Адвокати БПД отримають оплату в зупинених провадженнях - ініціативу НААУ підтримала ВР
Надання безоплатної вторинної правничої допомоги припинятиметься за рішенням центру БПД у разі, якщо кримінальне провадження, в якому особі надається така допомога, зупинено. Тепер призначені у справі адвокати зможуть отримати оплату за надані послуги.
Відповідний Закон «Про внесення зміни до статті 23 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» ухвалила Верховна Рада 23 травня. Проект цього Закону раніше був підготовлений у Національній асоціації адвокатів України, запропонований підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВР з питань правової політики та внесений народними депутатами до парламенту 19 квітня за № 11186.
Нагадаємо, згідно зі ст. 335 КПК, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби.
На цій підставі суди часто приймають рішення про зупинення судового провадження. У тому числі у справах, де обвинуваченим надавалася безоплатна вторинна правнича допомога.
І в таких випадках адвокати протягом невизначеного строку не могли отримати оплату за вже надані ними послуги через відсутність необхідної підстави. За законодавством така оплата та відшкодування витрат здійснювалася лише у разі закінчення стадії провадження або у випадку дострокового припинення дії доручення. Але воно формально продовжує діяти, бо центри БПД не мали необхідних повноважень для його припинення. Тепер цю прогалину усунуто.
«19.04.2024 року я разом із моїми колегами народними депутатами України та за ініціативи Національної асоціації адвокатів України зареєстрували проєкт Закону,.. який вже сьогодні на засіданні Верховної Ради України було прийнято в цілому, - прокоментував ухвалення нормативно правового акта голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету Верховної Ради з питань правової політики Володимир Ватрас, який виступив одним із субʼєктів законодавчої ініціативи. - Відтепер у разі зупинення кримінального провадження у зв'язку з призовом обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, доручення про надання БПП у кримінальному провадженні зупиняє свою дію, що дозволяє подати адвокатом акт надання безоплатної вторинної правничої допомоги з відповідними додатками та отримати оплату за фактично надані ним послуги».
У НААУ висловлюють удячність профільному комітету парламенту та всім народним депутатам, хто підтримує ініціативи, які спрямовані за забезпечення прав та гарантій адвокатської діяльності. Згідно з Конституцією кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Це право, попри запроваджений у країні воєнний стан, не підлягає звуженню. І реалізація цієї гарантії згідно Основного Закону покладено саме на адвокатуру.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.
Війна
Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати…
Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.
Дискусія
Чому українці побоюються штучного інтелекту пояснив експерт…
Попри швидкоплинність процесу розповсюдження штучного інтелекту в світі, в Україні більшість людей побоюються використовувати новітні технології на практиці. Це пов’язано необізнаністю та відсутністю правового регулювання використання ШІ.