Чому відмовляють у доступі до публічної інформації розбиралися експерти та адвокати | НААУ

Чому відмовляють у доступі до публічної інформації розбиралися експерти та адвокати

Дискусія
12:08 Ср 29.11.23 4000 Переглядів
Версія для друку

Доступ до публічної інформації – це правовий інструмент, який повинен стати інструментом побудови довіри між громадськістю і владою. Тому запитувачам і розпорядникам варто докладати більше зусиль для мотивування своїх запитів і відповідей на них, особливо, коли мова йде про відмову у наданні інформації.

Таку думку висловила голова Комітету НААУ з питань медіа та рекламного права Людмила Опришко під час круглому столі «Права людини в цифровому вимірі», організованому ГО «Платформа прав людини» за підтримки ініціативи з верховенства права Американської асоціації юристів  (ABA ROLI).

Під час заходу був презентований підсумковий звіт «Війна у цифровому вимірі та права людини». Звіт охоплює інформацію про те, що відбувалося у цифровому вимірі в період з 24 лютого по 30 квітня 2022 року. Експерти аналізували, чи достатню увагу приділяла держава захисту прав людини, коли вводила обмеження на свободу вираження поглядів, збирала персональні дані, обмежувала доступ до публічної інформації та інтернету в цілому.

Л. Опришко зазначила, що найпоширеніша мотивація під час відмови у наданні публічної інформації пов’язана з тим, що не проводиться трискладовий тест або введений воєнний стан. На її думку, саме цей маркер є надзвичайно тривожним для суспільства.

«В умовах війни право на доступ до публічної інформації нерідко стає правом на життя. Це особливо гостро стоїть, коли відсутня інформація про евакуаційні коридори, робочі укриття тощо, - підкреслила голова Комітету НААУ. - Доступ до інформації має стати інструментом побудови довіри. Ми ніколи не зможемо встановити довіру між владою та суспільством, побудувати баланс між правом на доступ до інформації і правом на обмеження доступу до інформації, якщо органи влади не будуть мотивувати належним чином свої рішення. Суспільство не зрозуміє, чому саме є потреба в обмеженні доступу. А відмова від проведення трискладового тесту чи мотивування відмови наявністю воєнного стану – це свого роду відмова від пояснення своїх дій», - переконана адвокат.

Участь у заході взяла також член Ради Комітету НААУ з питань медіа та рекламного права Тетяна Олексіюк. Вона зауважила, що у забезпеченні цифрових прав громадян слід звернути увагу на оприлюднення публічної інформації на офіційних вебсайтах суб'єктів владних повноважень.

«Моніторинги стану забезпечення інформаційних прав у 2022 та 2023 роках виявили досить низький рівень оприлюднення такої інформації, хоча оцінювалися лише мінімальні вимоги до оприлюднення, а саме: наявність на офіційних вебсайтах текстів нормативно-правових актів, пов'язаних із правовим режимом воєнного стану, суспільно важливої інформації (про воєнні загрози, шляхи евакуації, пункти видання гуманітарної допомоги та укриття), а також навігаційної доступності та актуальності оприлюдненої публічної інформації», - розповіла Т. Олексіюк.

Адвокат додала, що саме ця сфера потребує докладання суттєвих зусиль, а прогрес у цій частині, безумовно, вплине на забезпечення цифрових прав громадян.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1824
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1457
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 2970
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8020
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9149
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7740
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7626
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3778

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл