Спадкування пенсій військовослужбовців: як гарантувати право на соцзахист?
![](/assets/uploads/news/judicial-practice-news/2024-06-25-usk_667adb0710c3a.jpg)
Конституційний Суд перевіряє конституційність припису Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про спадкування сум пенсій, що підлягали виплаті пенсіонерові.
Представництво суб’єкта права на конституційну скаргу Вячеслава Колмикова на відкритій частині пленарного засідання Другого сенату КС забезпечила член Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при Національній асоціації адвокатів України Алла Отрох. Дослідивши матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання, КС перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.
Конституційна скарга стосується перевірки на відповідність Конституції України частини першої статті 61 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»:
«Суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім’ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника».
Внаслідок застосування цієї норми було порушено право власності та право на соціальний захист скаржника, гарантовані ст.ст. 41, 46 Конституції.
Раніше батько В.Колмикова звертався до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії. Суд першої інстанції його позов задовольнив, зобовʼязавши управління провести перерахування та виплату пенсії. Але позивач помер. В.Колмиков звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження на його, як правонаступника. Адже перерахована та невиплачена сума пенсії, установлена рішенням суду, є недоотриманою пенсією та підлягає виплаті йому як синові померлого. Суди першої та апеляційної інстанцій цю заяву задовольнили. Але ці рішення скасував Касаційний адміністративний суд ВС, зазначивши, що Закон визначає спеціальний правовий режим коштів у вигляді пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
![Попередження чи обізнаність? НААУ пропонує уніфікувати вимоги до висновку експерта](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-12-zp_67acadcc53b9a.jpg)
Законодавство
Попередження чи обізнаність? НААУ пропонує уніфікувати вимоги до…
Сучасна нормативно-правова база України містить невідповідності у формулюваннях, які стосуються обізнаності або попередження експертів про кримінальну відповідальність при складанні висновків.
![Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати експертизи, ніж обвинуваченню?](/assets/uploads/news/diskusiya/2025-02-11-grigorenko_67ab61c13cea8.jpg)
Дискусія
Процесуальний дисбаланс: чому захисту складніше призначати…
Ключовим принципом реформування судово-експертної діяльності в Україні має залишатися забезпечення незалежності експертів та рівності всіх учасників судового процесу.
![У ТЦК і за їх межами Конституція однакова, - секретар РАУ про правила для адвокатів](/assets/uploads/news/garantii/2025-02-11-kolesnikov_67aa5d794baba.jpg)
Гарантії діяльності
У ТЦК і за їх межами Конституція однакова, - секретар РАУ про правила…
В Сухопутних військах Збройних сил України працюють над усуненням недоліків в роботі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Зокрема, там хочуть створити правила для адвокатів, які захищають військовозобов’язаних.
![Австралійські суди реагують на проблеми використання ШІ](/assets/uploads/news/za-kordonom/2025-02-10-sh_67a9cc254ad73.jpg)
За кордоном
Австралійські суди реагують на проблеми використання ШІ
Масштаб використання штучного інтелекту в юридичній професії наразі оцінити важко. Втім, суди вже занепокоєні залученням ШІ для заяв під присягою, свідчень та посилань на прецеденти. Австралійські судді переймаються проблемою достовірності доказів.
![Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?](/assets/uploads/news/navchannya/2025-02-07-veb-nar_67a62a8e1c590.jpg)
Навчання
Злочин заради клієнта: які порушення вчиняють адвокати?
Хоча адвокат у своїй професійній діяльності зобов'язаний виходити з переваги інтересів клієнта, цей пріоритет обмежений принципом законності. Ті адвокати, що заради свого клієнта намагаються обійти закон, можуть самі стати фігурантами кримінальної справи.
![Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-06-zp_67a4b5efab56f.jpg)
Законодавство
Новий проект про захист бізнесу: плюси є, але не без мінусів
Під час дії воєнного стану в Україні непоодинокими стали випадки тиску на субʼєктів господарювання з боку правоохоронних органів. Зловживання або бездіяльність з їх боку вимагали оперативного реагування військово-політичного керівництва держави.
![Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення окреслили в НААУ](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-06-zp_67a4984cbc869.jpg)
Законодавство
Проблеми зберігання речових доказів стороною обвинувачення…
Зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізація, технологічна переробка, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронність тимчасово вилученого майна та майна, на яке накладено арешт…
![Куди ведуть нові напрями житлової політики України?](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-05-zp_67a38a2d093ae.jpg)
Законодавство
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?
Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.