"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У прагненні дістатися до адвокатської таємниці слідчий ігнорував рішення суду

Попри відсутність дозволу суду на вилучення ноутбука і смартфона адвоката, слідчий під час обшуку все ж зробив це. Навіть коли слідчий суддя потім не дозволив арештовувати ці гаджети, їх відмовилися повертати власнику. У ситуацію втрутилася Національна асоціація адвокатів України.
15 березня у квартирі столичного адвоката проводився обшук. Його підставою була ухвала слідчого судді, який частково задовольнив клопотання прокурора. Зокрема, суддя дозволив вилучати певні речі, що мали відношення до розслідуваної справи, але відмовив у частині вилучення техніки.
Тим не менш, слідчий вийшов за межі дозволу і, попри заперечення самого адвоката та члена Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Юрія Юрченка, також вилучив мобільний телефон та ноутбук, які містили адвокатські досьє та інші відомості, що складають адвокатську таємницю.
Факт порушення гарантій адвокатської діяльності був унесений до протоколу слідчої дії.
Пізніше, коли вирішувалося питання про накладення арешту на вилучене майно, слідчий суддя залишив відповідне клопотання прокурора без задоволення. Зокрема, суд указав на неможливість порушення адвокатської таємниці та гарантій адвокатської діяльності, а саме те, що вилучення мобільного телефону та ноутбуку було проведено без розмежування інформації, що охоплюється адвокатською таємницею, від будь-якої іншої.
Тим не менш, слідчий відмовився повертати незаконно вилучені речі. Тоді адвокат звернувся до суду зі скаргою на його бездіяльність, яка була задоволена. Але правоохоронці проігнорували і це рішення. Більше того, стало відомо, що слідчий направив гаджети до експертної установи, аби скопіювати інформацію.
Оскільки процесуальні можливості можливості були вичерпані, адвокат звернувся за допомогою до НААУ.
У Комітеті захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності відзначили, що майно, яке було вилучене під час обшуку, не є речами та документами, які містять відомості про обставини вчинення злочину, не є знаряддям вчинення вказаного злочину, не має значення для встановлення істини у цьому кримінальному провадженні та не було зазначене в ухвалі слідчого судді. Також звернули увагу, що вилучення документів та електронних носіїв, які містять адвокатську таємницю, за годину до призначеного часу проведення судового засідання у цивільній справі, в якій адвокат брав участь, свідчило про намагання чинити на нього тиск.
Крім того, протиправне вилучення та утримання речей, документів і незаконне копіювання інформації, що містить адвокатську таємницю, є невизнанням професії та статусу адвоката, його ролі в суспільстві як конституційного суб’єкта в системі правосуддя.
«Такі дії правоохоронців безумовно свідчать про перешкоджання адвокатській діяльності і веде до втрати довіри до органів державної влади. І це ставить під сумнів ефективність проведених численних реформ, - говорить Ю.Юрченко. - Більше того, коли порушуються професійні права адвоката, його має захищати держава. Це норма Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність. Адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їхніми справами у зв’язку з виконанням професійних обов’язків».
На прохання адвоката Комітет підготував та направив до прокуратури та нацполіції листи з вимогами вжиття заходів щодо усунення порушень професійних прав та гарантій адвокатської діяльності.
У відповідь прокуратура повідомила, що суд апеляційної інстанції, який переглядав рішення про відмову в арешті, також став на бік адвоката і зараз вживаються заходи щодо повернення вилученого майна законному власнику.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
Як ідентифікувати пряму рекламу?
Після оновлення у 2023 році Закону «Про рекламу» практика його застосування виявила необхідність доопрацювання окремих положень. Зокрема, виникла потреба у чіткому відмежуванні поняття прямої реклами як окремої форми реклами.

Cудова практика
Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…
Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

За кордоном
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…
Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

Регіони
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…
У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

Навчання
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати
Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

Дискусія
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…
Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року
Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року