До вивчення стану ефективності і доступності правосуддя долучаться адвокати з регіонів
З чим сьогодні пов’язана тривалість розгляду справ у судах України? Чи є винними у цій проблемі адвокати, які подають «зайві» клопотання та відводи, а судді ніяк не можуть упоратися із ними? Наскільки правомірним є втручання суддів у компетенцію дисциплінарних органів адвокатури?
Відповіді на ці та інші питання ефективності і доступності правосуддя в Україні, а також можливі у зв’язку із цим проблеми, пов’язані із порушенням принципу незалежності адвокатури, обговорили члени Ради адвокатів України під час чергового засідання, що проходило 23 жовтня в режимі онлайн.
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова нагадала зміст проектів законів, що підготовлені та розглядаються сьогодні у зв’язку із протидією «зловживанням» адвокатами своїми процесуальними правами.
Зокрема, йдеться про проект Закону №5661 від 14.06.2021 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень про судовий розгляд та досудове розслідування», а також законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо постановлення судом вищої інстанції окремої ухвали» та «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо постановлення слідчим суддею, судом окремої ухвали», підготовлені народним депутатом Денисом Масловим.
Загальною ідеєю, що об’єднує ці документи, є намагання покласти на суддів додаткові повноваження, пов’язані із установленням окремою ухвалою факту зловживань правами з наступним покаранням або передачею рішень для виконання дисциплінарними органами адвокатури (останні стають у такому випадку «статистами»).
Насправді проблема вбачається значно ширшою. А наслідком її викривленого розуміння обов’язково стане порушення принципу незалежності адвокатури. Суд не може бути органом, який здійснює дисциплінарне провадження щодо адвоката, бо оцінювати проступки адвокатів повинні лише квалфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури
Л.Ізовітова нагадала, що в НААУ, аби з’ясувати реальні причини проблем ефективності і доступності правосуддя, підготували низку запитань. Вона закликала представників регіонів України долучитися до цього опитування та поділитися власним баченням з урахуванням досвіду роботи в судах.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.
Війна
Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати…
Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.
Дискусія
Чому українці побоюються штучного інтелекту пояснив експерт…
Попри швидкоплинність процесу розповсюдження штучного інтелекту в світі, в Україні більшість людей побоюються використовувати новітні технології на практиці. Це пов’язано необізнаністю та відсутністю правового регулювання використання ШІ.