Як в Англії виконуються судові рішення (матеріали круглого столу)
Європа тяжіє до приватної моделі примусового виконання судових рішень. Виконання рішень в Англії відбувається без зайвого формалізму, а судовий виконавець має широкий рівень автономії.
Про особливості виконавчого провадження та статус виконавців в Англії говорили під час круглого столу «Виконання судових рішень в Англії. Стягнення заборгованості. Аліменти. Транскордонне виконавче провадження», організованого Комітетом НААУ з питань примусового виконання рішень.
Участь у заході взяли голова цього комітету, представник НААУ в Шотландії Олександр Черних, заступник голови Ради Асоціації приватних виконавців України Андрій Авторгов та приватний виконавець Англії Седа Акулініна.
Там, де панує державна система виконання судових рішень, витрати на утримання державних виконавців фактично сплачує кожен громадянин, незалежно від того, чи був він коли-небудь стягувачем чи боржником у виконавчому провадженні. За ідеологією ж приватної системи всі витрати, пов'язані зі стягненням, має нести особа, з вини якої порушено виконавче провадження, тобто боржник.
В Англії рішення суду виконують агентства. Щоб приватному виконавцю почати працювати, треба пройти стажування на базі агентства – це тритижневі курси, де дуже багато уваги приділяється технічним питанням. Після курсів кандидат повинен пройти стажування безпосередньо з досвідченим приватним виконавцем та має взяти справу у суді. І вже суддя, дивлячись на матеріали, за результатами стажування, вирішує чи готовий кандидат бути агентом чи ні. Після стажування кандидат отримує сертифікат High Court enforcement Agent.
Приватна система виконання судових рішень в Англії має низку переваг. Зокрема, агент не отримує жодного папірця на руки, інформація надсилається на робочий планшет і це означає, що виконавчий процес відкрито. Щоб отримати виконавче провадження на руки, треба звернутися до агентства.
Учасники круглого столу обговорили відмінності між системами Англії та України у питаннях відкриття виконавчого провадження, застосування медіаційних процедур, прав виконавців, статусах стягувача й боржника. Окрему увагу приділили питанням стягнення аліментів, правам батьків, а також дебюрократизації та цифровізації виконавчого провадження.
Учасники круглого столу дійшли висновку, що українська правова система має більш розгалужену систему прав виконавців, де більше уваги приділяється саме примусовому виконанню судових рішень, а не врегулюванню заборгованості.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.