"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокату повідомили про підозру у справі її клієнтів

Прокурор вручив адвокату повідомлення про підозру у вчиненні злочину в рамках провадження, де вона була захисником підозрюваних. За дорученням Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності цьому випадку мають дати належну оцінку в ОГП та Нацполіції.
З відповідним зверненням щодо факту ототожнення адвоката з клієнтом до профільного комітету звернулася голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
У НААУ нагадали про Основні положення ООН про роль адвокатів, прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам. Документом визначено, що держави мають забезпечити адвокатам можливість здійснювати їхні професійні обов’язки без залякування і перешкод, і виключити будь-яку можливість піддавати покаранню або погрожувати його застосуванням щодо адвоката за дії, здійснювані відповідно до визнаних професійних обов’язків, стандартів та етичних норм.
Адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їхніми справами у зв’язку з виконанням професійних обов’язків; при цьому адвокат повинен мати кримінальний і цивільний імунітет від переслідувань за заяви, що стосуються справи, зроблені у письмовій або усній формі при сумлінному виконанні свого обов’язку і здійсненні професійних обов’язків у суді.
Пряму заборону ототожнення адвоката з клієнтом також містить п. 16 ч. 1 ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». І згідно з рішенням Ради адвокатів України від 05.08.2020 №49 «Про недопущення ототожнення адвокатів з клієнтами та втручання в професійні права адвокатів» ця законодавча заборона спрямована перш за все на безперешкодне надання професійної правничої допомоги та забезпечення її високого рівня і ефективності надання, що у свою чергу є однією з гарантій права кожного на справедливий суд.
РАУ вважає, що ототожнення адвоката з клієнтами, навішування на нього ярликів про «змову з клієнтом», «спільний з клієнтом злочинний умисел» тощо порушують гарантоване право адвоката на недоторканність честі, гідності та ділової репутації, а також дискредитує його в очах клієнта та несе загрозу з формування негативної суспільної думки про наявність вини у діях адвоката. І випадки ототожнення адвокатів із клієнтами становлять перешкоди для утвердження в Україні принципів верховенства права, незалежності системи правосуддя.
Таким чином, повідомлення про підозру адвокату у межах кримінального провадження, де вона є захисником, є не лише порушенням гарантій адвокатської діяльності, але й містить склад злочину, передбаченого ч. 2 ст. 397 (Порушення встановлених законом гарантій діяльності захисника, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища) Кримінального кодексу України.
Раніше за цим фактом Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ було направлено листи до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України та Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.
У відповідь на звернення до Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, голова цього комітету Сергій Іонушас повідомив, що направив інформацію до Офісу Генпрокурора та Національної поліції України для організації перевірки із порушених питань. Про її результати та прийняте рішення Національну асоціацію адвокатів України буде поінформовано додатково.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.