Підміна дисциплінарних органів адвокатури судом знищує правозахист, - Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Підміна дисциплінарних органів адвокатури судом знищує правозахист, - Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
15:48 Пт 10.11.23 13358 Переглядів
Версія для друку

Активний адвокат майже завжди є подразником для суду. І намагання тлумачити діяльність із захисту прав людини як зловживання процесуальними правами (що пропонують сьогодні деякі парламентарі) є знищенням ідеї справедливого судочинства.

Таку думку висловила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час вітальної промови на XІІI Міжнародній науково-практичній конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє», яка проходить сьогодні, 10 листопада, у Національному університеті «Одеська юридична академія».

Л.Ізовітова навела окремі положення проекту Закону № 5661 та деяких інших законодавчих ініціатив, де з метою пришвидшення розгляду судами справ пропонується притягати адвокатів до відповідальності за так зване зловживання процесуальними правами. Йдеться про штрафування безпосередньо суддями або ж констатацію ними факту зловживання (замість встановлення ознак проступку) та передачі відповідної ухвали для виконання дисциплінарними органами адвокатури.

Такі проекти фактично наділяють судів додатковими повноваженнями впливу на адвокатів, чим  спотворюється існуюча модель незалежної адвокатури, а дисциплінарні процедури відносно адвокатів заміщуються прямим судовим втручанням, - вважає голова НААУ, РАУ.

«Отже на законодавчому рівні  ми відстежуємо  спроби підмінити незалежні дисциплінарні органи адвокатури судом. При цьому у зацікавленій для суду позиції», - зауважила вона. - Адвокатів спонукають до мовчання, до бездіяльності в суді. По суті це потуги до знищення правозахисної функції адвокатури».

Саме тому у Національній асоціації адвокатів України постійно моніторять наявні проблеми адвокатської діяльності, аналізують їх та виробляють ефективні шляхи їх подолання. Про ініціативи, які загрожують принципам адвокатської  діяльності, повідомляються Президент України, керівництво Верховної Ради та її профільні комітети, а також міжнародна спільнота. Мотивована позиція інституту адвокатури на системній основі доноситься і до громадськості через юридичні засоби масової інформації.

У тих питаннях, де необхідна широка підтримка, залучається адвокатська спільнота. Голова НААУ, РАУ повідомила, що нещодавно було ініційоване публічне обговорення проблеми ефективності і доступності правосуддя. «Вона дійсно існує і потребує поглибленого дослідження, - зазначила Л.Ізовітова. - Аби з’ясувати її коріння, НААУ запросила усіх практикуючих адвокатів розповісти про власний досвід роботи в судах».

В ході виступу очільниця НААУ зупинилася й на інших викликах, з якими стикається інститут адвокатури під час воєнного стану. «Нові часи, на жаль, не можна назвати прихильними для адвокатів та адвокатури. Надмірна радикалізація суспільства, зумовлена бідами війни, формує в українцях підвищений запит на покарання ворогів, воєнних злочинців та їхніх посібників. Тому змагальність сторін у суді та забезпечення якісного захисту для підозрюваних та обвинувачених іноді сприймаються (і це намагаються використати) як чинення перешкод правосуддю та відновленню бажаної справедливості», - пояснила сутність проблеми Л.Ізовітова. Вона також піддала критиці спроби криміналізувати адвокатську діяльність із захисту громадян України на тимчасово окупованих територіях.

Ці та інші аспекти адвокатської діяльності постійно обговорюються на кожному засіданні Ради адвокатів України. За десятиліття своєї роботи цей орган адвокатського самоврядування вже виробив ефективні механізми розв’язання поточних проблем та готовий до нових викликів, - запевнила голова НААУ, РАУ.

Вона подякувала організаторам конференції за вірність усталеним традиціям, відкритість для всіх точок зору та конструктивний підхід до розгляду складних теоретичних та практичних питань, побажала учасникам упевненості у власних силах і творчої наснаги, а також виловила сподівання, що сьогоднішній день принесе Україні якісні рішення, необхідні на шляху її розбудови як правової держави.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 248
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 325
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 247
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 386
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3577
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 239
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2295
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 380

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл