Загрози створення бази даних помічників суддів оцінила РАУ, - відкрите звернення | НААУ

Загрози створення бази даних помічників суддів оцінила РАУ, - відкрите звернення

Самоврядування
14:15 Чт 09.11.23 11803 Переглядів
Версія для друку

Поява бази персональних даних помічників суддів, обґрунтування цілей її створення та анонсована назва проекту можуть свідчити про наміри підірвати авторитет судової влади, намагання створити штучні перешкоди для участі помічників у процедурах добору на посади суддів, а також про спроби отримати додаткові інструменти тиску на самих суддів.

Таку оцінку проекту Всеукраїнського об'єднання «Автомайдан» (який первинно мав назву «Суддівські посіпаки»), дала Рада адвокатів України під час позачергового засідання 9 листопада.

Наводимо повний текст відкритого звернення, затвердженого рішенням РАУ №114:

 

Президенту України
Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ

Голові Верховної Ради України
Руслану Стефанчуку

Іншим компетентним органам
та зацікавленим особам

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
РАДИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

7 листопада поточного року Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан» заявило про створення першої відкритої бази персональних даних помічників суддів майже з усіх регіонів України. Проект, який мав назву «Суддівські посіпаки», реалізований за фінансування Національного фонду сприяння демократії.

Важливість створення бази та публічність доступу до нього зокрема були мотивовані корумпованістю української судової системи, адже «досить часто помічниками суддів в Україні, а потім і суддями, стають не завдяки знанням та наполегливій праці, а через зв’язки та корупційний вплив». Тож «інформація, розміщена на даному ресурсі, буде корисною як громадськості й журналістам, які моніторять процес судової реформи в Україні, так і звичайним громадянам, яким небайдуже очищення судової системи та формування доброчесного судового корпусу».

Після негативної реакції професійної спільноти та органів суддівського врядування в Україні назву проекту, яка є зневажливою та такою, що принижує гідність працівників патронатної служби, було видалено.

Рада адвокатів України вважає, що факт появи цієї бази даних, обгрунтування цілей її створення та анонсована назва проекту є проявами упередженого ставлення Всеукраїнського об'єднання «Автомайдан» до суддів та їхніх помічників, а також можуть свідчити про наміри підірвати авторитет судової влади, створити штучні перешкоди для участі помічників у процедурах добору на посади суддів, а також про спроби отримати додаткові інструменти тиску на самих суддів.

Посада помічника судді потребує професійного та відповідального ставлення до функцій забезпечення здійснення правосуддя.

Визначаючи роль помічників суддів, Консультативна рада європейських суддів у своєму Висновку від 07.11.2019 № 22 (2019), зазначила, що помічники суддів, особливо ті з них, хто залучені до процесу складання судових рішень, виконують важливі обов'язки в рамках судової системи. Їхня поведінка може безпосередньо впливати на довіру з боку суспільства та сторін, що прагнуть здійснення правосуддя. Вони належать до категорії професіоналів, які мають відповідати високим професійним та етичним нормам і тим самим сприяти зміцненню суспільної довіри до судових установ.

Втім, через відсутність адекватного грошового забезпечення патронатної служби, у судовій владі вже тривалий час існує кадрова криза, яка прямо позначається на якості відправлення судочинства.

Підтримуючи відкрите звернення Ради суддів України щодо розміщення в мережі інтернет відкритої бази даних помічників суддів (рішення РСУ від 07.11.2023 № 50), Рада адвокатів України:

- засуджує будь-які прояви зневажливого ставлення до судової системи України та її працівників;

- вважає неприпустимим реалізацію проектів, які підривають довіру до судової влади;

- наголошує, що подібні втручання у діяльність судової гілки влади містять прямі загрози національній безпеці України;

- закликає у зв’язку із цим державні органи влади та правоохоронні органи дати в межах компетенції оцінку проекту та вжити заходів до усунення реальних і потенційних загроз, пов’язаних із розміщенням у відкритому доступі бази персональних даних помічників суддів;

- висловлює недовіру Всеукраїнському обʼєднанню «Автомайдан» в частині його подальшої участі у реформуванні судової системи;

- звертає увагу Національного фонду сприяння демократії на те, що виділені ним кошти були використані з протиправною метою на шкоду інтересам України.

 

З повагою
Голова Ради адвокатів України,
Національної асоціації адвокатів України                           Лідія ІЗОВІТОВА

 

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Навчання

На що українському адвокату можна розраховувати в Ізраїлі

Як і в інших країнах, в Ізраїлі український адвокат може претендувати на статус іноземного юриста. Для цього доведеться зібрати пакет документів і скласти іспит з етики. Стати повноцінним адвокатом буде набагато складніше.

16:40 Пт 08.12.23 3742

Анонс

Адвокатам розкажуть, як розширити можливості молодих юристів у…

14 грудня 2023 року у НААУ відбудеться вебінар на тему «Акселератор визнання: розширення можливостей молодих юристів у рейтингах», ініційований Молодіжним Комітетом НААУ - UNBA NextGen спільно з European Young Bar Association (EYBA).

15:15 Пт 08.12.23 3776

Дискусія

Не зловживання правами, а неналежне виконання обов’язків: думка…

В багатьох випадках адвокати у кримінальних процесах на голову вище деяких слідчих і прокурорів. Ставляться такі питання, на які практика сторони обвинувачення не може знайти відповідей.

13:40 Пт 08.12.23 4113

Анонс

Проблеми експертиз з установлення шкоди довкіллю обговорять…

У рамках тижня довкілевого права 11 грудня 2023 року відбудеться круглий стіл на тему «Інститут судових експертиз щодо кримінальних правопорушень у сфері охорони довкілля: що не так із експертизами на досудовому етапі?».

12:00 Чт 07.12.23 5487

Законодавство

Одну кваліфікаційну вимогу до адвокатів пропонують уточнити

Ступінь вищої освіти для осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність, хочуть уточнити. Аби привести дефініцію «вища освіта» у відповідність до чинного Закону «Про вищу освіту».

11:18 Чт 07.12.23 9494

Навчання

Як стати юристом на Кіпрі розповіла представник НААУ (відео)

Професія юриста на Кіпрі є ключовим компонентом економіки та суспільства країни. Аби стати там юристом, необхідно закінчити програму отримання диплому, скласти іспит на адвокатуру, а потім пройти навчання під наглядом практикуючого юриста.

15:00 Ср 06.12.23 6845

Cудова практика

Як стягнути моральну шкоду за публікацію ЗМІ персональних даних…

Нещодавно адвокат, фотографію якого з персональними даними оприлюднило популярне видання, виграв судовий спір. Медіа, дії якого були визнані протиправними, зобов’язали сплатити моральну шкоду та відшкодувати витрати на правничу допомогу та судовий збір.

17:50 Вт 05.12.23 5749

Навчання

Юрист у США з ліцензією та без: поради для українських адвокатів

Стати юристом (або адвокатом, що у Сполучених Штатах Америки є синонімічним поняттям) – це завдання надзвичайної складності. Виключень не роблять нікому. Навіть українцям, які перебувають у США із 24 лютого 2022 року.

17:45 Пн 04.12.23 7072

Вестник:№11 листопад 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл