Оптимізація розслідування та судового розгляду за рахунок захисників: 5 новел проекту №10206
Левова частка рішень ЄСПЛ проти України стосується надмірної тривалості кримінальних проваджень. КМ РЄ посилює політичний тиск, вказуючи на необхідність вирішення цієї проблеми. У ВР знову говорять про зловживання процесуальними правами.
На сайті парламенту з’явився текст проекту Закону №10206 від 02.11.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо оптимізації досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень».
Окремі пропозиції, викладені у проекті, стосуються безпосередньо захисників. Наведемо деякі з них.
1. Згідно з ч. 6 ст. 9 КПК, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 КПК. Автори вбчають за необхідне уточнити що застосування цих засад здійснюється виключно в інтересах сторони захисту та не може погіршувати її процесуального становища.
2. Пропонується відкоригувати загальні правила участі захисника у кримінальному провадженні (ст. 46 КПК). Так, за загальним правилом, одночасно брати участь у судовому розгляді можуть не більше п’яти захисників одного обвинуваченого. Пропонується додатково закріпити, що неприбуття одного чи кількох захисників одного обвинуваченого не перешкоджає судовому засіданню, якщо в судове засідання з’явився хоча б один захисник цього обвинуваченого. Це доповнення застосовуватиметься у випадку, коли підозрюваний, обвинувачений заперечує проти проведення процесуальної дії за відсутності захисника.
3. Слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд запрошуватимуть захисника за призначенням у разі, коли під час судового провадження захисник (захисники) підозрюваного, обвинуваченого двічі не з’явився у судове засідання. Відповідну підставу пропонується закріпити пунктом 4 ч. 1 ст. 49 КПК.
4. Сьогодні підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його (ст. 54 КПК). Проект №10206 передбачає доповнення, що у випадку залучення підозрюваним, обвинуваченим іншого захисника відмова від раніше обраного чи призначеного захисника може відбуватись без присутності останнього, але в присутності нового захисника.
5. Окремі новації пропонується запровадити у процедурі підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом. Так, може з’явитися норма, згідно з якою, якщо підозрюваний, обвинувачений отримав повістку про виклик до слідчого судді, суду або ознайомився з її змістом іншим способом, він зобов’язаний повідомити свого захисника про такий виклик. Захисник при цьому вважаєтиметься повідомленим про такий виклик в той самий день та час, що і підозрюваний, обвинувачений, захист якого він здійснює, крім випадків, якщо захисник одержав відповідну повістку раніше.
Нагадаємо, саме через появу проектів, які фактично звинувачують захисників у затягуванні судових процесів, інститут адвокатури долучилася до вивчення стану ефективності і доступності правосуддя.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
За кордоном
Як українському адвокату за кордоном платити податки
Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?
Навчання
Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів
Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.