Як захистити права дитини, коли батьки нею маніпулюють? | НААУ

Як захистити права дитини, коли батьки нею маніпулюють?

Дискусія
11:39 Вт 11.06.24 5612 Переглядів
Версія для друку

Поки батьки вирішують особисті спори, права дитини порушуються і вона стає механізмом для вирішення конфліктів між дорослими. Як наслідок – дитина потерпає від психологічного і фізичного насилля. Як захистити права дитини, коли законні представники не діють в її інтересах?

Це та інші питання порушувались під час круглого столу на тему «Захист прав дитини в сімейних спорах: спірні питання та перспективи вдосконалення», організованого комітетами НААУ з питань захисту прав людини та з питань сімейного права.

Під час дискусії адвокати намагались чітко окреслити наявні проблеми захисту прав дитини в сімейних спорах, а також надати практичні поради щодо реалізації прав дитини та захисту від органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника, коли самі ж батьки та законні представники не діють в інтересах дитини.

Так, відповідно до статті 10 Закону «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність і захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Ст. 150 Сімейного кодексу врегульовує питання обов’язків батьків щодо виховання та розвитку дитини, проте трапляються випадки, коли законні представники дитини не діють в її інтересах, маніпулюють і порушують її права із корисливих цілей, а сама дитина не здатна здійснити самозахист. При цьому варто усвідомлювати, що це проблемне питання, адже вік дитини безпосередньо впливає на належну реалізацію своїх прав на правову допомогу та низки інших прав, що гарантовані Сімейним кодексом України.

Голова Секції з питань захисту прав дитини Тетяна Гнатюк наголосила, що дитина не здатна здійснити самозахист своїх прав і тому обов’язок дорослих – забезпечити найкращі умови для її безпеки і здорового розвитку.

Голова Комітету з питань захисту прав людини Ганна Колесник додала, що відповідальність в певній частині виховання дитини має лягати на дитячі садки, школи, мають запроваджуватися предмети, проводитися виховні роботи в ігровій формі, де будуть обговорюватися межі дозволеного для дітей, наприклад, що бити інших – це насилля і за це існує відповідальність.

Член Ради Комітету з питань сімейного права Ольга Семенюк наголосила, що природа найкращих інтересів для дитини – спільна домовленість між батьками, а будь-які вжиті заходи не мають шкодити благополуччю і розвитку дитини. «Фактор безпеки є однією із складових інтересів дитини. Загалом саме збереження та забезпечення близьких контактів з родиною та соціокультурним оточенням більшою мірою впливає на добробут дитини», - вважає адвокат.

Член Ради Комітету питань сімейного права Ольга Філатова переконана, що при врахуванні думки дитини варто звертати увагу не тільки на вік, а й на психо-емоційний стан та його стабільність. Також важливо врахувати думку дитини без порушень інтересів і без впливу батьків з обох сторін. Даний процес має бути проведений в комфортних умовах для дитини та за участі психолога.

Начальник Служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) Ірина Антошко запевнила, що органи опіки та піклування проводять свою діяльність з соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, тобто в умовах, які негативно впливають на життя дитини, в тому числі у сімейних правовідносинах.

Член Секції захисту прав дитини Мирослава Сорока додала, що залучення органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника є суттєвим в роботі з дитиною, комунікації з нею та вирішенні питань. «Важливо проводити бесіди з батьками для покращення ситуації та знаходження оптимального вирішення конфліктних питань і головне без шкоди для самої дитини і її умов життєдіяльності», - підсумувала адвокат.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 585

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 2029

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 2275

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 3733

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13484

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 10990

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11049

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 12463

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл