Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники НААУ та IBA | НААУ

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники НААУ та IBA

Гарантії діяльності
9:41 Чт 18.04.24 7426 Переглядів
Версія для друку

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

Про це під час робочої зустрічі говорили голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова з виконавчим директором Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) Марком Еллісом у Києві, 17 квітня.

Нагадаємо, у ВР зареєстровано кілька проектів (№8077 від 26.09.2022, №10136 від 09.10.2023), якими пропонуються розширення ст. 111-1 (Колабораційна діяльність) Кримінального кодексу. Зокрема, вважати таким злочином здійснення незалежної професійної діяльності у взаємодії з окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Попри те, що частина територій сьогодні тимчасово окуповані, за законодавством вони залишаються частиною України. На цьому наголосила Л.Ізовітова, пославшись на  Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Однією із цілей державної політики на таких територіях визначено забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб. А це конституційна функція адвокатури - забезпечити реалізацію права кожного на правничу допомогу.

Отже, за логікою авторів подібних ініціатив, громадян, які залишилися в окупації, слід позбавити конституційної гарантії, а адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію - карати як злочинців.

Крім того, звернула увагу очільниця НААУ, колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна і незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією. За таких обставин покарання адвокатів абсолютно не вкладається у європейські стандарти справедливого суду.

Раніше М.Елліс і сам наголошував на необхідності додержання високих міжнародних стандартів справедливого суду навіть в умовах війни. «Важливо розуміти, що захист права на справедливий суд - це не лише забезпечення того, щоб процеси захищали фундаментальні права особи, - вважає юрист. - Це також забезпечення сприйняття світом кримінально-правової системи України як чесної та справедливої».

Керівник IBA прямо пов’язував забезпечення Україною справедливості у таких процесах із подальшою міжнародною підтримкою. «Україна вкрай зацікавлена в тому, щоб продемонструвати, що її судові процеси є справедливими, - переконаний він. - Це стане частиною української спадщини. Відсутність справедливого судочинства підірве верховенство права та поставить під загрозу підтримку України з боку міжнародного співтовариства».

«Меседж має бути таким: «Без справедливості в цих судових процесах ми нічим не кращі, ніж Росія», - резюмував М.Елліс.

Крім цього, в ході зустрічі було надано оцінку напрямам взаємодії НААУ та IBA. Керівник секретаріату НААУ Вадим Красник висловив вдячність за системну підтримку, яка надається IBA українській адвокатурі. Серед удало реалізованих проектів він назвав:

  • технічне забезпечення пунктів незламності на базі органів адвокатського самоврядування засобами безперебійного живлення,
  • оцифрування архівів, що зберігаються в радах адвокатів та КДКА регіонів (придбання копіювально-сканувального обладнання)
  • допомога міжнародної спільноти українським адвокатам за лінією роботи опікунської ради.

Про правила роботи опікунської ради, принципи розподілення нею коштів, загальні суми надходжень і витрат розповіла член цієї ради, представник Рівненської області у Раді адвокатів України Ганна Лазарчук. Вона запевнила керівника IBA у повній прозорості діяльності органу і системне звітування перед донорами.

Зі свого боку М.Елліс запевнив у подальшій підтримці IBA ініціатив НААУ з надання допомоги адвокатам, які постраждали під час війни.

Директор IBA відвідує Національну асоціацію вчетверте. Перші три візити були у серпні 2022 року, лютому та серпні 2023 року.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 496

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 470

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2026

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3477

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3185

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3298

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4889

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4629

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл