Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ

Гарантії діяльності
15:32 Вт 16.01.24 5967 Переглядів
Версія для друку

Протягом 2023 року за інформацією про злочини проти адвокатів було відкрито 100 кримінальних проваджень. Утім жодне не було передане до суду з обвинувальним актом, жодній особі не було оголошено про підозру. І це може свідчити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування.

Такого висновку дійшли у Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу за підсумками аналізу Єдиного звіту Офісу Генпрокурора про кримінальні правопорушення за січень-грудень 2023 року (завантажити документ можна за посиланням).

Нагадаємо, Розділ XVIII «Кримінальні правопорушення проти правосуддя» Кримінального кодексу України містить чотири склади злочинів, об’єкт яких пов’язаний із адвокатською діяльністю, а саме:

  • ст. 397. Втручання в діяльність захисника чи представника особи;
  • ст 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи;
  • ст. 399. Умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи;
  • ст. 400. Посягання на життя захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги.

Згідно із звітом, який складається відповідно до наказу Генпрокурора від 30.06.2020 №299 «Про затвердження форм єдиної звітності про стан кримінальної протиправності», за 12 місяців 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено інформацію про 100 злочинів проти адвокатів та адвокатської діяльності, в тому числі: 77 – за статтею втручання в діяльність; 20 – про погрози або насильство; 3 – щодо знищення або пошкодження майна.

При цьому з урахуванням проваджень попередніх років, до суду з обвинувальним актом не було направлено жодної справи. Також згідно з офіційною статистикою, протягом року не було жодного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Водночас, 67 справ правоохоронці закрили через відсутність події кримінального правопорушення, відсутність в діянні складу кримінального правопорушення та з інших підстав відповідно до ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України.

На кінець минулого року не було прийнято рішення про закінчення або зупинення провадження у ста справах.

«Потерпілими в даних випадках стають адвокати, які є фахівцями в галузі права, тож оформлюють заяви про кримінальні правопорушення та фіксують докази належним чином, - звертає увагу голова  Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва. – Але навіть попри звернення органів адвокатського самоврядування до прокуратур всіх рівнів, органи досудового розслідування фактично уникають розслідування кримінальних правопорушень, вчинених проти процесуальних опонентів».

У Комітеті це пояснюють у тому числі тим, що левова частина кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності здійснюється саме під час слідчих (розшукових) дій в кримінальному провадженні, в першу чергу під час обшуків, а також під час затримання особи в кримінальному провадженні. Відтак, подібні дії часто вчиняються слідчими та оперативними працівниками органів досудового розслідування, а їх колеги, що здійснюють розслідування кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності, фактично саботують розслідування.

«Слід також розуміти, що у адвокатів відсутні повноваження, які б давали можливість зобов’язати орган досудового розслідування повідомити особі про підозру або скласти обвинувальний акт. Відтак, якість усіх процесуальних рішень повною мірою залежать від сторони обвинувачення, - говорить А.Моісєєва. – І все це дає підстави говорити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування в частині забезпечення гарантій адвокатської діяльності наявними кримінально-правовими засобами».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 176
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 180
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 169
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 176
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 209
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 406
Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Сумна звістка

Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

14:28 Ср 16.04.25 2868
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та розгляне можливість звернення до ВР

Гарантії діяльності

РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…

Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

12:57 Ср 16.04.25 791

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл