Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Правоохоронці саботують розслідування злочинів проти адвокатів, - Комітет НААУ

Гарантії діяльності
15:32 Вт 16.01.24 6134 Переглядів
Версія для друку

Протягом 2023 року за інформацією про злочини проти адвокатів було відкрито 100 кримінальних проваджень. Утім жодне не було передане до суду з обвинувальним актом, жодній особі не було оголошено про підозру. І це може свідчити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування.

Такого висновку дійшли у Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу за підсумками аналізу Єдиного звіту Офісу Генпрокурора про кримінальні правопорушення за січень-грудень 2023 року (завантажити документ можна за посиланням).

Нагадаємо, Розділ XVIII «Кримінальні правопорушення проти правосуддя» Кримінального кодексу України містить чотири склади злочинів, об’єкт яких пов’язаний із адвокатською діяльністю, а саме:

  • ст. 397. Втручання в діяльність захисника чи представника особи;
  • ст 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи;
  • ст. 399. Умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи;
  • ст. 400. Посягання на життя захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги.

Згідно із звітом, який складається відповідно до наказу Генпрокурора від 30.06.2020 №299 «Про затвердження форм єдиної звітності про стан кримінальної протиправності», за 12 місяців 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено інформацію про 100 злочинів проти адвокатів та адвокатської діяльності, в тому числі: 77 – за статтею втручання в діяльність; 20 – про погрози або насильство; 3 – щодо знищення або пошкодження майна.

При цьому з урахуванням проваджень попередніх років, до суду з обвинувальним актом не було направлено жодної справи. Також згідно з офіційною статистикою, протягом року не було жодного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Водночас, 67 справ правоохоронці закрили через відсутність події кримінального правопорушення, відсутність в діянні складу кримінального правопорушення та з інших підстав відповідно до ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України.

На кінець минулого року не було прийнято рішення про закінчення або зупинення провадження у ста справах.

«Потерпілими в даних випадках стають адвокати, які є фахівцями в галузі права, тож оформлюють заяви про кримінальні правопорушення та фіксують докази належним чином, - звертає увагу голова  Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва. – Але навіть попри звернення органів адвокатського самоврядування до прокуратур всіх рівнів, органи досудового розслідування фактично уникають розслідування кримінальних правопорушень, вчинених проти процесуальних опонентів».

У Комітеті це пояснюють у тому числі тим, що левова частина кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності здійснюється саме під час слідчих (розшукових) дій в кримінальному провадженні, в першу чергу під час обшуків, а також під час затримання особи в кримінальному провадженні. Відтак, подібні дії часто вчиняються слідчими та оперативними працівниками органів досудового розслідування, а їх колеги, що здійснюють розслідування кримінальних правопорушень проти адвокатської діяльності, фактично саботують розслідування.

«Слід також розуміти, що у адвокатів відсутні повноваження, які б давали можливість зобов’язати орган досудового розслідування повідомити особі про підозру або скласти обвинувальний акт. Відтак, якість усіх процесуальних рішень повною мірою залежать від сторони обвинувачення, - говорить А.Моісєєва. – І все це дає підстави говорити про негласний саботаж з боку органів прокуратури та досудового розслідування в частині забезпечення гарантій адвокатської діяльності наявними кримінально-правовими засобами».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в соцмережах

Дискусія

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…

Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

17:14 Пн 30.06.25 537
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики підготували у НААУ

Cудова практика

Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…

Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

14:31 Пн 30.06.25 240
Привітання з Днем Конституції України!

Привітання

Привітання з Днем Конституції України!

Шановні колеги!

9:49 Сб 28.06.25 603
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Навчання

Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

16:04 Пт 27.06.25 1188
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду держмайна

Дискусія

10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…

Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

13:36 Пт 27.06.25 435
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Дискусія

ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

13:46 Чт 26.06.25 955
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

Анонс

Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

12:32 Чт 26.06.25 480
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Гарантії діяльності

Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.

11:28 Чт 26.06.25 806

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл