"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Чи потрібно внормовувати міжнародний розшук у КПК, - позиція Комітету НААУ

Чинний Кримінальний процесуальний кодекс уже містить підстави та процедуру оголошення особи, яка є стороною кримінального провадження, у розшук. Додаткове врегулювання оголошення особи у міжнародний розшук не має жодного практичного підґрунтя.
Такого висновку дійшли у Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу за підсумками аналізу проекту Закону від 29.04.2024 № 11223 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо міжнародного співробітництва під час кримінального провадження» (реєстр. № 11223).
Документ містить низку змін, зокрема, статті 281 КПК, що регламентує розшук підозрюваного. Авторами законодавчої ініціативи пропонується доповнити її нормою про те, що якщо існують достатні підстави вважати, що особа виїхала та/або перебуває за межами України, слідчий, прокурор оголошує такого підозрюваного в міжнародний розшук.
У НААУ звернули увагу на те, що поняття «міжнародний розшук» нормативно закріплене в частині 6 статті 193 КПК. Слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 КПК, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
З метою встановлення місцеперебування розшукуваної особи органами національного центрального бюро Інтерполу може бути ініційоване питання про внесення особи до бази розшуку та присвоєння їй відповідного кольору картки (тобто дій, які необхідно вчини відносно цієї особи в разі встановлення її місцезнаходження). Це є підставою для внесення відомостей про розшукувану особу до системи міжнародного розшуку. Однак інформаційна система Інтерполу є не єдиним засобом з метою організації підозрюваних, обвинувачених або зниклих осіб, оскільки вказані дії можуть також реалізовуватися в рамках укладених конвенцій і міжнародних договорів про взаємну допомогу в кримінальних справах.
Міжнародне право не визначає спеціальної процедури оголошення в міжнародний розшук, оскільки питання кримінального провадження є предметом національного правового регулювання.
Міжнародний розшук є різновидом розшуку, який закріплений у частині 1 статті 281 КПК. І якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.
Таким чином, момент оголошення особи в міжнародний розшук пов’язується із моментом прийняття відповідної постанови, яка вже реалізується відповідно до міжнародних договорів і конвенцій – звернення до Інтерполу та забезпечення допомоги у встановленні місцеперебування особи, яка оголошена у розшук або до конкретної країни-учасниці Конвенції для допомоги у конкретному кримінального провадженні тощо.
Правила Інтерполу при обробленні даних (INTERPOL’s Rules on the Processing of Data, adopted Resolution AG-2011-RES07 of the General Assembly at its 80th session (Hanoi, 2011) передбачають механізм і закріплення усіх процедурних питань від отримання повідомлення про розшук особи до перевірки законності та скасування відомостей про розшук, так і перегляду раніше прийнятих рішень.
Більш докладно з цими та іншими зауваженнями і пропозиціями до законопроекту, які були надіслані до Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики
З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

Законодавство
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…
Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

БПД
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект
Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

Дискусія
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…
Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

Гарантії діяльності
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…
Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

Навчання
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога
Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

Гарантії діяльності
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…
Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

Різне
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом
У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».