Зростання тиску на адвокатів - це погіршення стану дотримання прав людини у країні | НААУ

Зростання тиску на адвокатів - це погіршення стану дотримання прав людини у країні

Гарантії діяльності
13:58 Пт 07.06.24 6660 Переглядів
Версія для друку

Останні законодавчі зміни порядку мобілізації та військового обліку запровадили додаткові обов’язки для військовозобов’язаних чоловіків. Зокрема, вони мають до 16 липня уточнити свої дані. Але представники ТЦК не чекають цієї дати. Вже сьогодні вони вимагають надати відповідні підтвердження під час перевірок військово-облікових документів. Це спричиняє конфліктні ситуації, а відтак - порушення прав людини. Тут виникає питання про роль адвокатів, які надають професійну правничу допомогу.

Проблеми адвокатської діяльності в умовах воєнного стану обговорюють члени Ради адвокатів України під час засідання, що проходить сьогодні, 7 червня, у Закарпатській області.

Відкриваючи захід, голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала про випадки порушення прав та гарантій адвокатської діяльності з боку військової влади.

Зокрема, напередодні засідання у Харкові сталося побиття адвоката представниками ТЦК. Цей інцидент докладно розглянула на позачерговому засіданні рада адвокатів регіону. У травні на Одещині захисника, що виконував свої обов’язки, затримали під час обшуку та силоміць доправили до ТЦК. У Києві під час обшуку в адвоката всупереч ухвали слідчого судді вилучили ноутбук та телефон. А Закарпатський ТЦК у своїй публікації звинуватив адвокатів, що сприяють громадянам в оформленні одноразової грошової допомоги та призначенні пенсій, у зароблянні грошей на горі родин героїв.

Подібні випадки пов’язані із свавіллям органів влади набули системного характеру.  Статистика свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників. І Національна асоціація адвокатів України в межах повноважень реагує на порушення прав і гарантій адвокатської діяльності та вживає заходів до їх усунення.

Бо втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, - це все дії, які не лише перешкоджають адвокатській діяльності, але й порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги. Тож зростання тиску на адвокатів та інститут адвокатури загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні.

Л.Ізовітова нагадала, що саме цю позицію НААУ донесла у зверненнях до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця. Також було підготовлено та направлено керівництву Верховної Ради та профільним комітетам проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист. А ініціативу НААУ про встановлення відповідальності за порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта вже зареєстровано у ВР. Також було створено робочу групу з числа членів РАУ, яка опрацьовує наявні матеріали, проаналізує законодавство та розробить алгоритм реагування адвокатів на протиправні дії державних органів. Свою допомогу у підготовці рекомендацій мають надати і ради адвокатів регіонів.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1930
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1525
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 3039
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8091
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9222
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7743
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7634
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3782

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл