Ризики РАЦС на підставі документів окупаційної адміністрації назвали в НААУ | НААУ

Ризики РАЦС на підставі документів окупаційної адміністрації назвали в НААУ

Законодавство
16:30 Пт 03.11.23 9683 Переглядів
Версія для друку

Ідея реєстрації актів цивільного стану (народження, шлюб, смерть) на тимчасово окупованих територіях на підставі документів, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, може бути реалізована лише у разі усунення наявних ризиків.

У Національній асоціації адвокатів України проаналізували проект Закону № 9069 від 28.02.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та за межами України».

Згідно з чинною редакцією Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», реєстрація народження фізичної особи та її походження або смерті здійснюється на підставі медичних документів, які визначені МОЗ, та підтверджують такий факт. Реєстрація чи розірвання шлюбу, зміни імені проводиться за заявою до органу ДРАЦС. У разі відсутності медичних документів, реєстрація проводиться на підставі рішення суду, так само, як і встановлення факту шлюбу або розірвання шлюбу.

Автори законодавчої ініціативи вважають, що спрощений характер судової процедури встановлення фактів народження фізичної особи або смерті на ТОТ (яка полягає у невідкладному розгляді відповідних справ та негайному виконанні судових рішень органами ДРАЦС) є недостатнім для реінтеграції окупованих територій та підтримки зв’язків. Саме тому вони пропонують доповнити Закон новою статтею такого змісту:

«Стаття 17-1. Особливості державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України

1. Державна реєстрація актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, смерті на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану, закордонними дипломатичними установами України в порядку, визначеному цим Законом.

2. Під час проведення державної реєстрації актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію актів цивільного стану на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, найменування адміністративно-територіальних одиниць зазначається відповідно до законодавства України».

У НААУ оцінили мету запровадження позасудового порядку реєстрації актів цивільного стану як нагальну. Водночас механізми, запропоновані для її реалізації, можуть нести в собі певні ризики як для громадян, так і для державного інституту в цілому.

Адже проектом не визначено чітких критеріїв щодо документів, за якими б уповноважені особи відділів РАЦС мали б змогу визначати наявність підстав для реєстрації у тому разі, коли юридичний факт стався на окупованій території.

Наявність таких критеріїв убачається принциповою для процедури реєстрації фактів народження та смерті, оскільки правові наслідки безпідставних реєстрацій цих юридичних фактів можуть спричинити порушення конституційних прав громадян та інтересів держави.

Важливим є визначення меж відповідальності посадових осіб та їх компетентності щодо надання об’єктивної та незалежної оцінки документам, що були видані окупаційною адміністрацією РФ. Адже посадова особа органу РАЦС не має інструментів для підтвердження достовірності документа.

Ці та інші зауваження і пропозиції до проекту Закону № 9069 були направлені Комітету ВР з питань правової політики.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Законодавство

Куди ведуть нові напрями житлової політики України?

Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.

17:52 Ср 05.02.25 110
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного комітету НААУ

БПД

Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…

У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.

17:18 Ср 05.02.25 186
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 2312
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1855
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 3365
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8364
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9457
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7748

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл