"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як отримати пенсію за кордоном, - вебінар

Порядок звернення за призначенням пенсії є однаковим як для осіб, які проживають в Україні, так і для громадян України, які тимчасово виїхали за кордон через воєнні дії. Водночас передбачена можливість подати заяву онлайн.
Про особливості пенсійного забезпечення українців розповіла членкиня Центру трудового права ВША НААУ Ірина Подкопаєва під час вебінару на тему «Питання пенсійного забезпечення громадян України, що тимчасово перебувають за кордоном», організованого представником НААУ в Шотландії, Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії Олександром Чернихом.
Так, для отримання пенсії громадянин України має звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення/перерахунок пенсії, форма якої затверджена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Заява про призначення/перерахунок пенсії подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання особи у таких формах:
- особисто (безпосередньо особою або через представника, повноваження якого посвідченні у встановленому законом порядку (нотаріально та/або через дипломатичну/консульську установу України за кордоном);
- засобами поштового зв’язку;
- в електронній формі через офіційний вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (електронний кабінет пенсіонера) або засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (портал ДІЯ).
Разом із заявою до територіального органу ПФУ подаються документи:
- щодо підтвердження віку особи (паспорт громадянина України);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- щодо підтвердження наявного страхового стажу (трудова книжка, довідки з місця роботи, документи про здобуття освіти за денною формою навчання, свідоцтва про народження дітей у разі перебування особи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку тощо;
- про розмір заробітної плати особи за період до 01 липня 2001 року (за наявності);
- про місце проживання громадянина України за кордоном із зазначенням адреси;
- про посвідчення факту, що фізична особа є живою (лише у разі подання документів у паперовій формі. При поданні заяви та документів в електронній формі подання такої заяви не вимагається).
Якщо документи подаються у паперовій формі, а не через електронний вебпортал електронних послуг, то:
- копії документів мають бути засвідчені в нотаріальному порядку або через дипломатичну/консульську установу України за кордоном;
- документи, складені іноземною мовою, мають бути перекладені українською мовою із засвідченням справжності перекладу в нотаріальному порядку або через дипломатичну/консульську установу України за кордоном;
- документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, видається консульською/дипломатичною установою України за кордоном.
На період запровадження воєнного стану в Україні існують певні особливості обчислення страхового стажу.
Якщо людина перебувала у відпустці без збереження заробітної плати (без обмеження строком) та/або дію її трудового договору було припинено, то такий період трудової діяльності до страхового стажу зараховуватися не буде незалежно від наявності відповідного запису у трудовій книжці, оскільки в цей період за таку особу не сплачуються страхові внески.
Водночас чинне законодавство дозволяє брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і сплачувати такі страхові внески за себе самостійно.
Для цього можна укласти один із типових договорів:
1) про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
2) про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;
3) про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Така ж можливість добровільної участі та укладення вищезазначених договорів передбачена і для українців, які працюють за кордоном у країнах, з якими Україною не укладені міжнародні/міждержавні договори у сфері соціального та/або пенсійного забезпечення.
Олександр Черних повідомив, що між Україною та Сполученим Королівством такий договір не укладений, тому страховий стаж, здобутий у Сполученому Королівстві, не буде братися до уваги при призначенні пенсії в Україні.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК
Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

Регіони
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM
У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».