"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
До вивчення стану ефективності і доступності правосуддя долучаться адвокати з регіонів

З чим сьогодні пов’язана тривалість розгляду справ у судах України? Чи є винними у цій проблемі адвокати, які подають «зайві» клопотання та відводи, а судді ніяк не можуть упоратися із ними? Наскільки правомірним є втручання суддів у компетенцію дисциплінарних органів адвокатури?
Відповіді на ці та інші питання ефективності і доступності правосуддя в Україні, а також можливі у зв’язку із цим проблеми, пов’язані із порушенням принципу незалежності адвокатури, обговорили члени Ради адвокатів України під час чергового засідання, що проходило 23 жовтня в режимі онлайн.
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала зміст проектів законів, що підготовлені та розглядаються сьогодні у зв’язку із протидією «зловживанням» адвокатами своїми процесуальними правами.
Зокрема, йдеться про проект Закону №5661 від 14.06.2021 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень про судовий розгляд та досудове розслідування», а також законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо постановлення судом вищої інстанції окремої ухвали» та «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо постановлення слідчим суддею, судом окремої ухвали», підготовлені народним депутатом Денисом Масловим.
Загальною ідеєю, що об’єднує ці документи, є намагання покласти на суддів додаткові повноваження, пов’язані із установленням окремою ухвалою факту зловживань правами з наступним покаранням або передачею рішень для виконання дисциплінарними органами адвокатури (останні стають у такому випадку «статистами»).
Насправді проблема вбачається значно ширшою. А наслідком її викривленого розуміння обов’язково стане порушення принципу незалежності адвокатури. Суд не може бути органом, який здійснює дисциплінарне провадження щодо адвоката, бо оцінювати проступки адвокатів повинні лише квалфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури
Л.Ізовітова нагадала, що в НААУ, аби з’ясувати реальні причини проблем ефективності і доступності правосуддя, підготували низку запитань. Вона закликала представників регіонів України долучитися до цього опитування та поділитися власним баченням з урахуванням досвіду роботи в судах.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.