. В кримінальному провадженні це гарантує захист прав обвинувачених, а також утверджує довіру до судової системи.
Обов’язок організації проведення судового засідання у кримінальному процесі покладено на головуючого суддю. Втім, належна організація судового засідання загалом – це не тільки дії, які вживаються безпосередньо під час судового засідання, а й заходи, що передують.
Так, несвоєчасне повідомлення учасників кримінального провадження про дату, час і місце проведення судового засідання може бути розглянуто як серйозне порушення права на доступ до правосуддя. Це право охоплюється змістом ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і передбачає, що кожна особа повинна мати можливість бути належним чином поінформованою про судові процедури, щоб мати змогу захистити свої права.
Особливого значення питання набуває саме у кримінальних справах в особливо тяжких злочинах. Адже відповідно до норм КПК участь захисника тут є обов’язковою. І, наприклад, несвоєчасний виклик адвоката, з яким було погоджено правову позицію і стратегію захисту, може свідчити про позбавлення особи права на захист. Крім іншого, також йдеться про перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності.
Ще одним важливим питанням є встановлення осіб, які беруть участь у судовому засіданні. І це не проста формальність. Встановлення осіб дозволяє забезпечити, аби всі учасники отримали можливість бути почутими та представити свої докази та аргументи. Ідентифікація учасників допомагає запобігти можливим зловживанням, а також допомагає суду підтримувати порядок під час засідання та ефективно керувати процесом. А належне керування є фундаментальним принципом, який забезпечує законність процедур і справедливість суду в цілому.
На практиці у провадженнях з великою кількістю учасників засідання часто супроводжуються численними порушеннями. Коли головуючий суддя не може організувати процес, встановлюються «регламенти» на виступ, хтось позбавляється права висловитися.
З метою обговорення цих та інших проблем організації проведення судового засідання у кримінальному процесі Комітет НААУ з питань захисту прав людини проведе круглий стіл. В рамках заходу, який відбудеться 9 серпня о 12:00, учасники зокрема отримають практичні поради з належного реагування захисника на протиправні дії головуючого судді та працівників суду.
Автор: Ганна Колесник, голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.