Чому реєстраційні процедури не гарантують визнання державою права на землю (круглий стіл) | НААУ

Чому реєстраційні процедури не гарантують визнання державою права на землю (круглий стіл)

Дискусія
12:32 Пт 23.02.24 6898 Переглядів
Версія для друку

Аби не обмежувати себе строками позовної давності, органи прокуратури у земельних спорах почали підміняти віндикаційні позови негаторними. Це дало їм можливість переглядати підстави набуття права на землю будь-яким суб’єктом за будь-який період часу.

На таку схему протиправної ревізії права власності звернув увагу голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський під час круглого столу з актуальних питань земельного законодавства, який 20 лютого відбувся в офісі Федерації роботодавців України.

В.Кобилянський висловив переконання, що такий підхід органів прокуратури повністю унеможливлює дотримання в Україні принципу легітимних очікувань. Ктім того, він звернув увагу на відсутність формальної реєстрації та паспортизації земель лісового та водного фондів і відповідних об’єктів на цих землях. За таких умов висновок про належність таких земель до фондів робиться на основі локальної (часто суб’єктивної та неповної) картографічної інформації.

Резонансною для учасників виявилася думка, що жодні формальні реєстраційні процедури, які стосуються прав на землю, сьогодні не є остаточними і не підтверджують визнання державою зареєстрованих прав. Адже за наведеним вище ревізійним підходом за будь-якого попереднього правового аудиту не можна гарантувати конституційну непорушність майбутніх прав.

«Ризики, пов’язані з правовою невизначеністю статусу земель, зумовлюють складнощі із захистом прав їх володільців та інвесторів», - резюмував голова комітету НААУ.

Також він зупинився на проблематиці постійного користування землею, землями колективної власності та водним фондом, захисту речових прав на земельні ділянки.

У ході дискусії  учасники заходу обговорили варіанти виходу із ситуації, коли значна частина інвесторів, які через правову неврегульованість та свавілля державних органів втратили свої права та інвестиції, будуть шукати судового захисту поза межами України. Адже це загрожує державі масштабними стягненнями та значними репутаційними втратами.

Представником Офісу Генерального прокурора навіть була висловлена думка щодо необхідності запровадження інституту врегулювання, коли інвестор за наявності формальних порушень міг би зберегти своє дефектне право за умови відшкодування заподіяних збитків. Але така ініціатива отримала неоднозначне сприйняття через її імовірне вибіркове застосування та корупційні ризики.

Загалом, учасники круглого столу зійшлися на тому, що існуючі прогалини законодавства, відомчі перепони та корпоративні бар’єри не мають призвести до втрати Україною інвестиційного потенціалу, що зараз переважно базується на її земельних і довкілевих ресурсах. А зменшення негативного впливу цих чинників має бути спільним завданням профільних спільнот незалежно від відомчої належності.

Круглий стіл з актуальних питань земельного законодавства був організований Федерацією роботодавців України у співпраці з Комітетом НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права. Участь у заході взяли представники Офісу Генерального прокурора України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Нотаріальної палати України, Міністерства юстиції України, Асоціації міст України, Держводагентства, бізнес-спільноти.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1750

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1848

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3482

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3446

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3623

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8488

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8797

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 7863

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл