Тиск на адвокатів – показник порушення прав людини в Україні, - НААУ | НААУ

Тиск на адвокатів – показник порушення прав людини в Україні, - НААУ

Гарантії діяльності
11:18 Чт 09.05.24 13579 Переглядів
Версія для друку

Зростання тиску на адвокатуру загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. Статистика порушень гарантій адвокатської діяльності свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця у звʼязку із численними порушеннями працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) прав та гарантій адвокатської діяльності під час здійснення професійного захисту громадян України. Йдеться про факти втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, - дії, які прямо перешкоджають адвокатській діяльності і порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги.

Одне з останніх порушень було вчинено працівниками ТЦК 3 травня. Адвокат отримав п’ять доручень від Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги та надавав правничу допомогу у м.Рені Одеській області.

Слідчий проводив огляд місця події за участю адвоката, а також понятих. Перед початком слідчої дії адвокату повідомили, що у разі здійснення ним активного захисту він матиме проблеми з місцевим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, оскільки його начебто оголошено у розшук. Таке повідомлення адвокат сприйняв як спробу тиску (адже у застосунку «Дія» відомості щодо його розшуку були відсутні) та продовжив виконувати обов’язки, покладені на нього законом.

Але пізніше з’явилися співробітники поліції та озброєні особи у масках, які наказали адвокату невідкладно пройти з ними до місцевого ТЦК. Адвокат повідомив, що готовий з’явитися до центру комплектування та соцпідтримки в порядку встановленому законодавством, але в даний момент він здійснює захист осіб відповідно до Кримінального процесуального кодексу. У відповідь озброєні люди схопили адвоката, силоміць посадили до автівки та вивезли до ТЦК.

Усі події були зафіксовані на відео численними свідками.

Спосіб, в який адвоката було фактично затримано, є особливо цинічним, вважають у НААУ, оскільки таке затримання здійснене з приниженням честі та гідності, а також ділової репутації відомого в місті Рені захисника.

Крім того, як стало відомо пізніше, протокол затримання адвоката не складався, центр БПД про відповідне затримання сповіщений не був. Адвокат усупереч його волі утримувався в приміщенні ТЦК за наказом (як стверджувалося) поліцейського керівництва Одеської області.

У таких діях співробітників ТЦК вбачається грубе порушення прав адвоката, тиск на нього та перешкоджання професійній діяльності, через що громадяни України позбавляються можливості отримання належної та якісної правничої допомоги, гарантованої Конституцією.

У НААУ звернули увагу, що подібні затримання адвокатів співробітниками ТЦК непоодинокі та набувають системного характеру.

Так, 26 квітня 2023 року адвокат прибув до Чернігівського ОМ ТЦК та СП у зв’язку із наданням правничої допомоги клієнту. Працівники центру затримали адвоката та утримували тривалий час без пояснення причин. Пізніше працівники ТЦК вручили адвокату повістку.

28 січня 2024 року службові особи Хустського районного ТЦК та СП Закарпатської області затримали адвоката та його клієнта, після чого відвезли їх до навчального центру у м. Рівне для проходження так званого відбору до військових частин. При цьому в адвоката, який надавав правничу допомогу, відібрали особисті речі, зокрема мобільний телефон, що містив адвокатську таємницю.

16 лютого 2024 року адвокат виконував доручення з надання БВПД у Приморському районному ТЦК та СП Одеси. Після завершення процесуальних дій працівники центру заблокували вихід для адвоката та його клієнта та намагалися вручити повістки.

28 березня 2024 року адвокат надавав безоплатну вторинну правничу допомогу затриманій особі у Заводському районному ТЦК та СП, де захиснику, що вимагав звільнення клієнта, вручили повістку з вимогою обов’язкової явки до цього ж ТЦК.

Такі порушення прав адвокатів під час здійснення ними адвокатської діяльності неможливо виправдати воєнним станом, - переконані в НААУ. Адже Конституція надає кожному право на професійну правничу допомогу і визнає незалежність інституту адвокатури.

І застосування фізичної сили або іншого протиправного впливу на адвоката у зв’язку із виконанням ним своїх професійних обов’язків є перешкоджанням адвокатської діяльності та порушенням конституційних прав громадян.

Ігнорування ТЦК гарантій адвокатської діяльності порушує не лише національне законодавство, але і міжнародні стандарти, визначені ООН в Основних принципах про роль юристів.

Зрештою порушення ТЦК прав адвокатів свідчить про тиск та втручання в їх діяльність, що унеможливлює належний захист прав та свобод людини і громадянина!

Зважаючи на це, в НААУ закликали Р.Умєрова та Д.Лубінця вжити в усіх регіонах України заходів реагування із забезпечення захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності для унеможливлення подальших порушень. У тому числі, шляхом притягнення винних працівників ТЦК до відповідальності, передбаченої законодавством України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Заборона демонтажу електрокомунікацій: про що забули нардепи

В умовах війни, коли від швидкості отримання інформації часто залежить життя громадян, особливого значення набуває функціонування електронних комунікаційних мереж. Тому випадки їх свавільного демонтажу мають бути усунуті. Але крім законодавчої заборони, також повинна бути і відповідальність.

17:36 Чт 20.06.24 3537

Законодавство

Закон про критерії малозначних спорів прийнято

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах» (проект №11026 від 19.02.2024).

16:41 Чт 20.06.24 3895

Законодавство

Ухилянтам пом’якшать покарання. Чому це правильно пояснили в НААУ

У санкції статті 336 (Ухилення від призову на військову службу) Кримінального кодексу, яка сьогодні передбачає лише позбавлення волі від трьох до п’яти років, можуть з’явитися штраф, а також громадські та виправні роботи.

16:58 Ср 19.06.24 5361

Законодавство

Доплати місцевим службовцям за рахунок грантів: складне, але…

Потреба у створенні інструментів фінансового заохочення публічних представників, які можуть працювати над залученням грантових та інвестиційних коштів на місцевому та регіональному рівні впирається у обмеження на додаткові виплати, передбачені реформою публічної служби в Україні.

12:13 Ср 19.06.24 5358

Дискусія

Як змінився ринок юридичних послуг розповів голова Комітету НААУ

Ситуація на ринку юридичних послуг, якщо порівнювати із 2022 роком, значно покращилась. Водночас, не спостерігається і значного дефіциту правників.

15:57 Вт 18.06.24 6670

Законодавство

Коли в Україні зʼявиться Містобудівний кодекс?

Робоча група при Комітеті ВР з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провела публічні обговорення, розробила пропозиції та розпочала підготовку Концепції Містобудівного кодексу України.

14:43 Вт 18.06.24 6695

Доступ до професії

Нюанси відповідальності за несвоєчасне підвищення кваліфікації…

Невиконання адвокатом вимог з підвищення кваліфікації є триваючим дисциплінарним проступком. Він припиняється або отриманням відповідного електронного сертифікату (що підтверджує виконання вимог), або притягненням особи, винної у невиконанні професійного обов’язку, до дисциплінарної відповідальності.

17:36 Пт 14.06.24 11973

Дискусія

Як захистити права добросовісних набувачів у спорах про повернення…

Осіб, які придбали майно у власників, що не мали права на відчуження цього майна, називають «добросовісними набувачами». Як захистити їхні права у категорії спорів про повернення цього майна у державну власність?

11:58 Чт 13.06.24 11597

Вестник:№ 5 травень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл