Коло отримувачів БПД слід розширити, - РАУ
Хоча Комітет НААУ з питань безоплатної правничої допомоги послідовно виступає з звуження переліку осіб, яким надається БПД, в Україні є одна категорія громадян, яка безпідставно обмежена у праві отримання такої допомоги.
На це під час засідання Ради адвокатів України, яке проходить 15 – 16 грудня в Ужгороді, звернула увагу член РАУ, голова профільного комітету НААУ Оксана Каденко.
Вона розповіла, що до 24 лютого 2022 року кількість зниклих безвісти за особливих обставин (військові дії, тимчасова окупація) налічувала до тисячі осіб (з них вісімсот - цивільні особи). На даний час за офіційними даними МВС кількість зниклих безвісти становить близько 26 тисяч осіб. І 95% з них – це військовослужбовці та правоохоронці. Втім такі дані не в повному обсязі враховують інформацію про цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зокрема, у таких великих містах, як Маріуполь, Мелітополь, Бердянськ. Тож реальна кількість осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, може бути набагато більшою.
У кожного із зниклих є члени сім’ї або близькі родичі, які мають права, визначені законами «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не слід також обходити увагою осіб, які раніше мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але яких було знайдено живими та повернуто на підконтрольну українській владі територію (наприклад, повернення з полону).
Усі ці особи стикаються із необхідністю вирішення низки правових питань. Так, члени сім’ї зниклого потребують отримання інформації про розшук, оформлення пільг та виплати щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців. Так само особи, місцезнаходження яких було встановлено, стикаються з проблемами поновлення майнових, сімейних, трудових прав. Але, зважаючи на низький рівень правової обізнаності громадян, усі вони не можуть самостійно реалізувати можливості, гарантовані законами України.
«Які механізми і процедури діють в нашій державі, як дійти в цій ситуації? Всі ці процедури реалізуються через кримінально-процесуальні механізми. Родичі та близькі зниклих безвісти вимушені звертатися до слідчих, проводити експертизи ДНК та здійснювати багато інших процедур, - наголосила О.Каденко. - Однак ці особи сьогодні не мають права на безоплатну правничу допомогу. І коли вони звертаються до центрів БПД, ті їм відмовляють».
Отже, слід унести відповідні зміни до Закону «Про безоплатну правничу допомогу», де передбачити право на отримання всіх видів правничих послуг, передбачених частиною другою ст. 13 цього Закону, для:
- близьких родичів та членів сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин;
- осіб, які мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але місцезнаходження яких було встановлено.
За підсумками обговорення цього питання члени РАУ доручили Комітету з питань БПД розробити відповідні зміни до Закону, для чого залучити заінтересованих осіб, у т.ч. міжнародні організації. Також було вирішено направити пропозиції, напрацьовані Комітетом, до Кабінету Міністрів України та Комітету ВР з питань правової політики.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…
Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.
За кордоном
Українцям у Франції підготували Сімейний порадник
Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.
Дискусія
Банкрутство фізособи як спосіб вирішення проблем: ризики назвав…
В Україні помітно зросла кількість заяв про банкрутство, що пов'язано з економічними проблемами та впливом війни. Більшість осіб, які оголошують про банкрутство, - віком від 25 до 45 років.
Гарантії діяльності
Адвокатці погрожували в Хмельницькому - відкрито кримінальну…
За фактом втручання в діяльність представника особи Хмельницьке районне управління ГУНП Хмельницької області відкрило кримінальне провадження проти чоловіка, який погрожував адвокатці своєї колишньої дружини.
Видання
Монографію з історії судочинства та адвокатури Слобідської України…
У Львові в Українському Католицькому Університеті презентовано книгу учасниці проекту «Історія адвокатури України» Центру досліджень адвокатури і права НААУ Світлани Потапенко «Замість себе вірю в суді бути…»: Адвокати Слобожанщини у XVIII ст.».
За кордоном
Чеське сімейне право для українців: що варто знати
Основною відмінністю правового підходу до розгляду сімейних справ у Чеській Республіці є комплексне вирішення питань, що виникають під час шлюборозлучних процесів. Перед ухваленням рішення про розірвання шлюбу суд визначає порядок опіки та участі батьків у вихованні спільної дитини, поділу майна колишнього з подружжя, аліментних зобов’язань.
Регіони
Як адвокати творили історію української державності – семінар у…
Історичний шлях української адвокатури через біографії її видатних представників дослідили вчені-історики у Львові під час наукового семінару «Адвокатура України в іменах і фактах».
Гарантії діяльності
На поліцейських, що пригрозили адвокату скаргою, наклали стягнення
В ході проведення службового розслідування стосовно порушення працівниками поліції професійних прав та гарантій адвокатської діяльності було встановлено неналежне виконання правоохоронцями службових обов’язків. Порушників покарали в дисциплінарному порядку.