Оптимізація розслідування та судового розгляду за рахунок захисників: 5 новел проекту №10206
Левова частка рішень ЄСПЛ проти України стосується надмірної тривалості кримінальних проваджень. КМ РЄ посилює політичний тиск, вказуючи на необхідність вирішення цієї проблеми. У ВР знову говорять про зловживання процесуальними правами.
На сайті парламенту з’явився текст проекту Закону №10206 від 02.11.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо оптимізації досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень».
Окремі пропозиції, викладені у проекті, стосуються безпосередньо захисників. Наведемо деякі з них.
1. Згідно з ч. 6 ст. 9 КПК, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 КПК. Автори вбчають за необхідне уточнити що застосування цих засад здійснюється виключно в інтересах сторони захисту та не може погіршувати її процесуального становища.
2. Пропонується відкоригувати загальні правила участі захисника у кримінальному провадженні (ст. 46 КПК). Так, за загальним правилом, одночасно брати участь у судовому розгляді можуть не більше п’яти захисників одного обвинуваченого. Пропонується додатково закріпити, що неприбуття одного чи кількох захисників одного обвинуваченого не перешкоджає судовому засіданню, якщо в судове засідання з’явився хоча б один захисник цього обвинуваченого. Це доповнення застосовуватиметься у випадку, коли підозрюваний, обвинувачений заперечує проти проведення процесуальної дії за відсутності захисника.
3. Слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд запрошуватимуть захисника за призначенням у разі, коли під час судового провадження захисник (захисники) підозрюваного, обвинуваченого двічі не з’явився у судове засідання. Відповідну підставу пропонується закріпити пунктом 4 ч. 1 ст. 49 КПК.
4. Сьогодні підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його (ст. 54 КПК). Проект №10206 передбачає доповнення, що у випадку залучення підозрюваним, обвинуваченим іншого захисника відмова від раніше обраного чи призначеного захисника може відбуватись без присутності останнього, але в присутності нового захисника.
5. Окремі новації пропонується запровадити у процедурі підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом. Так, може з’явитися норма, згідно з якою, якщо підозрюваний, обвинувачений отримав повістку про виклик до слідчого судді, суду або ознайомився з її змістом іншим способом, він зобов’язаний повідомити свого захисника про такий виклик. Захисник при цьому вважаєтиметься повідомленим про такий виклик в той самий день та час, що і підозрюваний, обвинувачений, захист якого він здійснює, крім випадків, якщо захисник одержав відповідну повістку раніше.
Нагадаємо, саме через появу проектів, які фактично звинувачують захисників у затягуванні судових процесів, інститут адвокатури долучилася до вивчення стану ефективності і доступності правосуддя.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.