Іноземний адвокат у Чехії: як отримати статус розповіла представник НААУ
Законом Чеської Республіки про адвокатуру від 13.03.96 № 85/1996 передбачена процедура набуття статусу іноземного адвоката у цій країні. Цей статус дає можливість практикувати там міжнародне право та право рідної країни адвоката.
Як отримати цей статус розповіла представник НААУ в Чехії Олена Максименко під час вебінару «Доступ до адвокатської професії за кордоном». Захід нещодавно провів Комітет НААУ з міжнародних зв’язків.
О.Максименко розповіла, що в республіці управління у сфері адвокатури здійснює Асоціація адвокатів Чехії. Вона є самоврядною професійною організацію, яка зокрема веде реєстр адвокатів.
Законом передбачена можливість складання іспиту на визнання, суть якого полягає у підтвердженні знань адвоката, якому надано право здійснення адвокатської діяльності в іншій країні (окрім держав-учасниць Європейського Союзу, Угоди Європейської Економічної Зони чи Швейцарської конфедерації) в галузі загальних норм надання юридичних послуг, Закону про адвокатуру, базових знань правової системи Чеської Республіки.
Перелік документів, що необхідні для складання такого іспиту висвітлений на веб сторінці Асоціації:
- нотаріально засвідчена копія свідоцтва на право здійснення адвокатської діяльності з перекладом від судового перекладача (перелік цих спеціалістів можна переглянути тут);
- копія паспорта із підписом особи, що є кандидатом на складання іспиту;
- копія витягу про відсутність судимості (для українців - від Міністерства внутрішніх справ України) не старше 3 місяців із дати видачі з перекладом від судового перекладача;
- довідка про відсутність судимості від чеського уряду також не старше 3 місяців із дати видачі (отримати можно у відділеннях czech point);
- афідевіт (заява), що підтверджує відповідність вимогам Закону, підпис на якому завіряється нотаріусом;
- підтвердження сплати внеску за право проходження іспиту до 10 000 чеських крон (близько 16,5 тис. грн.);
Також слід визначитися з мовою, якою буде складатися іспит: є можливість обрати чеську, англійську, німецьку, французьку.
Обсяг знань адвокатів перевіряється за наступними темами:
a. Правові норми надання юридичних послуг.
b. Основи чеського конституційного законодавства.
с. Система конституційних органів.
d. Принципи виборчого права.
e. Принципи судової системи.
f. Характер джерел права.
g. Основні положення чеського приватного права.
Іспит проходить у формі письмового тесту, на який виділяється 2 години. Його приймають три екзаменатори, кожний з яких є провідним спеціалістом у чеському та міжнародному праві.
У разі позитивного результату, за письмовим запитом кандидата, Асоціація вносить відомості до реєстру адвокатів, які мають право практикувати на території Чеської Республіки міжнародне право та право країни, яка першою надала право здійснення адвокатської діяльності. Складається присяга.
Також, надається доступ до електронного кабінету, сплачуються внески та укладається договір страхування (також 10 000 чеських крон).
Іноземний адвокат, що був внесений до реєстру адвокатів Чеської Республіки, може надавати юридичні послуги лише у сфері права держави, що надала йому право здійснення адвокатської діяльності, а також у сфері міжнародного права.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?
Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.
БПД
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…
У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.