Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового розслідування, - висновок Комітету НААУ | НААУ

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового розслідування, - висновок Комітету НААУ

Законодавство
9:49 Пт 12.07.24 9989 Переглядів
Версія для друку

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

Відповідні зауваження і пропозиції до проекту Закону від 21.06.2024 №11365 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення дізнання та судового розгляду кримінальних проступків» підготували у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу.

З 1 липня 2020 року в Україні було запроваджено інститут досудового розслідування кримінальних проступків (дізнання). Але під час практичного застосування відповідних положень законодавчих актів було виявлено низку проблем, пов’язаних із реалізацією повноважень дізнавачів, процесуальних строків та інших процедурних аспектів розслідування проступків у формі дізнання. У зв’язку із цим і був підготовлений згаданий проект.

У НААУ в цілому підтримали цю законодавчу ініціативу, водночас зауважили, що окремі положення проекту потребують удосконалення.

Так, наприклад, змінами до КПК пропонується визначити дізнавача, як одного із суб’єктів, що ініціює питання відсторонення особи від посади (доповнення до ст.ст. 155 - 157). Водночас, за загальними положенням, відсторонення від посади може бути здійснено лише щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину (ст. 154). У зв’язку із цим нагадаємо, що відповідно до ст. 12 Кримінального кодексу, кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини. Проступком є діяння, за вчинення якого КК передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Також проектом пропонується змінити порядок використання процесуальних джерел доказів у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки. Сьогодні згідно зі ст. 298-1 КПК такими джерелами вважаються ті, що визначені статтею 84 КПК, а також пояснення осіб, результати медичного освідування, висновок спеціаліста, показання технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. І «такі процесуальні джерела доказів не можуть бути використані у кримінальному провадженні щодо злочину, окрім як на підставі ухвали слідчого судді, яка постановляється за клопотанням прокурора». Цю норму ч.2 ст. 298-1 КПК проектом №11365 пропонується виключити. Але у Комітеті НААУ такий підхід уважають недоречним. Адже дана норма є гарантією від зловживань при кваліфікації діяння як кримінального проступку, коли є підстави його кваліфікації як злочину.

З повним текстом зауважень і пропозицій НААУ до проекту можна ознайомитися за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Чому втрату свідоцтва адвоката не завжди можна оскаржити у ВС

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду відмовив у відкритті касаційного провадження у справі щодо перегляду рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про позбавлення особи права на заняття адвокатською діяльністю.

11:41 Ср 14.08.24 399

Cудова практика

Коли суд не повинен зважати на помилки в ордері - позиція ВС

Держава не має чинити правових чи практичних перешкод для реалізації особою права звернутися до суду. Застосовуючи процесуальні норми, суди повинні уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості.

14:36 Вт 13.08.24 1974

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Для юристів, які практикують у сфері земельного права, аналіз судової практики завжди залишається важливим інструментом розробки стратегій захисту інтересів клієнтів та підготовки до судових процесів. А свіжа практика відображає зміни у підходах судів до трактування земельного законодавства.

15:56 Пн 12.08.24 3293

Cудова практика

Грошове забезпечення військовослужбовців: огляд судової практики

Сьогодні військовослужбовці жертвують своїм життям і здоров'ям заради безпеки країни. Одним із основних способів визнання їхнього внеску є грошове забезпечення, яке, у тому числі, допомагає сім'ям військових зберігати стабільність, покриваючи базові потреби.

13:08 Пт 09.08.24 8608

Законодавство

Проект про захист добросовісного набувача є дискримінаційним, -…

Коли держава не забезпечила непорушність права власності при витребуванні майна у добросовісного набувача, завжди є ті, хто має відповідати за прийняті рішення чи бездіяльність. І таких випадках важливо дотримати баланс між інтересами держави та приватного власника.

12:14 Чт 08.08.24 9599

Взаємодія

ВРП залучила Валентина Гвоздія до розробки заходів із забезпечення…

До складу робочої групи з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя включено заступника голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентина Гвоздія.

12:17 Ср 07.08.24 11369

Cудова практика

Україна не розслідує порушення прав адвокатів - рішення ЄСПЛ

Непомірно довга затримка правоохоронних органів у розслідуванні побиття адвокатів під час виконання ними своїх професійних обовʼязків несумісна з обов’язками держави відповідно до статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

16:12 Вт 06.08.24 12732

Законодавство

«Спрощення» на ринку електричної енергії створюють додаткові…

Окремі положення проекту Закону №11392 від 02.07.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» у частині приєднання замовників до електричних мереж потребують доопрацювання.

15:21 Вт 06.08.24 12039

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл