"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Проблеми системи БПД обговорили в Омбудсмана



Через відсутність контролю, визначеного законом, якість надання безоплатної правничої допомоги в країні поступово знижується. А досвідчені адвокати втрачають мотивацію у співпраці з системою БПД.
Стан функціонування системи надання безоплатної правничої допомоги обговорили в ході робочої зустрічі Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець та заступник голови РАУ, НААУ Валентин Гвоздій.
Останній звернув увагу Омбудсмана на тенденцію усунення державою інституту адвокатури від участі у забезпеченні функціонування системи БПД, а також спроби перейняти функції, які відносяться до виключних повноважень органів адвокатського самоврядування.
Зокрема, йдеться про повне блокування роботи Наглядової ради Координаційного центру з надання правничої допомоги, яка мала б забезпечувати демократичний розвиток системи та мінімізувати корупційні ризики у ній (нагадаємо, цей орган майже два роки не функціонує). Також адвокатуру фактично усунуто від нормотворчого та організаційного процесів забезпечення функціонування системи БПД, хоча інститут має широкий арсенал власних ресурсів.
Крім цього адвокати, як висококваліфіковані спеціалісти, практично не беруть участь у у наданні первинної допомоги, яка сьогодні надається не в повній мірі і здебільшого за рахунок штатних працівників органів державної влади та місцевого самоврядування.
У свою чергу Д.Лубінець зазначив, що в ході опрацювання звернень громадян до нього часто виникає потреба у наданні саме професійної адвокатської допомоги, адже вирішення питання потребує вузькопрофільної консультації в окремих галузях права.
Серед інших проблем В.Гвоздій озвучив невиправдане заниження обсягів фінансування роботи адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу. «Штучно створюються нормативні, організаційні та ідеологічні перешкоди в оплаті вже виконаних робіт», - пояснив він.
Також заступник голови НААУ, РАУ звернув увагу Омбудсмана на виконання органами (установами), які уповноважені законом на надання БПД, невластивих функцій з оцінювання якості БПД. За Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» цим мають займатися комісії з оцінювання якості при органах адвокатського самоврядування. «Фактично контроль за якістю БПД забезпечують суб’єкти, які не мають кваліфікації та компетенцій. І це унеможливлює забезпечення належної якості БПД», - зауважив В.Гвоздій.
Саме тому, на його погляд, органи адвокатського самоврядування мають посилити свою роль в адмініструванні надання БПД при збереженні функції повного фінансового контролю з боку держави.
Також в ході зустрічі НААУ та Омбудсман домовилися про співпрацю в рамках проекту «Центр «Адвокат дитини» та обгворили перспективи правового регулювання штучного інтелекту в Україні. Омбудсман висловив переконання, що співпраця з НААУ в рамках укладеного меморандуму буде результативною.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.