Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ | НААУ

Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ

Гарантії діяльності
15:32 Вт 16.01.24 5386 Переглядів
Версія для друку

Протягом 2023 року за інформацією про злочини проти адвокатів було відкрито 100 кримінальних проваджень. Утім жодне не було передане до суду з обвинувальним актом, жодній особі не було оголошено про підозру. І це може свідчити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування.

Такого висновку дійшли у Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу за підсумками аналізу Єдиного звіту Офісу Генпрокурора про кримінальні правопорушення за січень-грудень 2023 року (завантажити документ можна за посиланням).

Нагадаємо, Розділ XVIII «Кримінальні правопорушення проти правосуддя» Кримінального кодексу України містить чотири склади злочинів, об’єкт яких пов’язаний із адвокатською діяльністю, а саме:

  • ст. 397. Втручання в діяльність захисника чи представника особи;
  • ст 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи;
  • ст. 399. Умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи;
  • ст. 400. Посягання на життя захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги.

Згідно із звітом, який складається відповідно до наказу Генпрокурора від 30.06.2020 №299 «Про затвердження форм єдиної звітності про стан кримінальної протиправності», за 12 місяців 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено інформацію про 100 злочинів проти адвокатів та адвокатської діяльності, в тому числі: 77 – за статтею втручання в діяльність; 20 – про погрози або насильство; 3 – щодо знищення або пошкодження майна.

При цьому з урахуванням проваджень попередніх років, до суду з обвинувальним актом не було направлено жодної справи. Також згідно з офіційною статистикою, протягом року не було жодного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Водночас, 67 справ правоохоронці закрили через відсутність події кримінального правопорушення, відсутність в діянні складу кримінального правопорушення та з інших підстав відповідно до ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України.

На кінець минулого року не було прийнято рішення про закінчення або зупинення провадження у ста справах.

«Потерпілими в даних випадках стають адвокати, які є фахівцями в галузі права, тож оформлюють заяви про кримінальні правопорушення та фіксують докази належним чином, - звертає увагу голова  Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва. – Але навіть попри звернення органів адвокатського самоврядування до прокуратур всіх рівнів, органи досудового розслідування фактично уникають розслідування кримінальних правопорушень, вчинених проти процесуальних опонентів».

У Комітеті це пояснюють у тому числі тим, що левова частина кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності здійснюється саме під час слідчих (розшукових) дій в кримінальному провадженні, в першу чергу під час обшуків, а також під час затримання особи в кримінальному провадженні. Відтак, подібні дії часто вчиняються слідчими та оперативними працівниками органів досудового розслідування, а їх колеги, що здійснюють розслідування кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності, фактично саботують розслідування.

«Слід також розуміти, що у адвокатів відсутні повноваження, які б давали можливість зобов’язати орган досудового розслідування повідомити особі про підозру або скласти обвинувальний акт. Відтак, якість усіх процесуальних рішень повною мірою залежать від сторони обвинувачення, - говорить А.Моісєєва. – І все це дає підстави говорити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування в частині забезпечення гарантій адвокатської діяльності наявними кримінально-правовими засобами».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 5868

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 6525

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 7902

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 9250

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 9865

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 11155

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8966

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9583

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл