Коло отримувачів БПД слід розширити, - РАУ | НААУ

Коло отримувачів БПД слід розширити, - РАУ

БПД
17:45 Пт 15.12.23 7759 Переглядів
Версія для друку

Хоча Комітет НААУ з питань безоплатної правничої допомоги послідовно виступає з звуження переліку осіб, яким надається БПД, в Україні є одна категорія громадян, яка безпідставно обмежена у праві отримання такої допомоги.

На це під час засідання Ради адвокатів України, яке проходить 15 – 16 грудня в Ужгороді, звернула увагу член РАУ, голова профільного комітету НААУ Оксана Каденко.

Вона розповіла, що до 24 лютого 2022 року кількість зниклих безвісти за особливих обставин (військові дії, тимчасова окупація) налічувала до тисячі осіб (з них вісімсот - цивільні особи). На даний час за офіційними даними МВС кількість зниклих безвісти становить близько 26 тисяч осіб. І 95% з них – це військовослужбовці та правоохоронці. Втім такі дані не в повному обсязі враховують інформацію про цивільних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зокрема, у таких великих містах, як Маріуполь, Мелітополь, Бердянськ. Тож реальна кількість осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, може бути набагато більшою.

У кожного із зниклих є члени сім’ї або близькі родичі, які мають права, визначені законами «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Не слід також обходити увагою осіб, які раніше мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але яких було знайдено живими та повернуто на підконтрольну українській владі територію (наприклад, повернення з полону).

Усі ці особи стикаються із необхідністю вирішення низки правових питань. Так, члени сім’ї зниклого потребують отримання інформації про розшук, оформлення пільг та виплати щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців. Так само особи, місцезнаходження яких було встановлено, стикаються з проблемами поновлення майнових, сімейних, трудових прав. Але, зважаючи на низький рівень правової обізнаності громадян, усі вони не можуть самостійно реалізувати можливості, гарантовані законами України.

«Які механізми і процедури діють в нашій державі, як дійти в цій ситуації? Всі ці процедури реалізуються через кримінально-процесуальні механізми. Родичі та близькі зниклих безвісти вимушені звертатися до слідчих, проводити експертизи ДНК та здійснювати багато інших процедур, - наголосила О.Каденко. - Однак ці особи сьогодні не мають права на безоплатну правничу допомогу. І коли вони звертаються до центрів БПД, ті їм відмовляють».

Отже, слід унести відповідні зміни до Закону «Про безоплатну правничу допомогу», де передбачити право на отримання всіх видів правничих послуг, передбачених частиною другою ст. 13 цього Закону, для:

  • близьких родичів та членів сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин;
  • осіб, які мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але місцезнаходження яких було встановлено.

За підсумками обговорення цього питання члени РАУ доручили Комітету з питань БПД розробити відповідні зміни до Закону, для чого залучити заінтересованих осіб, у т.ч. міжнародні організації. Також було вирішено направити пропозиції, напрацьовані Комітетом, до Кабінету Міністрів України та Комітету ВР з питань правової політики.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1721

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1809

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3460

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3424

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3601

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8469

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8793

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 7863

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл