Інтернет та цифрові права людини: практичні поради для адвокатів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Інтернет та цифрові права людини: практичні поради для адвокатів

Навчання
10:00 Пн 20.11.23 6496 Переглядів
Версія для друку

За даними Global Digital 2023: Global overview report, кількість користувачів Інтернету у світі сягнула 5 млрд. осіб. Як зберегти право на свободу вираження та інформації і які є обмеження цього права?

Адвокатам дали практичні поради під час відеокурсу, присвяченого цифровим правам людини. Його підготували члени Комітету НААУ з питань медіа та рекламного права за ініціативи Американської асоціації юристів (ABA ROLI).

Курс має навчити юристів розв’язувати практичні питання, пов’язані із реалізацією та захистом цифрових прав людини. Лектори розкривають поняття «цифрові права», чи існує право на доступ до інтернету, які основні правові засади реалізації права на свободу слова у всесвітній комп’ютерній мережі, чи можна розраховувати на приватність в Інтернеті, як захистити цифрові права дітей та молоді і багато іншого.

Одну з лекцій цього курсу на тему «Свобода вираження поглядів та інформації в Інтернеті. Загальні принципи, особливості та підстави для її обмеження» підготувала член Комітету НААУ з питань медіа та рекламного права Аліна Правдиченко.

Адвокат розповіла про основні засади права на свободу вираження поглядів та окреслила судову практику Європейського суду з прав людини.

Вона нагадала, що право на свободу вираження поглядів закріплене у ст. 34 Конституції, ст. 10 Конвенції з прав людини і основоположних свобод та ст. 5 Закону «Про інформацію». Втім, це право не є абсолютним. Допускається його обмеження за сукупності таких критеріїв:

  • існування законодавчого підґрунтя (не можна розповсюджувати конфіденційну інформацію про особу без її згоди, висловлювання, що розпалюють ненависть чи пропаганду дискримінації);
  • є легітимна мета (якщо така інформація може зашкодити інтересам національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, запобіганню заворушень чи злочинам, охороні здоров’я або моралі, захисту репутації чи прав інших осіб, запобіганню розголошенню конфіденційної інформації, підтриманню авторитету і безсторонності суду);
  • необхідність у демократичному суспільстві.

Адвокат нагадала про необхідність урахування практики ЄСПЛ. У справі «Редакція газети «Правоє дело» та Штекель проти України» суд зазначив, що Інтернет як інформаційний і комунікаційний інструмент дуже відрізняється від друкованих засобів масової інформації, особливо у тому, що стосується здатності зберігати та передавати інформацію. Електронна мережа, яка обслуговує мільярди користувачів у всьому світі, не є і потенційно не буде об'єктом такого ж регулювання та засобів контролю. Ризик завдання шкоди здійсненню та використанню прав людини і свобод, зокрема права на повагу до приватного життя, який становлять інформація з Інтернету та комунікація в ньому, є безумовно вищим, ніж ризик, який походить від преси. Таким чином, підходи, які регулюють відтворення матеріалу з друкованих засобів масової інформації та Інтернету, можуть відрізнятися.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Гарантії діяльності

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

15:24 Вт 08.07.25 391
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

Регіони

Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

13:40 Вт 08.07.25 284
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

14:49 Пн 07.07.25 259
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Гарантії діяльності

В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

11:43 Пн 07.07.25 760
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що з цим робити

Дискусія

Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…

Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

15:18 Пт 04.07.25 573
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова колізія – думка

Дискусія

Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…

Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

11:54 Пт 04.07.25 796
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав чинності

Законодавство

Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…

Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

9:41 Пт 04.07.25 1023
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

Анонс

Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».

15:49 Чт 03.07.25 417

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл