Аспекти належної організації судового засідання у кримінальному процесі обговорять за круглим столом | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Аспекти належної організації судового засідання у кримінальному процесі обговорять за круглим столом

Анонс
15:58 Пн 05.08.24 11998 Переглядів
Версія для друку

Судові рішення мають бути обґрунтованими та законними, а процес їх ухвалення - прозорим і зрозумілим для всіх учасників судочинства. В кримінальному провадженні це гарантує захист прав обвинувачених, а також утверджує довіру до судової системи.

Обов’язок організації проведення судового засідання у кримінальному процесі покладено на головуючого суддю.  Втім, належна організація судового засідання загалом – це не тільки дії, які вживаються безпосередньо під час судового засідання, а й заходи, що передують.

Так, несвоєчасне повідомлення учасників кримінального провадження про дату, час і місце проведення судового засідання може бути розглянуто як серйозне порушення права на доступ до правосуддя. Це право охоплюється змістом ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і передбачає, що кожна особа повинна мати можливість бути належним чином поінформованою про судові процедури, щоб мати змогу захистити свої права.

Особливого значення питання набуває саме у кримінальних справах в особливо тяжких злочинах. Адже відповідно до норм КПК участь захисника тут є обов’язковою. І, наприклад, несвоєчасний виклик адвоката, з яким було погоджено правову позицію і стратегію захисту, може свідчити про позбавлення особи права на захист. Крім іншого, також йдеться про перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності.

Ще одним важливим питанням є встановлення осіб, які беруть участь у судовому засіданні. І це не проста формальність. Встановлення осіб дозволяє забезпечити, аби всі учасники отримали можливість бути почутими та представити свої докази та аргументи. Ідентифікація учасників допомагає запобігти можливим зловживанням, а також допомагає суду підтримувати порядок під час засідання та ефективно керувати процесом. А належне керування є фундаментальним принципом, який забезпечує законність процедур і справедливість суду в цілому.

На практиці у провадженнях з великою кількістю учасників засідання часто супроводжуються численними порушеннями. Коли головуючий суддя не може організувати процес, встановлюються «регламенти» на виступ, хтось позбавляється права висловитися.

З метою обговорення цих та інших проблем організації проведення судового засідання у кримінальному процесі Комітет НААУ з питань захисту прав людини проведе круглий стіл. В рамках заходу, який відбудеться 9 серпня о 12:00, учасники зокрема отримають практичні поради з належного реагування захисника на протиправні дії головуючого судді та працівників суду.

Автор: Ганна Колесник, голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини 

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 171
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 605
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 800
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 771
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 584
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 568
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 470
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 620

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл