Як захистити права дитини, коли батьки нею маніпулюють?
Поки батьки вирішують особисті спори, права дитини порушуються і вона стає механізмом для вирішення конфліктів між дорослими. Як наслідок – дитина потерпає від психологічного і фізичного насилля. Як захистити права дитини, коли законні представники не діють в її інтересах?
Це та інші питання порушувались під час круглого столу на тему «Захист прав дитини в сімейних спорах: спірні питання та перспективи вдосконалення», організованого комітетами НААУ з питань захисту прав людини та з питань сімейного права.
Під час дискусії адвокати намагались чітко окреслити наявні проблеми захисту прав дитини в сімейних спорах, а також надати практичні поради щодо реалізації прав дитини та захисту від органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника, коли самі ж батьки та законні представники не діють в інтересах дитини.
Так, відповідно до статті 10 Закону «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність і захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.
Ст. 150 Сімейного кодексу врегульовує питання обов’язків батьків щодо виховання та розвитку дитини, проте трапляються випадки, коли законні представники дитини не діють в її інтересах, маніпулюють і порушують її права із корисливих цілей, а сама дитина не здатна здійснити самозахист. При цьому варто усвідомлювати, що це проблемне питання, адже вік дитини безпосередньо впливає на належну реалізацію своїх прав на правову допомогу та низки інших прав, що гарантовані Сімейним кодексом України.
Голова Секції з питань захисту прав дитини Тетяна Гнатюк наголосила, що дитина не здатна здійснити самозахист своїх прав і тому обов’язок дорослих – забезпечити найкращі умови для її безпеки і здорового розвитку.
Голова Комітету з питань захисту прав людини Ганна Колесник додала, що відповідальність в певній частині виховання дитини має лягати на дитячі садки, школи, мають запроваджуватися предмети, проводитися виховні роботи в ігровій формі, де будуть обговорюватися межі дозволеного для дітей, наприклад, що бити інших – це насилля і за це існує відповідальність.
Член Ради Комітету з питань сімейного права Ольга Семенюк наголосила, що природа найкращих інтересів для дитини – спільна домовленість між батьками, а будь-які вжиті заходи не мають шкодити благополуччю і розвитку дитини. «Фактор безпеки є однією із складових інтересів дитини. Загалом саме збереження та забезпечення близьких контактів з родиною та соціокультурним оточенням більшою мірою впливає на добробут дитини», - вважає адвокат.
Член Ради Комітету питань сімейного права Ольга Філатова переконана, що при врахуванні думки дитини варто звертати увагу не тільки на вік, а й на психо-емоційний стан та його стабільність. Також важливо врахувати думку дитини без порушень інтересів і без впливу батьків з обох сторін. Даний процес має бути проведений в комфортних умовах для дитини та за участі психолога.
Начальник Служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) Ірина Антошко запевнила, що органи опіки та піклування проводять свою діяльність з соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, тобто в умовах, які негативно впливають на життя дитини, в тому числі у сімейних правовідносинах.
Член Секції захисту прав дитини Мирослава Сорока додала, що залучення органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника є суттєвим в роботі з дитиною, комунікації з нею та вирішенні питань. «Важливо проводити бесіди з батьками для покращення ситуації та знаходження оптимального вирішення конфліктних питань і головне без шкоди для самої дитини і її умов життєдіяльності», - підсумувала адвокат.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.
БПД
Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС
Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.
Cудова практика
Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики
У II півріччі 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері цивільного права та процесу, які формують судову практику з низки питань спадкового, житлового, речового та зобов'язального права.
Анонс
В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу
Упередження, стереотипи, дискримінація… Чи стикаються українські адвокати з проблемами гендерної рівності у своїй практиці та як реагувати на такі ситуації?
Доступ до професії
Адвокат зі стажем - це готовий суддя для першої інстанції, - Голова ВС
У судовій владі заговорили про спрощення кваліфікаційних процедур для добору суддів і втамування кадрового голоду. Хоча б на час воєнного стану. У вирішенні проблеми можуть посприяти в тому числі адвокати.
Сумна звістка
Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…
На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.