"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.
Про це, зокрема, йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду щодо призупинення дії трудового договору. Судову практику з трудових спорів за І квартал 2024 року зібрав у дайджест Комітет НААУ з питань трудового права.
Так, у наказі про призупинення дії трудового договору працівнику роботодавець посилався на те, що правовий режим воєнного стану в Україні унеможливлює надання та виконання роботи, а також на відсутність замовлень підприємства.
Водночас, дію трудових договорів роботодавець призупинив вибірково з окремими працівниками, а не з усіма.
Судом не встановлено обставин неможливості надання роботи у зв'язку з військовою агресією, а працівнику – її виконувати. Тому суд визнав, що призупинення дії трудового договору таким чином є незаконним.
Також у дайджесті відображені правові позиції Верховного Суду з питань:
- призупинення дії трудового договору;
- звільнення на підставі пункту 9 частини 1 статті 36 КЗпП України;
- звільнення за власним бажанням;
- скорочення штату працівників;
- застосування статті 117 Кодексу законів про працю України;
- сплати судового збору в частині вимог про стягнення компенсації за невикористану відпустку;
- звільнення за невиконання умов контракту;
- сплати судового збору у трудовому спорі;
- захист честі, гідності і ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди та ін.
Загалом дайджест містить огляд 29 постанов Верховного Суду щодо трудових спорів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.