Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів попередив голова Комітету НААУ | НААУ

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів попередив голова Комітету НААУ

Дискусія
13:21 Пн 22.04.24 3952 Переглядів
Версія для друку

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

Таку думку висловив голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський під час обговорення на тему «Захист прав територіальних громад на землі лісогосподарського призначення», організованого Асоціацією об’єднаних територіальних громад.

Дискусія була присвячена доопрацьованому проекту Закону «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України».

В. Кобилянський наголосив, що наслідки цієї монополії вже існують: численні спроби відібрати землі і у приватних власників (як фізичних, так і юридичних осіб), і у територіальних громад під приводом того, що вони нібито є землями лісогосподарського призначення. На сьогодні державні лісгоспи вже мають надзвичайні пільги – мінімальне податкове навантаження (земельний податок в розмірі всього 0,1 % від нормативної грошової оцінки) та спрощений порядок підтвердження прав на землю. Попри це галузеві лобісти намагаються протягнути цей законопроект, який, серед іншого, пропонує автоматичне виникнення права постійного користування у «Лісів України» без відповідних рішень розпорядників землі, без формування земельних ділянок і без реєстрації прав на землю.

«Свого часу законодавець дуже логічно написав, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються усі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів, крім земель – і далі перелік виключень. І зараз у цей перелік виключень хочуть додати землі лісогосподарського призначення. Це створення монополії з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають», - попередив адвокат.

Крім того, за словами голови Комітету НААУ, законопроект несе додаткові ризики для громад через втрату податкових надходжень і надходжень від бізнесу, сприяє формуванню локальних монополій і розвитку корупції, збільшує тиск на бізнес, має слабку технічно-правову підготовку.

«Згаданий законопроект неприйнятний категорично. Треба переглядати державну політику в цій галузі, в першу чергу – на користь громад», – вважає В. Кобилянський.

Ці та інші рекомендації, озвучені в ході заходу, будуть систематизовані та направлені Державному агентству лісових ресурсів, парламентського Комітету з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної регуляторної служби.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 2160
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1720
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 3231
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8289
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9422
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7745
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7649
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3796

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл