"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ліцензія адвоката в Канаді: складно, але можливо

Доступ до професії адвоката в Канаді є непростим. Утім, для іноземців, які вже мають юридичну освіту, існує спрощений порядок отримання ліцензії.
Особливості процедури розкрила представник НААУ в Канаді Вікторія Сандулєєва під час чергового вебінару циклу «Доступ до адвокатської професії за кордоном».
Вона розповіла, що загальний процес, як правило, передбачає отримання вищої освіти рівня не нижчого аніж бакалавр і наступний вступ до юридичної школи. В цілому це може займати близько 8 років, до яких ще слід додати стажування від 8 місяців до 1 року.
Але для осіб, які отримали юридичну освіту за кордоном, влада Канади передбачила спрощений порядок. Особливістю отримання акредитації в Канаді для українських адвокатів є те, що Україна не є країною загального права (Common Law Jurisdiction). Тому юрист з українською освітою не вважатиметься кваліфікованим для здійснення адвокатської практики в Канаді.
Дорожня карта для отримання українцем адвокатської ліцензії складається з декількох обов’язкових етапів:
- отримання оцінювання закордонної юридичної освіти від Національного Комітету Оцінювання Канади (NCA);
- складання тесту на знання англійської мови (результат має бути рівня не нижче 7 балів за кожну секцію Academic IELTS Test);
- проходження навчання та отримання ступеня магістра права або проходження спеціальних навчальних курсів для іноземних студентів у юридичній школі/університеті;
- отримання кваліфікаційного сертифіката від NCA та за необхідності складання додаткових іспитів;
- проходження обов’язкового курсу з письма та проведення юридичного дослідження в рамах цього курсу;
- стажування;
- подання заявки на прийом в адвокатську колегію відповідної провінції.
На кожному етапі є багато специфічних тонкощів, до яких треба буде ставитися з особливою увагою.
Так, на етапі оцінювання доведеться замовити переклади дипломів і додатків до них у сертифікованого канадського перекладача. Узгодити переклад з навчальним закладом та клопотати перед останнім щодо направлення саме від імені навчального закладу засвідчених копії дипломів з їх перекладом поштою з України на адресу NCA. Також НААУ має направити на адресу NCA «Certificate of Good Standing» на ім’я апліканта. У випадку, якщо ці документи будуть відправлені аплікантом самостійно, вони не будуть прийняті NCA для оцінювання. За розгляд аплікації стягується одноразовий збір в розмірі 500 канадських доларів.
Підготовка та складання тесту з англійської мови також забере певний час і ресурси. Але важливо не припуститися помилки та готуватися саме до того тесту та рівня, який вимагається для вступу до юридичної школи або університету для отримання знань з Common Law.
Проходження спеціальних курсів та складання відповідних іспитів передбачає декілька альтернативних варіантів залежно від місця, де особа перебуває в Канаді, та її фінансових можливостей щодо оплати навчання (адже всі курси є платними незалежно від статусу апліканта в Канаді). Їхня вартість може становити від 20 до 30 тис. канадських доларів. За тривалістю такі специфічні курси та програми можуть зайняти від одного до двох років.
Під час подання заявки на вступ до учбового закладу аплікант має обов’язково надати лист NCA про оцінювання його освіти. Інакше його заявка не буде розглядатися. Як правило, курси передбачають вивчення таких дисциплін, як «Основи канадського права», «Професійний розвиток», «Конституційне право», «Кримінальне право та процес», «Адміністративне право. Етика». За бажанням студент може обрати додаткові дисципліни.
Після закінчення навчання учбовий заклад надсилає відповідні відомості щодо студента на адресу NCA, який або видає особі кваліфікаційний сертифікат, або призначає додаткові іспити. Рішення приймаються індивідуально щодо кожного заявника.
У випадку отримання кваліфікаційного сертифіката NCA заявник має пройти курс з письма та зробити юридичне дослідження. За проходження цього курсу додатково сплачується вартість від трьох до шести тисяч канадських доларів залежно від регіону.
Кваліфікаційний сертифікат NCA не вважається тим самим що й канадський юридичний ступінь освіти. Він лише засвідчує, що особа виконала вимоги NCA, та що її знання канадського законодавства аналогічні до знань особи, яка здобула юридичну освіту за затвердженою програмою Канадської юридичної школи.
Наступним етапом є стажування. Заявник може проходити його у будь-якій юридичній компанії або державному органі, в тому числі, у суді. Стажування надає спеціалісту статус «Student-In-Law». Ця посада передбачає повну зайнятість.
Після проходження стажування спеціаліст подає заявку на вступ до адвокатської колегії відповідної провінції і може приступати до юридичної практики після офіційної церемонії та присяги, яка проводиться в суді.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Видання
Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів…
Для мільйонів українців, які через війну виїхали за кордон, вкрай актуальним стало знання трудового права Європейського Союзу. Ключові директиви ЄС, норми Міжнародної організації праці, практику Європейського суду з прав людини зібрали у окремому посібнику.

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.