Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники НААУ та IBA
Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?
Про це під час робочої зустрічі говорили голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова з виконавчим директором Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) Марком Еллісом у Києві, 17 квітня.
Нагадаємо, у ВР зареєстровано кілька проектів (№8077 від 26.09.2022, №10136 від 09.10.2023), якими пропонуються розширення ст. 111-1 (Колабораційна діяльність) Кримінального кодексу. Зокрема, вважати таким злочином здійснення незалежної професійної діяльності у взаємодії з окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Попри те, що частина територій сьогодні тимчасово окуповані, за законодавством вони залишаються частиною України. На цьому наголосила Л.Ізовітова, пославшись на Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Однією із цілей державної політики на таких територіях визначено забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб. А це конституційна функція адвокатури - забезпечити реалізацію права кожного на правничу допомогу.
Отже, за логікою авторів подібних ініціатив, громадян, які залишилися в окупації, слід позбавити конституційної гарантії, а адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію - карати як злочинців.
Крім того, звернула увагу очільниця НААУ, колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна і незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією. За таких обставин покарання адвокатів абсолютно не вкладається у європейські стандарти справедливого суду.
Раніше М.Елліс і сам наголошував на необхідності додержання високих міжнародних стандартів справедливого суду навіть в умовах війни. «Важливо розуміти, що захист права на справедливий суд - це не лише забезпечення того, щоб процеси захищали фундаментальні права особи, - вважає юрист. - Це також забезпечення сприйняття світом кримінально-правової системи України як чесної та справедливої».
Керівник IBA прямо пов’язував забезпечення Україною справедливості у таких процесах із подальшою міжнародною підтримкою. «Україна вкрай зацікавлена в тому, щоб продемонструвати, що її судові процеси є справедливими, - переконаний він. - Це стане частиною української спадщини. Відсутність справедливого судочинства підірве верховенство права та поставить під загрозу підтримку України з боку міжнародного співтовариства».
«Меседж має бути таким: «Без справедливості в цих судових процесах ми нічим не кращі, ніж Росія», - резюмував М.Елліс.
Крім цього, в ході зустрічі було надано оцінку напрямам взаємодії НААУ та IBA. Керівник секретаріату НААУ Вадим Красник висловив вдячність за системну підтримку, яка надається IBA українській адвокатурі. Серед удало реалізованих проектів він назвав:
- технічне забезпечення пунктів незламності на базі органів адвокатського самоврядування засобами безперебійного живлення,
- оцифрування архівів, що зберігаються в радах адвокатів та КДКА регіонів (придбання копіювально-сканувального обладнання)
- допомога міжнародної спільноти українським адвокатам за лінією роботи опікунської ради.
Про правила роботи опікунської ради, принципи розподілення нею коштів, загальні суми надходжень і витрат розповіла член цієї ради, представник Рівненської області у Раді адвокатів України Ганна Лазарчук. Вона запевнила керівника IBA у повній прозорості діяльності органу і системне звітування перед донорами.
Зі свого боку М.Елліс запевнив у подальшій підтримці IBA ініціатив НААУ з надання допомоги адвокатам, які постраждали під час війни.
Директор IBA відвідує Національну асоціацію вчетверте. Перші три візити були у серпні 2022 року, лютому та серпні 2023 року.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.