"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Іноземний адвокат у Чехії: як отримати статус розповіла представник НААУ

Законом Чеської Республіки про адвокатуру від 13.03.96 № 85/1996 передбачена процедура набуття статусу іноземного адвоката у цій країні. Цей статус дає можливість практикувати там міжнародне право та право рідної країни адвоката.
Як отримати цей статус розповіла представник НААУ в Чехії Олена Максименко під час вебінару «Доступ до адвокатської професії за кордоном». Захід нещодавно провів Комітет НААУ з міжнародних зв’язків.
О.Максименко розповіла, що в республіці управління у сфері адвокатури здійснює Асоціація адвокатів Чехії. Вона є самоврядною професійною організацію, яка зокрема веде реєстр адвокатів.
Законом передбачена можливість складання іспиту на визнання, суть якого полягає у підтвердженні знань адвоката, якому надано право здійснення адвокатської діяльності в іншій країні (окрім держав-учасниць Європейського Союзу, Угоди Європейської Економічної Зони чи Швейцарської конфедерації) в галузі загальних норм надання юридичних послуг, Закону про адвокатуру, базових знань правової системи Чеської Республіки.
Перелік документів, що необхідні для складання такого іспиту висвітлений на веб сторінці Асоціації:
- нотаріально засвідчена копія свідоцтва на право здійснення адвокатської діяльності з перекладом від судового перекладача (перелік цих спеціалістів можна переглянути тут);
- копія паспорта із підписом особи, що є кандидатом на складання іспиту;
- копія витягу про відсутність судимості (для українців - від Міністерства внутрішніх справ України) не старше 3 місяців із дати видачі з перекладом від судового перекладача;
- довідка про відсутність судимості від чеського уряду також не старше 3 місяців із дати видачі (отримати можно у відділеннях czech point);
- афідевіт (заява), що підтверджує відповідність вимогам Закону, підпис на якому завіряється нотаріусом;
- підтвердження сплати внеску за право проходження іспиту до 10 000 чеських крон (близько 16,5 тис. грн.);
Також слід визначитися з мовою, якою буде складатися іспит: є можливість обрати чеську, англійську, німецьку, французьку.
Обсяг знань адвокатів перевіряється за наступними темами:
a. Правові норми надання юридичних послуг.
b. Основи чеського конституційного законодавства.
с. Система конституційних органів.
d. Принципи виборчого права.
e. Принципи судової системи.
f. Характер джерел права.
g. Основні положення чеського приватного права.
Іспит проходить у формі письмового тесту, на який виділяється 2 години. Його приймають три екзаменатори, кожний з яких є провідним спеціалістом у чеському та міжнародному праві.
У разі позитивного результату, за письмовим запитом кандидата, Асоціація вносить відомості до реєстру адвокатів, які мають право практикувати на території Чеської Республіки міжнародне право та право країни, яка першою надала право здійснення адвокатської діяльності. Складається присяга.
Також, надається доступ до електронного кабінету, сплачуються внески та укладається договір страхування (також 10 000 чеських крон).
Іноземний адвокат, що був внесений до реєстру адвокатів Чеської Республіки, може надавати юридичні послуги лише у сфері права держави, що надала йому право здійснення адвокатської діяльності, а також у сфері міжнародного права.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.