"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Поняття «захисник» пропонується розширити

Адвокат, який здійснює представництво інтересів юридичної особи, також має вважатися захисником у розумінні статті 45 Кримінального процесуального кодексу.
Відповідне уточнення цієї статті пропонує проект Закону №11443 від 25.07.2024 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо приведення у відповідність з міжнародними стандартами відповідальності юридичних осіб за вчинення корупційних кримінальних правопорушень».
Сам проект ставить за мету кардинально змінити підхід до притягнення до відповідальності юридичної особи за вчинення від її імені або в її інтересах кримінального правопорушення. Для цього серед іншого вносяться деякі зміни до КПК, які регламентують можливість організації кримінального провадження щодо застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у спеціальному порядку, тобто окремо від кримінального переслідування фізичних осіб.
Для цього, зокрема, пропонується закріпити окремою статтею 483-2 КПК особливості участі представника, захисника у кримінальному провадженні щодо застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у спеціальному порядку.
На думку авторів ініціативи, участь представника юридичної особи у таких провадженнях є обов’язковою. Представники повинні користуватися правами та обов’язками осіб, які відносяться до сторони кримінального провадження з боку захисту. Представником не може бути особа, яка має або мала будь-який процесуальний статус у цьому кримінальному провадженні. Представник має право використовувати засоби захисту, передбачені КПК та іншими законами, з метою забезпечення реалізації законних інтересів юридичної особи.
Пропонується визначити, що одночасно брати участь у досудовому розслідуванні та судовому розгляді можуть не більше пʼяти представників юридичної особи.
Представник може бути залучений юридичною особою до участі у кримінальному провадженні з моменту винесення прокурором, слідчим за погодженням з прокурором, постанови про здійснення кримінального провадження щодо застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у спеціальному порядку.
Також у разі відсутності представника проект передбачає процедуру його залучення на такі випадки. Слідчий, прокурор виносить постанову, а слідчий суддя та суд постановляє ухвалу, якою доручає відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги, призначити захисника для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його прибуття у зазначені у постанові (ухвалі) час і місце для участі у кримінальному провадженні. Постанова (ухвала) про доручення призначити захисника негайно направляється відповідному органу (установі) і є обов’язковою для негайного виконання. Відмова від захисника не прийматиметься.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.