Чи мають АБ та АО застосувати РРО/ПРРО? | НААУ

Чи мають АБ та АО застосувати РРО/ПРРО?

Законодавство
13:20 Вт 28.11.23 7530 Переглядів
Версія для друку

У Комітеті НААУ з питань митного та податкового права підготували рекомендації щодо застосування адвокатськими бюро та адвокатськими об’єднаннями реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Правову позицію з цього питання сформулював голова Комітету Яків Воронін.

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі – Закон №265/95) цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Отже, Закон №265/95 регулює правовідносини у сферах:

  • торгівлі,
  • громадського харчування,
  • послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.

Згідно зі статтею 131-2 Конституції адвокатура діє для надання професійної правничої допомоги в Україні.

Закон №265/95 не містить визначення поняття «сфери торгівлі, громадського харчування та послуг», так само як і Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не передбачає, що адвокатська діяльність належить до вказаних сфер.

Терміни, використані в Законі №265/95 (товар (послуга), покупець, продавець, ціна), за суттю та формою не відповідають термінології, яка застосовується у спеціальному законі, яким є Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (правнича допомога, клієнт, адвокат, гонорар).

Аналізуючи Закон №265/95, можна зробити висновок, що він розповсюджує свою дію на суб'єктів, відмінних від адвокатських бюро та об'єднань. Суб'єктами, які здійснюють діяльність у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг, є виконавці, продавці та споживачі. Правовідносини між цими сторонами регулюються Законом України «Про захист прав споживачів».

На підтвердження вказаного свідчить п. 15 ст. 3 Закону №265/95, відповідно до якого суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: надавати в паперовій та/або електронній формі покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший розрахунковий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів». Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним Законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.

Відповідно до преамбули Закону «Про захист прав споживачів» цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

На підставі наведеного вище можна дійти висновку, що Закон №265/95 встановлює засади застосування РРО/ПРРО при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг і стосується продажу товарів (послуг) у зазначених сферах споживачам, на яких розповсюджується дія Закону про захист прав споживачів.

До відносин, що виникли між адвокатським бюро або об'єднанням та клієнтом, не застосовуються положення Закону про захист прав споживачів (аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 24.11.2021 у справі №191/2617/19), а отже, до них не можуть бути застосовані і положення Закону №265/95.

Разом з тим, враховуючи, що за порушення вимог Закону №265/95 до платника податків податкові органи можуть застосовувати фінансові санкції, з метою запобігання їх застосування, рекомендуємо адвокатським бюро або об'єднанням до початку проведення розрахункових операцій звернутися до податкового органу для отримання індивідуальної податкової консультації, аргументуючи свій запит посиланням на те, що Закон №265/95 не розповсюджує свою дію на адвокатські бюро та об'єднання. Якщо надана податковим органом індивідуальна податкова консультація буде суперечити нормам або змісту відповідного податку чи збору, її можна оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії.

Випадки, коли за Законом №265/95 РРО/ПРРО не застосовується:

1. Відповідно до п. 14 ст. 9 Закону №265/95, реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

2. Якщо оплата гонорару здійснюється шляхом переказу на банківський рахунок (IBAN) адвокатського бюро або об'єднання, така оплата не є розрахунковою операцією та не вимагає застосування РРО/ПРРО.

Про необхідність використання РРО/ПРРО адвокатами, як самозайнятими особами, читайте статтю «Особливості готівкових розрахунків - чи потрібні РРО адвокатам?».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1749

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1848

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3481

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3445

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3622

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8488

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8796

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 7863

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл