Адвокату повідомили про підозру у справі її клієнтів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Адвокату повідомили про підозру у справі її клієнтів

Гарантії діяльності
15:20 Пн 22.01.24 16571 Переглядів
Версія для друку

Прокурор вручив адвокату повідомлення про підозру у вчиненні злочину в рамках провадження, де вона була захисником підозрюваних. За дорученням Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності цьому випадку мають дати належну оцінку в ОГП та Нацполіції.

З відповідним зверненням щодо факту ототожнення адвоката з клієнтом до профільного комітету звернулася голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

У НААУ нагадали про Основні положення ООН про роль адвокатів, прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам. Документом визначено, що держави мають забезпечити адвокатам можливість здійснювати їхні професійні обов’язки без залякування і перешкод, і виключити будь-яку можливість піддавати покаранню або погрожувати його застосуванням щодо адвоката за дії, здійснювані відповідно до визнаних професійних обов’язків, стандартів та етичних норм.

Адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їхніми справами у зв’язку з виконанням професійних обов’язків; при цьому адвокат повинен мати кримінальний і цивільний імунітет від переслідувань за заяви, що стосуються справи, зроблені у письмовій або усній формі при сумлінному виконанні свого обов’язку і здійсненні професійних обов’язків у суді.

Пряму заборону ототожнення адвоката з клієнтом також містить п. 16 ч. 1 ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». І згідно з рішенням Ради адвокатів України від 05.08.2020 №49 «Про недопущення ототожнення адвокатів з клієнтами та втручання в професійні права адвокатів» ця законодавча заборона спрямована перш за все на безперешкодне надання професійної правничої допомоги та забезпечення її високого рівня і ефективності надання, що у свою чергу є однією з гарантій права кожного на справедливий суд.

РАУ вважає, що ототожнення адвоката з клієнтами, навішування на нього ярликів про «змову з клієнтом», «спільний з клієнтом злочинний умисел» тощо порушують гарантоване право адвоката на недоторканність честі, гідності та ділової репутації, а також дискредитує його в очах клієнта та несе загрозу з формування негативної суспільної думки про наявність вини у діях адвоката. І випадки ототожнення адвокатів із клієнтами становлять перешкоди для утвердження в Україні принципів верховенства права, незалежності системи правосуддя.

Таким чином, повідомлення про підозру адвокату у межах кримінального провадження, де вона є захисником, є не лише порушенням гарантій адвокатської діяльності, але й містить склад злочину, передбаченого ч. 2 ст. 397 (Порушення встановлених законом гарантій діяльності захисника, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища) Кримінального кодексу України.

Раніше за цим фактом Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ було направлено листи до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України та Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.

У відповідь на звернення до Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, голова цього комітету Сергій Іонушас повідомив, що направив інформацію до Офісу Генпрокурора та Національної поліції України для організації перевірки із порушених питань. Про її результати та прийняте рішення Національну асоціацію адвокатів України буде поінформовано додатково.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 186
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 143
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 223
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 240
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 224
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 228
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 251
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 472

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл