Ризики РАЦС на підставі документів окупаційної адміністрації назвали в НААУ | НААУ

Ризики РАЦС на підставі документів окупаційної адміністрації назвали в НААУ

Законодавство
16:30 Пт 03.11.23 9403 Переглядів
Версія для друку

Ідея реєстрації актів цивільного стану (народження, шлюб, смерть) на тимчасово окупованих територіях на підставі документів, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, може бути реалізована лише у разі усунення наявних ризиків.

У Національній асоціації адвокатів України проаналізували проект Закону № 9069 від 28.02.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та за межами України».

Згідно з чинною редакцією Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», реєстрація народження фізичної особи та її походження або смерті здійснюється на підставі медичних документів, які визначені МОЗ, та підтверджують такий факт. Реєстрація чи розірвання шлюбу, зміни імені проводиться за заявою до органу ДРАЦС. У разі відсутності медичних документів, реєстрація проводиться на підставі рішення суду, так само, як і встановлення факту шлюбу або розірвання шлюбу.

Автори законодавчої ініціативи вважають, що спрощений характер судової процедури встановлення фактів народження фізичної особи або смерті на ТОТ (яка полягає у невідкладному розгляді відповідних справ та негайному виконанні судових рішень органами ДРАЦС) є недостатнім для реінтеграції окупованих територій та підтримки зв’язків. Саме тому вони пропонують доповнити Закон новою статтею такого змісту:

«Стаття 17-1. Особливості державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України

1. Державна реєстрація актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, смерті на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану, закордонними дипломатичними установами України в порядку, визначеному цим Законом.

2. Під час проведення державної реєстрації актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію актів цивільного стану на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, найменування адміністративно-територіальних одиниць зазначається відповідно до законодавства України».

У НААУ оцінили мету запровадження позасудового порядку реєстрації актів цивільного стану як нагальну. Водночас механізми, запропоновані для її реалізації, можуть нести в собі певні ризики як для громадян, так і для державного інституту в цілому.

Адже проектом не визначено чітких критеріїв щодо документів, за якими б уповноважені особи відділів РАЦС мали б змогу визначати наявність підстав для реєстрації у тому разі, коли юридичний факт стався на окупованій території.

Наявність таких критеріїв убачається принциповою для процедури реєстрації фактів народження та смерті, оскільки правові наслідки безпідставних реєстрацій цих юридичних фактів можуть спричинити порушення конституційних прав громадян та інтересів держави.

Важливим є визначення меж відповідальності посадових осіб та їх компетентності щодо надання об’єктивної та незалежної оцінки документам, що були видані окупаційною адміністрацією РФ. Адже посадова особа органу РАЦС не має інструментів для підтвердження достовірності документа.

Ці та інші зауваження і пропозиції до проекту Закону № 9069 були направлені Комітету ВР з питань правової політики.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 1767

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 3050

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 4461

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 4717

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 6165

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13689

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11033

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11073

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл