Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською організацією | НААУ

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською організацією

Самоврядування
11:43 Чт 25.04.24 7583 Переглядів
Версія для друку

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

Таку думку у статті "Адвокатура України: європейське майбутнє чи знову у радянщину?!" для видання New Voice обгрунтовує експерт-конституціоналіст Марина Ставнійчук, яка брала активну участь у підготовці чинного сьогодні Закону "Про громадські об’єднання", передає Obozrevatel.

Вона звертає увагу на те, що органи адвокатського самоврядування в силу закону виконують низку регулятивних, кваліфікаційних і дисциплінарних функцій, що обмежені лише своїми членами.

"Саморегуляція професійної діяльності інституту адвокатури є необхідною складовою її самоврядності. Саме тому за своєю конституційно-правовою природою НААУ кардинально відрізняється від організацій, що діють в Україні згідно із Законом "Про громадські об’єднання", - пише М.Ставнійчук.

За її словами, сьогодні в Україні діє близько півсотні громадських організацій, діяльність яких так або інакше пов’язана із юридичними професіями. Їхніми членами є і адвокати. Утім, маючи пряме відношення до процесу розробки та ухвалення Закону про громадські об'єднання, автор стверджує, що його положення не поширюються на діяльність саморегульованих професійних організацій.

"Тому, коли окремі "експерти" твердять про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації), зрозуміло, що подібними маніпуляціями вони нищать адвокатуру у її цілісному самоврядному і саморегульованому вигляді, - переконана М.Ставнійчук. - Саморегуляцію адвокатури України та її органів слід розуміти як системно-організаційний процес внутрішньостатутної діяльності, притаманної органам, що мають дискреційні повноваження".

Наведена у статті специфіка організації діяльності НААУ свідчать про її особливий правовий статус, принципово відмінний від громадських організацій. Тож ігнорування цього факту під час оцінки діяльності адвокатури є відмовою від європейського курсу України, закріпленого в Конституції. Бо Україна має найновіший в Європі Закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Він готувався і ухвалювався як євроінтеграційний. І його прийняття за умови створення професійної організації адвокатів з єдиним членством у Національній асоціації адвокатів України було частиною реалізації зобов’язань України перед Радою Європи.

І відмова від обраної моделі адвокатського самоврядування (а за останнє десятиліття ми вже були свідками таких спроб) несе в собі заперечення ключового принципу незалежності адвокатури, що прямо впливає на стан захисту прав і основоположних свобод людини в Україні.

Повністю статтю М.Ставнійчук можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки, провели обшук

Гарантії діяльності

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…

Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.

16:17 Пт 24.01.25 1092
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Підтримка

Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.

11:14 Пт 24.01.25 1117
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами

Навчання

Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…

Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.

16:17 Чт 23.01.25 926
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?

Законодавство

Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…

Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.

15:28 Ср 22.01.25 385
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Законодавство

Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.

18:09 Вт 21.01.25 369
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

БПД

Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.

13:21 Вт 21.01.25 363
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Cудова практика

ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.

17:09 Пн 20.01.25 583
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Cудова практика

Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

11:46 Пт 17.01.25 4382

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл