Загрози створення бази даних помічників суддів оцінила РАУ, - відкрите звернення | НААУ

Загрози створення бази даних помічників суддів оцінила РАУ, - відкрите звернення

Самоврядування
14:15 Чт 09.11.23 12262 Переглядів
Версія для друку

Поява бази персональних даних помічників суддів, обґрунтування цілей її створення та анонсована назва проекту можуть свідчити про наміри підірвати авторитет судової влади, намагання створити штучні перешкоди для участі помічників у процедурах добору на посади суддів, а також про спроби отримати додаткові інструменти тиску на самих суддів.

Таку оцінку проекту Всеукраїнського об'єднання «Автомайдан» (який первинно мав назву «Суддівські посіпаки»), дала Рада адвокатів України під час позачергового засідання 9 листопада.

Наводимо повний текст відкритого звернення, затвердженого рішенням РАУ №114:

 

Президенту України
Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ

Голові Верховної Ради України
Руслану Стефанчуку

Іншим компетентним органам
та зацікавленим особам

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
РАДИ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ

7 листопада поточного року Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан» заявило про створення першої відкритої бази персональних даних помічників суддів майже з усіх регіонів України. Проект, який мав назву «Суддівські посіпаки», реалізований за фінансування Національного фонду сприяння демократії.

Важливість створення бази та публічність доступу до нього зокрема були мотивовані корумпованістю української судової системи, адже «досить часто помічниками суддів в Україні, а потім і суддями, стають не завдяки знанням та наполегливій праці, а через зв’язки та корупційний вплив». Тож «інформація, розміщена на даному ресурсі, буде корисною як громадськості й журналістам, які моніторять процес судової реформи в Україні, так і звичайним громадянам, яким небайдуже очищення судової системи та формування доброчесного судового корпусу».

Після негативної реакції професійної спільноти та органів суддівського врядування в Україні назву проекту, яка є зневажливою та такою, що принижує гідність працівників патронатної служби, було видалено.

Рада адвокатів України вважає, що факт появи цієї бази даних, обгрунтування цілей її створення та анонсована назва проекту є проявами упередженого ставлення Всеукраїнського об'єднання «Автомайдан» до суддів та їхніх помічників, а також можуть свідчити про наміри підірвати авторитет судової влади, створити штучні перешкоди для участі помічників у процедурах добору на посади суддів, а також про спроби отримати додаткові інструменти тиску на самих суддів.

Посада помічника судді потребує професійного та відповідального ставлення до функцій забезпечення здійснення правосуддя.

Визначаючи роль помічників суддів, Консультативна рада європейських суддів у своєму Висновку від 07.11.2019 № 22 (2019), зазначила, що помічники суддів, особливо ті з них, хто залучені до процесу складання судових рішень, виконують важливі обов'язки в рамках судової системи. Їхня поведінка може безпосередньо впливати на довіру з боку суспільства та сторін, що прагнуть здійснення правосуддя. Вони належать до категорії професіоналів, які мають відповідати високим професійним та етичним нормам і тим самим сприяти зміцненню суспільної довіри до судових установ.

Втім, через відсутність адекватного грошового забезпечення патронатної служби, у судовій владі вже тривалий час існує кадрова криза, яка прямо позначається на якості відправлення судочинства.

Підтримуючи відкрите звернення Ради суддів України щодо розміщення в мережі інтернет відкритої бази даних помічників суддів (рішення РСУ від 07.11.2023 № 50), Рада адвокатів України:

- засуджує будь-які прояви зневажливого ставлення до судової системи України та її працівників;

- вважає неприпустимим реалізацію проектів, які підривають довіру до судової влади;

- наголошує, що подібні втручання у діяльність судової гілки влади містять прямі загрози національній безпеці України;

- закликає у зв’язку із цим державні органи влади та правоохоронні органи дати в межах компетенції оцінку проекту та вжити заходів до усунення реальних і потенційних загроз, пов’язаних із розміщенням у відкритому доступі бази персональних даних помічників суддів;

- висловлює недовіру Всеукраїнському обʼєднанню «Автомайдан» в частині його подальшої участі у реформуванні судової системи;

- звертає увагу Національного фонду сприяння демократії на те, що виділені ним кошти були використані з протиправною метою на шкоду інтересам України.

 

З повагою
Голова Ради адвокатів України,
Національної асоціації адвокатів України                           Лідія ІЗОВІТОВА

 

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 515

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 488

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2045

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3496

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3203

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3316

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4906

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4631

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл