"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Тиск на адвокатів – показник порушення прав людини в Україні, - НААУ

Зростання тиску на адвокатуру загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. Статистика порушень гарантій адвокатської діяльності свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників.
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони Рустема Умєрова та Омбудсмана Дмитра Лубінця у звʼязку із численними порушеннями працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) прав та гарантій адвокатської діяльності під час здійснення професійного захисту громадян України. Йдеться про факти втручання у діяльність, насильство відносно захисників, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, в тому числі, які містять адвокатську таємницю, - дії, які прямо перешкоджають адвокатській діяльності і порушують права людини на захист та отримання правничої допомоги.
Одне з останніх порушень було вчинено працівниками ТЦК 3 травня. Адвокат отримав п’ять доручень від Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги та надавав правничу допомогу у м.Рені Одеській області.
Слідчий проводив огляд місця події за участю адвоката, а також понятих. Перед початком слідчої дії адвокату повідомили, що у разі здійснення ним активного захисту він матиме проблеми з місцевим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, оскільки його начебто оголошено у розшук. Таке повідомлення адвокат сприйняв як спробу тиску (адже у застосунку «Дія» відомості щодо його розшуку були відсутні) та продовжив виконувати обов’язки, покладені на нього законом.
Але пізніше з’явилися співробітники поліції та озброєні особи у масках, які наказали адвокату невідкладно пройти з ними до місцевого ТЦК. Адвокат повідомив, що готовий з’явитися до центру комплектування та соцпідтримки в порядку встановленому законодавством, але в даний момент він здійснює захист осіб відповідно до Кримінального процесуального кодексу. У відповідь озброєні люди схопили адвоката, силоміць посадили до автівки та вивезли до ТЦК.
Усі події були зафіксовані на відео численними свідками.
Спосіб, в який адвоката було фактично затримано, є особливо цинічним, вважають у НААУ, оскільки таке затримання здійснене з приниженням честі та гідності, а також ділової репутації відомого в місті Рені захисника.
Крім того, як стало відомо пізніше, протокол затримання адвоката не складався, центр БПД про відповідне затримання сповіщений не був. Адвокат усупереч його волі утримувався в приміщенні ТЦК за наказом (як стверджувалося) поліцейського керівництва Одеської області.
У таких діях співробітників ТЦК вбачається грубе порушення прав адвоката, тиск на нього та перешкоджання професійній діяльності, через що громадяни України позбавляються можливості отримання належної та якісної правничої допомоги, гарантованої Конституцією.
У НААУ звернули увагу, що подібні затримання адвокатів співробітниками ТЦК непоодинокі та набувають системного характеру.
Так, 26 квітня 2023 року адвокат прибув до Чернігівського ОМ ТЦК та СП у зв’язку із наданням правничої допомоги клієнту. Працівники центру затримали адвоката та утримували тривалий час без пояснення причин. Пізніше працівники ТЦК вручили адвокату повістку.
28 січня 2024 року службові особи Хустського районного ТЦК та СП Закарпатської області затримали адвоката та його клієнта, після чого відвезли їх до навчального центру у м. Рівне для проходження так званого відбору до військових частин. При цьому в адвоката, який надавав правничу допомогу, відібрали особисті речі, зокрема мобільний телефон, що містив адвокатську таємницю.
16 лютого 2024 року адвокат виконував доручення з надання БВПД у Приморському районному ТЦК та СП Одеси. Після завершення процесуальних дій працівники центру заблокували вихід для адвоката та його клієнта та намагалися вручити повістки.
28 березня 2024 року адвокат надавав безоплатну вторинну правничу допомогу затриманій особі у Заводському районному ТЦК та СП, де захиснику, що вимагав звільнення клієнта, вручили повістку з вимогою обов’язкової явки до цього ж ТЦК.
Такі порушення прав адвокатів під час здійснення ними адвокатської діяльності неможливо виправдати воєнним станом, - переконані в НААУ. Адже Конституція надає кожному право на професійну правничу допомогу і визнає незалежність інституту адвокатури.
І застосування фізичної сили або іншого протиправного впливу на адвоката у зв’язку із виконанням ним своїх професійних обов’язків є перешкоджанням адвокатської діяльності та порушенням конституційних прав громадян.
Ігнорування ТЦК гарантій адвокатської діяльності порушує не лише національне законодавство, але і міжнародні стандарти, визначені ООН в Основних принципах про роль юристів.
Зрештою порушення ТЦК прав адвокатів свідчить про тиск та втручання в їх діяльність, що унеможливлює належний захист прав та свобод людини і громадянина!
Зважаючи на це, в НААУ закликали Р.Умєрова та Д.Лубінця вжити в усіх регіонах України заходів реагування із забезпечення захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності для унеможливлення подальших порушень. У тому числі, шляхом притягнення винних працівників ТЦК до відповідальності, передбаченої законодавством України.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.