"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Чому адвоката, який зупинив діяльність, можуть притягти до відповідальності

Зупинення права на зайняття адвокатською діяльністю не тягне за собою втрату статусу адвоката. Відтак, на таку особу поширюються гарантії та обов’язки, закріплені Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Так, адвокат може подати заяву про зупинення адвокатської діяльності, наприклад у разі виникнення обставин несумісності, коли йде на державну службу. У цьому та інших випадках відповідна інформація буде внесена до Єдиного реєстру адвокатів України (ст. 7, ч. 2 ст. 17 Закону).
Більше того, саме на адвоката, який зупинив діяльність, закон покладає обов’язок подати відповідну інформацію про себе для внесення змін до ЄРАУ (ч. 3 ст. 17 Закону).
І за законом тимчасове не здійснення діяльності не означає втрату статусу адвоката. Так, на особу, стосовно якої зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, поширюється обов’язок зберігати адвокатську таємницю. Такий адвокат усе одно зобов’язаний забезпечити умови, що унеможливлюють доступ сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошення (ст. 22 Закону).
Відповідно, продовжують діяти і гарантії. Адже згідно із п.2, 14 ч. 1 ст. 23 Закону забороняється вимагати від особи, стосовно якої зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, надання відомостей, що є адвокатською таємницею. З цих питань особа не може бути допитана. Також цю особу забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності або погрожувати застосуванням відповідальності у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності.
Саме тому існують і деякі процесуальні гарантії, що визначаються не фактом здійснення діяльності, а лише наявністю статусу адвоката. Це особливий порядок отримання дозволу на обшук житла або іншого володіння, тимчасового доступу до речей і документів, а також обов’язкова присутність представника ради адвокатів регіону під час проведення таких слідчих дій (ч. 2 ст. 23 Закону).
Тож адвокат, навіть у разі нездійснення адвокатської діяльності, може не виконати (або неналежним чином виконати) обов’язки, покладені на нього законом.
Інший приклад: коли КДКА наклала на адвоката дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю, але попри це особа продовжує ходити в суди та представляти інтереси клієнтів. В цьому разі адвокат фактично грубо порушує рішення органів адвокатського самоврядування.
А порушення обов’язків адвоката (зокрема розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення), невиконання рішень органів адвокатського самоврядування, порушення присяги адвоката України чи Правил адвокатської етики відповідно до ст. 34 Закону є дисциплінарним проступком, учинення якого є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Матеріал підготував адвокат, голова секретаріату ВКДКА Віктор Вовнюк
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.