Чи повинен адвокат сплачувати ЄСВ за відсутності доходів — ВС | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Чи повинен адвокат сплачувати ЄСВ за відсутності доходів — ВС

Cудова практика
10:04 Пт 05.07.24 11080 Переглядів
Версія для друку

Особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську, зобов’язана сплачувати ЄСВ не нижче мінімального розміру незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником.

На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд, залишаючи в силі рішення судів попередніх інстанцій у справі №480/4744/18, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі позивач звернулась до суду із позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, в якому просила визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки), визнання протиправним покладення на неї обов’язків щодо сплати єдиного соціального внеску як самозайнятої особи. Свої вимоги мотивувала тим, що вона працює на посаді начальника юридичного відділу ТОВ «Сумська паляниця» і одночасно має право на зайняття адвокатською діяльністю, перебуває на обліку в органах доходів і зборів як платник єдиного внеску, проте адвокатською діяльністю, як самозайнята особа, не займається і доходу не отримує.

Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили частково.

Своєю чергою, КАС указав, що з аналізу норм закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вбачається, що платниками єдиного соціального внеску є самозайняті особи, зокрема, адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність, як незалежну професійну діяльність. Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, адвокатської діяльності, як незалежної професійної діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування єдиного соціального внеску.

Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір єдиного соціального внеску не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування єдиного соціального внеску у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов’язок особи самостійно визначити цю базу, але її розмір не може бути меншим за розмір мінімальної зарплати.

Метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов’язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Таким чином, КАС констатував, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську, вважається самозайнятою і зобов’язана сплачувати ЄСВ не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем у розмірі не меншому за мінімальний.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

Cудова практика

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

18:27 Пт 21.03.25 4315
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду зайві

Законодавство

НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…

Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

16:43 Пт 21.03.25 4024
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

БПД

Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

11:35 Пт 21.03.25 4594
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ

Дискусія

Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…

Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

14:26 Чт 20.03.25 6102
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального переслідування», - заступник голови НААУ, РАУ В. Гвоздій

Гарантії діяльності

«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…

Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

10:42 Чт 20.03.25 6238
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Навчання

Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

10:03 Чт 20.03.25 6626
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, - нардеп Ватрас

Гарантії діяльності

Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…

Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

16:51 Ср 19.03.25 7168
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

Різне

«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».

11:27 Ср 19.03.25 3629

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл